Dünyayı değiştiren dev: Mini

Ülkemizde ve tüm dünyada en çok sevilen otomobil markaları arasında geçmişten günümüze çok büyük bir mazisi bulunan Mini markası gelir. Özellikle kadınlar açısından bakıldığında Mini vazgeçilmez bir otomobil markası olarak görülür. Tasarım noktasında kendine has çizgisi olan ve hiçbir şekilde bu çizgiyi bozmayan Mini markası, günümüzde olduğu gibi ilerleyen senelerde de güzel tasarımları sayesinde adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Mini, blue jean gibi. Öyle bir otomobil ki, her gün işe giderken kullansanız da, işten eve gelince, yine onunla bir iki tur atmak istersiniz. İşte bugün sizlere, müthiş alan kullanımı, mükemmel yol karakteristiği, sevimli tasarımı ve geliştirmeye çok açık olan, 7’den 70’e herkese hitap eden her dönemin otomobili Mini’yi biraz daha yakından tanıtacağım.

İngilizler, 1959 yılının 26 Ağustos -ne tesadüftür ki doğum tarihimle aynı- gününü, otomotiv sanayinde bir dönüm noktası olarak benimser. Çünkü o gün, British Motor Company (Britanya Motor Şirketi) ya da kısa anılışıyla British Motor Corporation (BMC), 20. yüzyılın en iyi otomobil tasarımı seçiminde 617 puanla ikinci sıraya oturan her türlü Mini otomobillerden -ki 86 çeşit Mini var- ilk ikisini piyasaya sürer.

Morris Mini-Minor ve Austin Seven

Mini o sıralar zaten BMC’nin en çok satan ürünü Morris Minor’un arkasındaki Alec Issigonis’indir. Issigonis ileri düşünceli ve kararlı biri olarak ün yapmıştır. Olmazı olduran, yapılamaz denileni yapan birisidir. Mini’nin doğuşu da “olmaz”, “yapılamaz” savlarına bir tepkinin sonucudur.

Bir Rum tacirin oğlu olan Issigonis 1922'de Kurtuluş Savaşı sırasında İngiltere'ye göç etti. 1906 yılında İzmir'de doğan tasarımcı, 1922' de öğrenim görmesi için annesi tarafından İngiltere’ye götürüldü. Bazı derslerden başarısız olup, matematikten 3 kere kalmasına rağmen Morris Otomobil Şirketi’nde proje mühendisi oldu.

Alec Issigonis, 1948 yılında Morris Minor’u tasarladı. Makine mühendisliği öğrenimi gördükten sonra 1936'da Morris Motors fabrikasında amortisör tasarımcısı oldu. Orada, 1948'den 1971'e değin üretilen Morris Minor modelini geliştirdi. Çok kolay kullanılan, köşeleri rahatça dönen ve ilk kez bütünüyle İngiliz yapımı olan bu modelin satışı bir milyonu geçti.

BMC’yle başlayan yükseliş

1950'lerin başında, bir süre için başka bir işte çalışan Issigonis, British Motor Corporation (BMC) adını alan şirkete döndü. 1956'daki Süveyş Bunalımı ve 1959'daki Alman Volkswagen firmasının kaplumbağa modelinin rekabetine karşı Mini modelini ortaya attı. Kutu gibi, ucuz, az yakıt harcayan Mini önden çekişliydi.

O zaman için köktenci bir değişiklik sayılan bu tasarıma göre üretilen otomobil 3 metrelik boyuna karşın dört yolcuyu rahatça taşıyabiliyordu. Pratikliği ve ucuzluğuyla hemen en popüler otomobiller arasına girdi.

Issigonis öldüğünde arabanın satışı 5 milyonu aşmıştı. Tasarımcısı Alec Issigonis küçük arabasının kültür dünyası, toplum ve otomobillerin gidişatında yapabileceği etkiyi hayal bile edemezdi. Mini basitçe erişilebilir, dört yetişkinin oturabileceği ve küçük olsa da güvenle seyahat edilebilecek bir otomobil olmak için tasarlanmıştı. Orijinal olarak 850cc, 34 beygir gücü bir motor donanımlıydı, bu en saf şekliydi, basit, temiz, çevik.

Mini 6 tane, 10 yıl görmüş olsa da en çok hatırlanacak olan 1960’lardı. Bu 10 yıl Mini’nin ev kadını alışveriş arabasından ralli sahnesinde uluslararası yıldız olarak mutlaka sahip olunması gereken bir moda aksesuarına dönüşmesini gördü. John Cooper’ın, Mini’nin keskin kontrol ve manevra potansiyelini fark etmesi iki F1 Dünya Şampiyonası Yapımcılığı sürdü. 1961’de ilk Mini Cooper, 997 cc motor gücü ve etkili 55 beygir gücüyle caddelere çıktı.

Monte Carlo efsanesi Cooper S.

Bunu az görülen 970cc Cooper S modelinden en son 76 beygir gücünde 1276cc S’in gelişimine kadar bir dizi motor çeşidi takip etti, bu model Works Ralli Otomobili’nin temelini oluşturdu. Cooper S 91beygir gücündeki Works spesifikasyonundaki arabalarıyla birden Monte Carlo Rallisi’ni 1964-1967 yılları arasında üst üste 4 sene kazanınca süperstar statüsüne erişti -1966 yılında Mini’ler hatalı ön farlarından dolayı 1966’da yarıştan diskalifiye edilmesine rağmen-.

Mini kendini tüm dünyadaki seyircilerin önünde ispatladıktan sonra, artık herkes bir Cooper istiyordu ve aslında 60’larda Cooper’ı olan herkes Beatles, Peter Sellers, Graham Hill ve Enzo Ferrari’ydi! Tabiki onlar için eski Cooper olamazdı, onlar için modifikasyonlar yapılmalıydı. Terzi elinden çıkmış gibi Rolls Royce ve Bentley yapmakla isim yapmış Radford ve Wood & Pickett gibi şirketler ellerini Mini’ye uzatıyorlardı, elektrikli camlardan, deri koltuklara, hasır kenarlardan üstü açık kapılara kadar. Böylece bugünlere kadar devam eden ve bir şekilde modifiye edilmemiş bir Mini bulmak neredeyse imkansız anlamına gelen bir trend oldu.

Issigonis 1967'de Kraliyet Derneği üyesi seçildi; 1969'da ‘sir’ ünvanı aldı.

Milyon Mini

Devrim yaratan Mini, Alec Issigonis'in bir diğer tasarımıydı; enine yerleştirilmiş önden çekişli güç aktarım mekanizması ve yer açısından sunduğu verimliliğiyle küçük otomobil tasarımını yeniden tanımladı. Go-kart benzeri yol tutuşu, kısa sürede daha spor Cooper'lara ve devlere meydan okuyan, birincilik için mücadele eden bir yarış performansına ilham verdi.

Sınıfsız, popüler, çok sevilen ve çok sayıda ihraç edilen bu otomobil İngilizce'ye yeni bir sözcük kazandırdı ve İngiltere'nin en çok tanınan ve en çok üretilen otomobili haline geldi. Oxford fabrikası 1959 yılından başlayarak 10 yıl boyunca bu otomobili üretti ve Birmingham'daki Longbridge fabrikası otomobilin 2000'deki devrine dek İngiltere'deki başlıca kaynak oldu.

Mini, 26 Ağustos 1959’daki imalat bandından 2000 yılının aralık ayına kadar 7 ayrı geliştirme tasarımıyla birlikte toplam 5 milyon 514 bin 790 adet üretildi.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104