Eğitim Bakanlığı'nın sorunları bitmez…

“Deveye sormuşlar, boynun neden eğri?

Deve, “Nerem doğru” demiş.

Kuzey Kıbrıs’ta eğitimin her kademesinde durum aynen böyledir.

Her kademedeki öğretim kurumları içerisinde başarılıdır, diyebileceğimiz sınırlı kurumdaki başarının kaynağı da orada görevli, akademik yönetim ve öğretmenlerdir.

***

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, dün akşamüzeri KIBRIS TV’de konuğumdu.

Özyiğit’le çeyrek asrı aşan bir dostluğum, hatta bir dönem KTÖS çatısı altında mücadele yoldaşlığım var.

İyi niyetinden hiçbir zaman kuşkum olmadı.

Zaman zaman ağır sayılacak eleştiriler yaptım. Hiç alınganlık göstermedi, karşılaştığımız zaman samimi yaklaşımla konuları ele aldık.

Eğitim Bakanlığı’nın sorunları bitmez.

Bireysel ve siyasi olgunlukla Cemal Özyiğit, kişisel kimlikli sorunlar yaratıp, şahsi sorunlarını bakanlığın sırtına yüklemedi.

***

Cemal Özyiğit, eğitim sorunlarını biliyor.

Bütünlüklü yaklaşımla, eğitimin yeniden yapılandırılmasının koşul olduğunun farkında.

Fark ettim, zaman uçup gidiyor, paniğiyle, apar topar kararlar almaktan kaçınıyor.

Neden?

Eğitimin yaz – boz anlayışıyla ellenmesine karşı.

Sınav endeksli anlayışa karşı.

Geçmişte kolej sınavlarıyla ilgili gelgitlerin hem yanlış hem de güven sarsıcı olduğunu söyledi.

***

Sohbetimizin uzunca bir bölümünde, üniversitelerimizi konuştuk.

YÖK’le ilişkileri de ele aldık.

“YÖK’le ilişkilerimiz iyi” deyince…

“Eğer YÖK’le ilişkiler tamamsa, YÖK başkanıyla hem siz hem Başbakan neden görüşme gereksinimi duydunuz?” diye sordum.

YÖK’ün bir önceki öğretim yılında verilen kontenjanlardan üç ve daha az öğrenci tarafından tercih edilen bölümleri, kontenjan vermeme kararının, hala düzeltmeye gereksinimli konu olduğunu anlattı, Özyiğit.

YÖK başkanın KKTC’ye yapacağı ziyarette konunun ele alınıp, olumlu sonuçlanmasını umut ettiklerini de ifade etti.

***

YÖK’le ilişkileri konuşurken YÖDAK’ı da konuştuk doğal olarak. YÖDAK’ta huzursuz çalışma koşulları karşısında pes edip dün istifa eden YÖDAK üyesi Prof. Dr. Osman Yılmaz’ın istifasından yayında haberi oldu Cemal Özyiğit’in. YÖDAK Başkan ve kurul üyeleri arasındaki sorunların YÖDAK’ın verimli çalışmasını, olumsuz yönde etkileyeceği kaygısı Bakanda da var.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke’nin şahsını konu alan yayınları, ayırt etmekteki sıkıntısını irdeledik. Bu konudaki görüşümü yazımın burasına yerleştireyim. Daha önce YÖDAK – YÖK ilişkisini ele alan bir yazım sonra Akil Büke ile makamında görüştüm. Sohbet ettik ama ayını noktada buluşamadık. En önemli farklılığımız YÖDAK’ın hızla YÖK’e gerçek anlamda denk bir kurum olması yönündeki yaklaşımımdı.

Alınganlığı normal düzeye gelene kadar Akile Büke’yi haber ve yorum konusu yapmamak bir çare olabilir. Korku ve endişelerini dürtmemek,  insani bir yaklaşımdır. Sonuçta Akile Hanım da bizim insanımızdır.

***

Eğitim Bakanı Özyğit, KIBRIS Gazetesi’nin dünkü manşetini sorgularken, çarenin KKTC’li öğrencilerin de merkezi sınavla üniversite kapısından içeri girmesinin olabileceğini net bir şekilde söylüyor.

Hatta uzun vadede Türkiye üniversitelerine girecek KKTC’den öğrencilerin sınavlarının Kuzey Kıbrıs’ta yapılmasının hedef olabileceğinin altını çizdi.

***

Özyiğit’in söylediğinin özü, eğitimin tüm basamaklarında sağlıklı yönlendirmenin koşul olduğudur.

Bunun için de rehber öğretmen kadrolarını artırmak ve rehberliği evresel doğru yöntemlerle yapmanın doğru olacağına inanıyor.

***

KKTC’de eğitim standardının tüm bölgelerde eşit olması Özyiğit’in prestijli hedefi. Bu yıl Karpaz bölgesinde görevli öğretmenlerin, Karpaz’ı terk etmemesini de olumlu bir gelişme olarak işaret etti.

 

 

YORUM EKLE