Efsaneler adası güzel Kıbrıs

Sizlere mutlaka turizm konusu olduklarına inandığım; belki de çoğumuzun hiç daha önce duymadığı Kıbrıs adamıza ait bazı efsaneleri anlatmak istiyorum. Tabii ki hatalarım, eksiklerim olabilir ama ne demiş atalarımız “Teşbihte hata olmazmış”.

Başbakan Yardımcımız Sn. Serdar Denktaş ile yaptığım ayaküstü sohbetten sonra tahmin ediyorum ki, benim düşüncelerimi okumuş olacak; “İsmet bu güzel adaya ait efsaneleri turizm sektörümüzde mutlaka kullanmamız ve bunu tüm gelen turistlere aktarmamız gerekiyor” dedi.

Turizm sektörümüzün duayen isimlerinden birisi olunca mutlaka bu söylenenlere önem vermeniz gerekiyor. Her zaman benim ufuk çizgimi genişleten Serdar başkan yine her konuşmasında olduğu gibi adeta ders verir nitelikte konuşuyordu. Çok haklıydı, bizim efsanelerimizi sadece Güneyli komşular kullanıyor bizler ise bu efsanelerden çok faydalanamıyorduk. Faydalanmak? Tabii ki turizm sektörümüz adına. Kafamı bu düşüncelere doğru odaklamışken; bir de baktım az ileride TC Lefkoşa Büyükelçimiz Sn Derya Kanbay, “İsmet Bey, Recep Bey (Akdağ) ile yaptığımız görüşmede “Adamızın belki de Hollywood Film endüstrisinden pay alacak şekilde popüler, ismi film endüstrisinde iş yapan aktör veya aktrislerin rol alacağı bir film üzerinde çalışmamız gerekiyor” dedi.

Çok şaşırmıştım ama aynı salonda beşer dakika ara ile yapılan bu iki sohbetin ortak noktaları vardı ve bunlar tesadüf olamazdı. Büyük bir prodüksiyon ve güzel bir hikaye (senaryo) ile bu güzel adamız Kuzey Kıbrıs’ın tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri tüm dünyaya yansıtılabilirdi. Hatta çoktan yapılması gerekiyordu ama bizler buna hiç önem göstermedik. Hep geri plana ittik açıkçası. O kadar çok yalan, yanlış, uydurma hikayeler anlatılıyor ki, diğer rakip coğrafyadaki turizm destinasyonlarında. Neyse; aklıma ilk Mumya filmleri geldiği için Sn Büyükelçimle ilk onu paylaştım. “Çok doğru gerçekten” diye de ekledi. Ne zaman ki Mısır’da turizm sektörü dibe vuruyordu Hollywood derhal gösterime Mumya filmlerini koyuyordu.

Hatırlayın; 90’lı yıllarda ne kadar popüler olmuştu bu filmler. Daha sonraları bombalar patlayıp, siyasi istikrarsızlıklar, kültür ve din çatışmaları Mısır’da peşi sıra gelince çare yine bulundu. Bu kez Ramses serisi kitaplar, Kleopatra ve Firavun filmleri sinema sahnelerini doldurmaya başladı. Bir diğer taraftan 70’li yıllarda Dünya film endüstrisine adını altın harflerle yazdıran God Father filmleri İtalyan kültürü ve Sicilya adalarına başka bir bakış geliştirmemize sebep olmamış mıydı? Hepsinin yanıtı da evet…

Merak dürtüsü turisti harekete geçiren en önemli içgüdüdür

Hep söyleriz, ben oraya niye gideyim ki? Veya bizim ülkemize neden şuradan veya buradan turist gelsin ki? Turizm ürününü parlatmak gerekli, parlattığınız zaman, merak uyanır ve sonunda turist de bunu gidermek için biletini alır, rezervasyonunu yapar ve gelir. Turizm denklemi bu kadar basit. Bizim ülkemizde o kadar çok fazla efsane var ki! Sizlere birkaçını şimdi aktaracağım ve eminim ki çoğumuz bunlardan haberdar değiliz. Ali Nesim ve Şevket Öznur Beylerin Kıbrıs Efsaneleri adlı kitaplarında çok güzel ele aldıkları bu efsanelere de ayrıca ben de değinmek istiyorum.
Beşparmak Dağı’nın oluşum efsanesi
Girne sıra dağlarını oluşturan güzel köylerin bir tanesinde güzelliği dillere destan çok güzel bir kız varmış. Bu güzel kıza âşık olan iki yakışıklı delikanlı; en sonunda bu güzel kızı ele geçirmek için düelloya tutuşmuşlar; kızı ele geçirmek isteyen kötü karakterli yakışıklı, iyi kalpli yakışıklıyı bataklığa doğru sürüklemiş. Bataklığa gömülen yakışıklı erkek; kılıcını yukarıya kaldırmak isterken eli boş kalmış ve kılıcı elinden düşmüş.

