Düşmanlık değil, kardeşlik hâkim olsun

Bu köşede daha önce çeşitli vesilelerle defalarca halkımızı dostluğa, kardeşliğe çağırdık.

Bundan sonra da böyle yapacağız.

Vatandaşlarımızın birbirini sevmesini, dayanışma içinde olmasını, ülkede iç barışın hâkim olmasını çok önemsiyoruz.

Bir ülkede, birbirinin gözünü oyacak denli düşmanlaşmak değil, dostluk, kardeşlik hâkim olmalıdır.

Birbirini sevmeyen, birbirine düşmanlaşan, birbirinin ayağını aşağıya çekmeye çalışan toplumlar, çok rahat parçalanmaya müsait hale gelir.

Görüşleri ne isterse olsun, mesele ülke oldu mu, mesele ülke menfaatleri, toplum menfaatleri oldu mu dayanışma içerisinde olmalıyız.

Bu toprakları ülke bilmiş herkes kardeştir, birbirini kardeş gibi görmeli ve ülkelerinin daha iyi seviyeye gelmesi için çalışmalıdır.

Kıbrıslı Türklerin de Türkiye’den gelip bu topraklarda yaşayan Türkiyeli kardeşlerimizin de KKTC’yi sevdiğinden kuşkumuz yoktur.

Hepimizin amacı ülkemizin daha iyi yerlere gelmesi, ekonomik, sosyal yönden gelişmesi, yaşam seviyesinin düzgün olması, insanının şerefli bir yaşam sürmesidir.

Şu an devletimiz, dünya tarafından tanınmamış olsa da biz hep güzelliklerimiz, iyi yönlerimizle dünyanın dikkatini çekmeliyiz.

Birlik beraberliğimiz, dayanışmamız ve güzellikler yaratışımızla dünyada yerimizi almalıyız.

Kavgalarımız, düşmanlıklarımız kendi kendimizi yememiz ile değil.

Birbirimizi yiyerek düşmanlarımızı sevindirmeyelim.

Onların yapmak isteyip de başaramadığını biz kendi kendimize yapmayalım.

Bir toplumda her kesimden insan vardır, bu farklılıkları da kabul ederek hareket edelim bunu düşmanlığa dönüştürmeyelim.

Lefkoşa’mızda dün gerçekleştirilen eylemlerde ortaya çıkan sonuçlar üzüntü vericidir.

Aynı soydan gelmiş insanların, kavga içinde olması, hatta bir kardeşimizin başka bir kardeşimizi linç etmek istemesi doğru davranışlar değildir.

Afrika gazetesinin “Afrin askeri operasyonu”  ve “1974 Barış Harekâtı” için yazdıklarını onaylamamız, o görüşlere katılmamız mümkün değildir.

Kıbrıs Türk halkının kurtuluş sembolü olan “1974 Barış Harekâtı”na “işgal” denilmesini biz de kabul edemeyiz.

“Barış Harekâtı” ile “Afrin Askeri Operasyonu”nun benzeştirilerek bir hakarete dönüştürülmesinin, duyarlı vatandaşlarımız tarafından kınanması normaldir, doğaldır. Tabii ki herkes çok dikkatli olacak, kimsenin kimseyi hassas olduğu noktalarda rencide etmemesi gerekir ama olmuşsa da buna “şiddet” ile cevap vermemeliyiz.

Yanlışı yanlışla düzeltemeyiz. Gazete bunları yazdı diye oraya “şiddet” ve “linç girişiminde” bulunmak doğru değildir. Onların da bu ülkenin insanları ve vatandaşlarımız olduğunu unutmamalıyız. Hatta öfkeyi siyasilere yansıtmak, cumhurbaşkanını, milletvekillerini yuhalayacak, linç edecek raddeye getirmek, meclisin tavanına çıkmak yakışıksızdır, yanlıştır.

Yanlış gördüğümüz fikirleri yine fikirlerle çürütmeliyiz. Hakaret varsa ortada yargıya başvurabiliriz. Eylem de yapabiliriz ama bu eylem “şiddet” ve “linç” içermemeli.

Dostluğa, kardeşliğe, dayanışmaya ihtiyacımız var, hem de her zamankinden çok daha fazla. Çok kritik dönemlerden geçerken birbirimizi yemekten, kavgadan, gürültüden uzaklaşmalıyız. Dostluk, kardeşlik duygularımızı yitirmemeliyiz, bir birbirimize lazımız. Herkesi birbirini sevmeye ve sağduyulu olmaya davet ediyoruz..

YORUM EKLE