banner6

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama

banner37

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama
banner151 banner143

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderlerini Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ağırlayan Volodimir Zelenski, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a olan tepkisini soğuk tavırlarıyla ortaya koydu. Zelenski'yi savaşı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile masaya oturmadan bitirmeye çalışmakla suçlayan Macron'u soğuk bir şekilde karşıladı. Macron'un tüm kucaklama ve gülümseme çabalarına rağmen Zelenski'nin asık suratı ve gergin anlar objektiflere yansıdı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının ardından ilk kez Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi.

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 2

MACRON'A SOĞUK KARŞILAMA

Ziyarete damga vuran kareler ise Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile Fransa cumhurbaşkanı  Macron'un yan yana geldiği anlar oldu. 

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 3

Fransız lider, Ukraynalı yetkilileri Rusya'yı "küçük düşürmeye" değil, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakere ederek çatışmayı sona erdirmeye çağırdığı için eleştirildikten sonra, Zelenski ile Macron arasındaki gerginlik bu karelere yansıdı. 

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 4

Macron, Zelenski ve diğer AB liderleriyle Kiev'de düzenlediği ortak basın toplantısının sonunda kameralar önünde Ukrayna Devlet Başkanı’nı kucaklamaya çalıştı ancak soğuk bir tavırla karşılandı. Macron sarılmak için uzanırken, Zelenski açıkça tereddüt ettiği görüldü.

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 5

Macron defalarca Zelenski’ye gülümsemesine rağmen  Zelenski gözlerini başka yere çevirdiği anlar dikkat çekti. 

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 6

"MACRON, PUTİN'İN EYLEMLERİ İÇİN MAZERET ÜRETİYOR"

Diğer taraftan Zelenski, daha önce, çatışmada arabulucu olarak kabul edilen Macron'u Putin ve eylemleri için mazeret bulmakla suçlamıştı. Ukrayna Devlet başkanı ayrıca Macron'un son açıklamalarına şaşırdığını ve kendinin barışı doğru yollarla aradığını vurguladı.

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 7

Bu ayın başında Financial Times’a konuşan Zelenski, "Kimseyi küçük düşürmeyeceğiz. Doğru şekilde cevap vereceğiz” dedi. Ateşkes çağrıları sürerken Ukrayna Devlet Başkanı, Putin ile "doğrudan müzakerelere" açık olduğunu da söylemişti.

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 8

Zelenski “Herhangi bir savaş müzakere masasında sona erdirilmelidir. Tarihte aynen böyle olmuştur. İstesem de istemesem de hala  ararlıyım, bu savaşa ciddi bir şekilde son vermeyi tartışmaya hazırsak Putin ile doğrudan müzakerelere hazırım.” demişti.

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 9

AB LİDERLERİ ZELENSKİ'YE "YANINDAYIZ" MESAJI VERDİ

Öte yandan, AB liderleri Kiev’e ziyaretleri esnasında, savaşın parçaladığı ülkenin Avrupa Birliği'ne (AB)  katılmasına ilişkin Ukrayna'ya güvence verdi. Almanya, Fransa, İtalya ve Romanyalı liderler, Ukrayna'ya "hemen" aday statüsü verilmesi konusunda ısrar edeceklerini vurguladı. 

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 10

Almanya Başbakanı Scholz, "Ukrayna AB ailesinin üyesi. Ancak, Ukrayna'nın AB üyeliği için demokrasi ve hukukun üstünlüğü şartlarının sağlanması gerekli" derken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron,  “Ukrayna halkının kahramanlığını hayal etmelisiniz. Ukrayna bize güvenebilir, Avrupa'nın güvenliği Ukrayna topraklarında belirleniyor. Avrupa zafere kadar Ukrayna'nın yanında olacak" açıklamasını yaptı.

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 11

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 12

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 13

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 14

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 15

Zelenski'den Macron'a soğuk karşılama - 16

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104