banner6

Yunanistan, İsraillileri hedef alan terör örgütünü soruşturuyor

banner37

Yunanistan Emniyet Teşkilatı (ELAS) kaynakları, başkent Atina'daki İsrail hedeflerine saldırı planladığından şüphelenilen bir terör şebekesi davasında Pakistan'dan sekiz yeni zanlının dinlendiğini söyledi...

Yunanistan, İsraillileri hedef alan terör örgütünü soruşturuyor
banner150

banner150

banner99

Yunan güvenlik güçleri geçtiğimiz Salı günü Atina'daki bir Yahudi restoranına saldırı planlamakla suçlanan iki Pakistan uyrukluyu kişiyi tutukladı.

Yunan Haber Ajansı, sekiz zanlının daha önce Yunanistan'da yasa dışı kaldıkları için gözaltına alındığını ve yetkililerin bu davadaki ilk kampanyası sırasında Salı günü tutuklanan iki kişiyle "yakın temas" halinde olduklarını bildirdi.

Doğduklarından beri İran'da ikamet eden 27 ve 29 yaşlarındaki Pakistan asıllı iki kişinin olaya karıştığından şüpheleniliyor. Şüphelilerin, Yunanistan'ın başkenti Atina'da çoğunlukla Yahudi toplumunun gittiği bir restoran ve sinagogun bulunduğu binayı hedef almayı planladıkları bildirildi.

AFP'ye konuşan bir polis kaynağı, "Bu olaya karışan başka kişilerin olup olmadığını görmek için soruşturma devam ediyor" dedi.

ELAS Sözcüsü Konstantina Demoglidou, yaptığı açıklamada, terör şebekesinin beyninin, Avrupa dışındaki bir ülkede ikamet eden bir Pakistanlı olduğunu söyledi. Şarku’l Avsat’ın Fransız haber ajansı AFP’den aktardığı habere göre kimliğinin açıklanmasını istemeyen polis kaynağı, Pakistanlı kişinin İran'da, başkent Tahran'da yaşadığını belirtti.

Yunan polisi, grubun Yunanistan'daki "çok önemli" bir binaya saldırmayı planladığını ve projesini gerçekleştirmesine yardımcı olabilecek kişiler aradığını ortaya çıkaran dijital kanıtlara el koyduğunu söyledi.

İsrail, Tahran'ı planın arkasında olmakla suçladı. İsrail istihbarat servisi Mossad, nadir bir açıklamada soruşturmaya yardım ettiğini açıkladı. Mossad, soruşturmanın, Yunanistan'daki operasyonun İran'dan birçok ülkede faaliyet gösteren geniş bir İran ağının parçası olduğunu ortaya çıkardı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Tahran, terör şebekesinin arkasında olmakla suçlandı. Açıklamada bunun ‘İran’ın yurtdışındaki İsrail ve Yahudi hedeflerine karşı terörü körüklemeye yönelik yeni bir girişimi’ olduğu vurgulanarak, “Soruşturma, terör şebekesinin İran'dan birkaç ülkeye uzanan geniş bir terör ağının bir parçası olduğunu ortaya çıkardı” denildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Tahran’ın tüm dünya ve Ortadoğu’ya terör ihraç ettiğini söyledi. Ayrıca, “Sağlam ve ortak bir tavır almadığımız sürece İran rejiminin terör faaliyetlerini durduramayacağız" dedi.

Nisan ayının başında Yahudilerin Pesah Bayramı'nın yaklaşmasıyla Yunanistan, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi'nin yayınladığı seyahat direktiflerine tabi ülkeler listesine girdi.

Önceki gün Yunanistan'daki İran büyükelçiliği Atina'daki İsrail temsilciliklerine saldırı düzenleme planıyla bağlantısını yalanladı. İran'ın Atina Büyükelçiliği’nin Twitter'dan yaptığı açıklamada, “İran, Siyonist kaynakların yaydığı söylentileri ve İran'a yönelik asılsız suçlamaları şiddetle reddediyor. Uydurdukları senaryolarla, halkın dikkatini içinde bulundukları iç krizden uzaklaştırmaya amaçlıyorlar” ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104