Yüzlerce traktör Paris'e çıkartma yaparak otoyolları tıkadı

banner37

Yüzlerce traktör Paris'e çıkartma yaparak otoyolları tıkadı
banner90
banner8

Fransız çiftçiler, Macron hükümetinin politikalarına öfkelerini çarşamba günü başkent Paris'e traktörlerle çıkartma yaparak gösterdiler. Yürürlüğe giren yeni gıda yasasıyla tarım gelirlerinin daha da düştüğünü söyleyen çiftçiler otoyolları tıkadı, ChampsElysees Bulvarı'nı samanla kapladı.

Yeni gıda yasasını yürürlüğe sokan ve Avrupa Birliği'nde (AB) serbest olmasına rağmen glifosat tarım ilaçlarına 2021 yılından itibaren yasak getirmeyi planlayan Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron'la görüşmek isteyen çiftçiler amaçlarına ulaşamadı.

Çiftçi sendikaları Tarım Bakanı DidierGuillaume ile bir araya geldi ve toplantıdan 3 Aralık'ta Başbakan EdouardPhilippe ile görüşme kararı çıktı.

banner134
Tarım Bakanı, yeni yasayı savunarak, etkisinin hayata geçmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

AB ülkeleri, 2017 yılında yabani ot ilaçlarında kullanılan glifosatın da dahil olduğu herbisitlerin lisansını, Dünya Sağlık Örgütü'nün 'olası kansorejen' listesinde yer almasına rağmen, 2017'de 5 yıl daha uzatmıştı.

"Günah keçisi ilan edildik"

Çiftçiler, yeni yasanın yanı sıra tarım ilaçlarına hakkında yaşanan hassasiyet nedeniyle her kesim tarafından günah keçisi ilan edilmekten şikayetçi.

Çiftçi sendikası FNSEA yetkilisi Jean-YvesBricourt, “Biz yeni günah keçileriyiz. Bir şeyler ters gittiğinde, herkes suçu çiftçilere yüklüyor. Suçlu gibi muamele görüyoruz.”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75