Yunanistan'da 9 Türk okulu kapatıldı

banner37

Yunanistan’da, öğrenci sayısındaki azlık nedeniyle azınlık okulları kapatıldı. Devlet okulları için uygulanan ve 9 öğrenci sayısını bulmayan okulların kapatılmasını öngören yasanın azınlık okulları için de uygulanması Yunanistan’da yaşayan Türk aile ve öğretmenleri endişelendirdi. Kapatılan azınlık okulları arasında 9 tane Türk okulu da bulunuyor.

Yunanistan'da 9 Türk okulu kapatıldı
banner90
banner99

Rodop-Meriç illeri Öğretmenler Derneği Başkanı Salih Ahmet, konuyla ilgili olarak AA muhabirine açıklamalarda bulundu.  Ahmet, azınlık okullarının kapatılması veya birleştirilmesi konusunda ailelere ve velilere danışılmadığını belirterek, okulların bu şekilde kapatılmasının yanlış ve anlamsız olduğunu söyledi.

Ahmet:  Çözüm değil, yeni sıkıntılar yaratacak

Ahmet,’Devlet okulları için uygulanan ve öğrenci sayısı 9'u tutmayan okulların kapatılmasını öngören yasanın, farklı statüye sahip azınlık okulları için de uygulanmasıyla okullarımızın kapatılması hepimizi derinden üzmüştür’ diyerek,  okulların kapatılmasının, azınlıkların eğitim sorunlarına çare olmadığını, aksine yeni sıkıntılar yarattığını belirtti ve ‘Bizi biz yapan ve ayakta tutan en önemli unsurları, yani dilimizin ve dinimizin öğretildiği azınlık okullarını korumak toplum olarak hepimizin görevidir. Tabii ki arzumuz ve hedefimiz çocuklarımızın daha iyi ve daha kaliteli eğitim alabilmelerini sağlayacak ortamların oluşturulmasıdır. Ancak eğitim açısından bakıldığında, şimdiye kadar kapatılan ve birleştirilen okullar, azınlığın eğitim sorunlarına çare olmamış, eğitimin kalitesini artırmamıştır.’ dedi.

banner134
Türk azınlığının, eğitim alanında daha birçok sorunla karşılaştığını belirten Ahmet, sorunların rapor haline getirilip Yunanistan Eğitim Bakanlığı’na iletildiğini söyledi.

Öğretmen azlığı nedeniyle Türkçe ders saatleri de azaltıldı

Azınlık okullarını kapatılmasının yanında Türkçe ders saatlerinin de öğretmen eksikliği nedeniyle azaltıldığı belirtildi.  Konuyla ilgili olarak, Azınlık Lisesi Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Saadettin Şakir Hüseyin açıklamada bulundu.  Hüseyin, öğretmen eksikliği sebebiyle bazı derslerin branş öğretmeni olmadığından dolayı oluşan açığı diğer öğretmenlerin fazla mesai yaparak kapatmak zorunda kaldığını söyledi. 

Hüseyin, Yunanistan ve Türkiye arasındaki eğitim anlaşması kapsamında Türkiye'den gönderilen öğretmelere İskeçe'de çalışma izni verilmediğinden bölgede sadece soydaş öğretmenlerin görev yaptığını belirterek, "20 saat ders vermesi gereken bir öğretmen 30 saat ders yapmak zorunda kalıyor. Ayrıca, bu yıl Türkçe resim dersinin de kaldırıldığını öğrendik.

Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi'nde resim dersi için branş öğretmeni bulunmasına rağmen kaldırıldı. Resim dersinin kaldırılmasıyla Türkçe ders saatleri azaltılmış oldu. Tüm bunlara eğitim camiası olarak acilen çözüm bekliyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75