banner6

Yunanistan hayal gördü: 'Dünya kıyameti koparıyor!'

banner37

Kıbrıs Pile'de yaşananları ilk sayfadan veren medyada konum haritayla gösterildi, Ankara'yı hedef alan uluslararası tepkiler 'haykırış' olarak nitelendi. 'Kıbrıslı Türklerin tercih ettiği nokta stratejik olarak neden önemli? Kıbrıs'ın 'ölü bölgesi'nde yolculuk' başlığı dikkat çekici.

Yunanistan hayal gördü: 'Dünya kıyameti koparıyor!'
banner150

banner150 banner150

Kıbrıs adasında halihazırda Türkler ve Rumların birlikte yaşadığı tek köy niteliği taşıyan Pile'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yol planına Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü'nün engel çıkarması, tansiyonu son yıllarda hiç olmadığı kadar zirveye çıkardı. Tampon bölgede yer alan Pile köyüne ulaşacak yol inşaatının köy sakinlerinin sorunlarını çözeceğini belirten Lefkoşa yönetimi, insani ihtiyaçlar için planlanan yola dair yapılan sunumlara BM'nin yanıt vermediğini kaydediyor.

BM askerleriyle Türk askerlerinin karşı karşıya geldiği Yeşil Hat'taki gerilim beklendiği gibi hem Yunanistan'da hem de Güney Kıbrıs'ta ilk haber. Kathimerini, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın sözlerini sayfasına taşıdı, 'Tatar'ın meydan okumaları: Pile'deki çalışmalar normal şekilde devam ediyor' başlığını attı. Yunan hükümet temsilcisi Pavlos Marinakis'in açıklamaları ise 'Yunanistan ve Güney Kıbrıs birlikte bir meşruiyet muharebesinde: Böyle davranışlara müsamaha göstermeyeceğiz' başlığıyla sunuldu.

Kathimerini ayrıca 'Kıbrıslı Türklerin BM Barış Gücü askerlerine karşı saldırısının yeni görüntüleri' başlıklı bir videoya da yer verdi.

Ankara ve Atina'dan gelen açıklamaların yanı sıra uluslararası tepkileri de haberleştiren Ethnos gazetesi, skandal başlıklarla okurlarının karşısına çıktı. 'Kıbrıslı Türklerin BM mensuplarına provokatif saldırısının ardından dünya kıyameti koparıyor: ABD 'işgal bölgeleri' için seyahat direktifi veriyor' ve 'Provokatif eylemler için uluslararası haykırış.'

Ethnos'taki bir başka haberin başlığı, 'Kıbrıslı Türklerin tercih ettiği nokta stratejik olarak neden önemli? Kıbrıs'ın 'ölü bölgesi'nde yolculuk' oldu. Haberde hem Türk hem de Rum muhtarın görev yaptığı Pile (Rumca Pyla) köyünün konumu haritayla gösterildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104