Bu esnada parmakları boş vaziyette bataklığa gömülmüş. Yüzyıllar sonra bataklık kurumuş. Bataklık kuruyup dağ şeklini aldığında, bu yakışıklının eli de beşparmak dağları olarak meydana çıkmış.
St. Hilarion Kalesi ve Yüzbirevler
Vakti zamanında Templos şövalyelerinin de geçtiği ve adını bu şövalyelerden aldığı Temroz (Zeytinlik) köyümüzde yaşayan gençler; bir gün patikalardan dağa doğru kestirmeden çıkarken; o gün efsanelere ve inanışlara göre her dileğin kabul olduğu hacet günüymüş. Efsaneye göre esasta yüz oda ama kırk yılda bir açılıp içerisi Harun hazinelerini kıskandıracak güzellikte ve içi pırlanta elmas, altınlarla dolu olan yüz birinci oda da açılmış. Vaktin nasıl geçtiğini anlamayan bu gençler, güneşin de batması ile odanın kapısı da kapanmış.

Kırk yıl bu odada kapalı kalmışlar. Kırk yıl sonra uyanan bu gençler, köylerine geri döndüklerinde, anne ve babalarının öldüğünü ve çocuklarının ise kırk yaş; yaşlandığını görmüşler. Böylece yüzbirevler (hala günümüzde kullanılan) ismi doğmuş.
Buffavento Kalesi

Latince ismi ile rüzgara yenilmeyen kale anlamına gelen bu güzel kalede, çocukluğunda çok güzel ama daha sonraları ise cüzama yakalanmış bir kraliçe yaşarmış. Kadın yıllardır, cüzamdan çoğu halkının da ölmesi ile çok az asker, ailesinden kalan üç beş kişi ve köpeği ile bu kalede yaşarmış. Bir gün kraliçe, köpeğinde yavaş yavaş bir iyileşmenin olduğunu fark etmiş. Askerlerine köpeği kale dışına çıktığında takip etmelerini ve bu köpeğin ne yaptığını merak etmiş. Köpeğin, kalenin birkaç yüz metre dışındaki pınarın suyundan içtiğini gören askerler de hemen kraliçelerine bu sudan getirmişler. Sudan içen kraliçe ise bu suyun getirdiği şifa ile sıhhatine kavuşmuş.

Buffavento Kalesi’nin yanındaki bu pınarın yanına papazlar kilise yapmışlar ve yüzyıllar boyunca bu kilise ve papazları çok ayrıcalıklı bir yere kavuşmuşlar. Bu efsaneyi Malpas Otel’i açarken otelimize kurumsal bir kimlik katması adına ön büronun arka duvarlarına klasik saat koymanın yerine bu efsaneyi akrilik boya çalışması ile üç farklı çalışmada yansıtmıştık. Gelen turistler ilk önce bu resimlerin ne olduğunu sorarken, bizler ise bu efsaneyi anlatıyorduk. Çok güzel günlerdi o günler. Hâlâ bu çalışma Malpas Otel’in resepsiyonunu süslemektedir.

Othello Sarayı’nın bekçisi

Dillere destan güzellikte; Shakespeare’in efsane Othello Kalesi’nin sağ kapısının yanındaki iki aslan ile ilgili olan da; açlıktan bir gün aslanın iki yavrusundan birini çalıştığı esnada doğanın onu cezalandırması üzerine taşa çevrilmesi efsanesidir. Aslan; o kadar çok yalvarmış yakarmış ki; ona yardım eden herkese, bilinmeyen bir saatte bu anı yakalayana yavrularından bir tanesini sevebilsin, yalayıp özlem gidersin diye, bu anı yakalayan kişilere ağzı açılarak altın hazineler vermekteymiş.

Değirmenlik köyünün suyu

Efsaneye göre Değirmenlik köyünün suyu yüzyıllardır Anadolu’dan gelirmiş. Bu güzel su o kadar farklı ve güzelmiş ki, yazın serinliği ve kışın sıcaklığı ile içen herkesi kendisine hayran bırakırmış. Bir gün Anadolu’nun bir köyünden bu güzel köye Değirmen taşı almaya gelen bir değirmenci, gittiği bir değirmende bir tahta tekne görmüş.

Efsane bu ya; yabancı değirmenci bu tekneye bakarken aradan çok uzun bir süre geçmiş. Adam en sonunda demiş ki bu benim teknem ve 15 yıldır kayıp, adam de demiş ki ‘ben bunu bir dere kenarında buldum, sana nasıl vereyim. Belki de senin değil nasıl inanayım’. Yabancı adam ‘müsaade edersen tam ortasında belli belirsiz bir tıpa var bir bak’ demiş. Bizim köyün adamı iyice bakmış ve görmüş ki gerçekten de tıpa var. Adam demiş ki ‘getir açayım çünkü sen onu açamazsın’. Bizim yerli değirmenci adama tekneyi getirmiş adam bir müddet sonra açmış ve içinden kese kese altınlar çıkmış. Bunun üzerine adam demiş ki, ‘bunlar benim, şu sana verdiklerim de senin kısmetin, yani kul kulun kısmetini yemez’.

Bunlardan bir film çıkar mı? Bence fazlasıyla.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75