Duyarsızlığımız son bulmalı

Bu köşede defalarca yazdık, bu ülkenin vatandaşlarının çoğu ülkesine sahip çıkmıyor.

Ülkeye sahip çıkmak “Ben ülkemi seviyorum” demekle olmaz.

Ülkemizin zenginliklerine, doğal güzelliklerine, tarihi değerlerine sahip çıkmayan bir toplum ülkesini seviyor olmaz.

Bizse ne yapıyoruz? Yeşile, doğaya düşmanız… Doğamızı katletmek için elimizden ne gelirse yapıyoruz. Doğamızı acımadan kirletiyoruz, çirkinleştiriyoruz. Ağaçları kesmek, yok etmek için fırsat kolluyoruz.

Dağlarımızı parçalayıp, taş çıkarıyoruz. Ülkemize özgü, endemik bitkilerin, hayvanların neslini kurutmak için uğraşıyoruz. Karayı kirlettiğimiz yetmezmiş gibi, denizlerimizi de acımasızca kirletiyoruz. Derelerin üzerine evler, apartmanlar yapıyoruz. Üretim yaptığımız verimli toprakları, arsa yapıyor üzerini beton dolduruyoruz.

Ya tarihi eserlerimizi koruyor muyuz? Bu topraklarda bizden önce yaşamış insanlar, bize hiçbir parayla değeri ölçülmeyecek eserler bıraktı, o zenginliğin bile kıymetini bilmiyoruz.

Tarihi eserlerimizi yıkmak, kaderine/ yıkılmaya terk etmek, kirletmek gibi de kötü bir huyumuz var.

Başka ülkelerde olsa gözleri gibi koruyacakları eserleri biz yok etmeye çalışıyoruz.

Anlaşılır gibi değil, bir tür delilik sanki bu…

Tarihi eserlerimizi korumadığımız için onları korumayı misyon edinmiş bir de platform kuruldu.

Ülkemizde, “Tarihi Eserlerimize Sahip Çıkıyoruz Platformu” var.

Ülkedeki duyarsızlığa karşı böyle bir oluşuma gerek vardı, hatta daha fazlasına da ihtiyaç var.

Tarihi Eserlerimize Sahip Çıkıyoruz Platformu yöneticisi Oya Kutsal, tarihi eserlerin, bir toplumun kimliği olduğunu söyledi.

Kutsal, tarihi eserlerimizin, eğitimsizlik ve duyarsızlık nedeniyle otlak, çöplük ve ambar olarak kullanıldığına dikkat çekti. Oya Kutsal, “Duyarsızlığımız artarsa, ülkemiz yaşanmaz olacak” dedi.

Gerçekten de öyle, şimdiden ülkemizi yaşanmaz hale getirdik, bu zihniyetle gidersek çok daha kötü olacak.

Kutsal, “Bugün okullarda sanat tarihi dersleri olsa ders şu cümlelerle başlardı: Ülkemizde tarihi eserler 4 amaçla kullanılmaktadır. Otlak, çöplük, ambar ve kötü alışkanlıkların gerçekleştiği mekân” diye tepkisini ortaya koydu. Oya Hanım, bu sözlerle kinaye yapıyor ama gerçek de bu aslında…

Kutsal, her tarihi eserin toplumun DNA’sına işlendiğini, ortak tarihsel geçmişi ve kimliği hayatta tutan yegâne değerin ise tarihi eserler olduğunu söyledi.

Toplumlarda, bütünlük duygusunun, ortaklık bilincinin, bir olma duygusunun, tarihi eserler aracılığıyla insanların ruhuna aktarıldığını ifade eden Oya Kutsal’a hak vermemek elde değil ama biz henüz ülke olarak bunu başarabilmiş değiliz.

Oya Kutsal’ın dediği gibi, bugünkü çevre kirliliğinin, insanların arabalarında giderken umursamazca çöplerini yola fırlatmalarının, piknik alanlarının, sokakların, parkların birer çöplüğe dönüşmesinin temelde tarihi eserlere olan tavrımızdan kaynaklanıyor.

Bu nedenle tarihi eserlere gereken değer verilmediği sürece toplumda yayılan duyarsızlık gittikçe artacak ve bu ülke, bu güzel ülke yaşanılmaz bir ülke haline gelecektir…

Tabii tüm bunlar olup biterken, bu ülkeyi yönetenlere de büyük görevler düşüyor.

Hem toplumu bilinçlendirme çalışmaları hem de caydırıcı cezalar verme konusunda yöneticiler sınıfta kalmıştır.

Ülkeyi yönetenler çevreyi, doğal güzellikleri, tarihi eserleri önemsemediği için vatandaşlar hiç önemsemiyor ancak artık buna bir son vermenin zamanı geldi de geçiyor bile. Yeni hükümetten bu konuda radikal kararlar bekliyoruz…

YORUM EKLE