banner6

Yunanistan'da kabine değişikliği

banner37

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, borç krizindeki ülkenin kreditörleriyle kemer sıkma reformlarına ilişkin yoğun müzakerelerin sürdüğü dönemde kabinede değişikliğe gitti.

Yunanistan'da kabine değişikliği
banner151 banner143

Yapılan açıklamaya göre, SYRIZA-ANEL Hükümetinde sadece dört bakanın koltuklarını korudukları görülürken, başta ekonomiye ilişkin bakanlıklar olmak üzere pek çok bakanlıkta kabine içi değişiklik gerçekleşti.

Kabinede ayrıca bakan, bakan vekili ve yardımcısı olmak üzere 15 yeni isim görev aldı, 11 isim ise ayrıldı.

Ekonomi, Çalışma ve Enerji bakanlıklarında değişikliğe gidilirken, ülkenin kreditörleriyle müzakerelerde ön plandaki isimlerden Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos görevini korudu.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Hristos Spritzis ve hükümetin küçük ortağı ANEL'in Lideri, Savunma Bakanı Pannos Kamenos aynı görevde kalan diğer isimler oldu.

Din dersi müfredatıyla ilgili kiliseyle sorun yaşayan Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanı Nikos Filis'in yerine ise İstanbullu Rum olan Profesör Kostas Gavroglu görev aldı.

Bu hafta içinde açıklanan 5 yeni bakanlık için ise hâlihazırda kabinede bulunan isimler tercih edildi.

Bakan vekili ve yardımcıları ile 48 üyeden oluşan kabinede, kadın sayısı 8 olurken, ANEL Partisi'ne mensup üyelerin sayısı da 5'ten 7'ye yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 10:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104