Eğitim sorunsuz başlasın

Bayram tatilinin hemen ardından okul hazırlıkları başlayacak.

Zorunlu eğitimde bazı gereksinimler devlet tarafından karşılansa da çanta, kitap, defter, kalem satın alma, ayakkabı, üniforma temin etme faslı mutlaka oluyor.

Aileler yoğun olarak eylül ayının ilk haftasında bu işlerle uğraşıyor.

Çocuklarını devlet okullarına gönderenlerin bile birçok masrafı varken, özel okulları tercih edenlerin derdi daha büyük.

Özel okullara çocuklarını hep varlıklı aileler gönderiyor sanmayın. Bu yarışta “Benim çocuğum da özele gitsin” diyen ve borçlanarak evladını özel okullara gönderen birçok aile var.

Evet borçlanarak... Eskiden insanlar çocuğunu yalnızca üniversiteye gönderirken bu eziyetlere katlanırdı ama şimdi ilkokuldan hatta ana okuldan başlıyor.

Bu sistem katlanılabilecek bir sistem değildir. Evladını ta ana okuldan para ile okutmaya başlatan ve borç altında ezilen aileler, çocuğu için mutlu mu olsun, borç yükü altında ezildiğine mi üzülsün bilemiyor.

Devlet okullarının ihmal edilmesi, “iyi eğitim veren yerler değil” şeklinde algılanması çok üzücüdür. Bugün devlet kolejleri ve bazı isim yapmış bir iki okul dışında kimse devlet okullarını beğenmiyor ve çocuğunu oraya göndermek istemiyor.

Bu çok acı bir durumdur. Sanki devlet okullarını sistemli bir şekilde kötü göstermek eğilimi varmış gibi geliyor bize. Aslında birçok devlet okulu bu muameleyi hak etmiyor.

“Devlet kolejleri iyi” dedik de onları kazanma çabası, çocuklar için bir eziyete, hem çocuğu hem aileyi psikolojik olarak çökerten bir yarışa, bir çılgınlığa dönüşmüş durumda.

Öte yandan, yıllardır çocukların ulaşımını sağlayan bazı otobüslerin ve minibüslerin eski olduğu söyleniyor ve bu şikayetler her yıl tekrarlanıyor.  Umarız bu yıl bu şikayetleri duymayız...

Maalesef her yıl okulların tamiratları, yeni bina, derslik yapma çalışmaları yeni eğitim yılına yetişmiyor.

Tüm eğitim bakanları, “Bu yıl yetişecek” diyor ama okul zili çaldığında hep aynı şeyler tekrarlanıyor.  Çocuklar inşaat çalışmalarının içinde kalakalıyor, tehlike atlatıyor ya da eğitim erken başlayamıyor.

Yine her yıl okullar açılıyor ama öğretmen atamaları bitmiyor, eğitime yetişemiyor. Yalnızca öğretmen değil, müdür muavini, müdür eksiklikleri oluyor, hademe sorunu yaşanıyor.

Öğretmen sendikaları yer yıl eksiklikleri sıralıyor, “bitirin bu işleri” diyor ama bu çağrılar karşılığını bulmuyor.

Hem ilköğretimde hem de orta eğitimde örgütlü sendikalar, yine bazı çalışmaların okulların açılmasına kadar yetişmeyeceğini iddia ediyor.

Biz artık “Eğitim sorunlarla başladı” haberleri yapmak istemiyoruz. Okul zili çaldığında tüm okullarda her şeyin eksiksiz olması gerekiyor.

Eğitimin sorunsuz başlaması da yetmez, yıl boyu sorunsuz devam etmeli. Devletin okullara para ayıramaması nedeniyle okul aile birlikleri harıl harıl çalışmak, resmen kurum kuruluşlardan dilencilik yapmak zorunda kalıyor.

Okullardaki tüm eksiklikler okul aile birliklerinin başına bırakılmasın. Okul aile birliklerine yardımları yapanlar yine velilerdir, ya da velilerin çabası ile başka kurumlardan temin ediliyor. Velilerin yeterince yükü var zaten, ekstra yüklere katlanmaları zordur.

Geçen yıl ülkemizde kış aylarında da yaz saati uygulaması devam etmişti, değişmeyen saat uygulaması öğrenciler ve velileri çok zorlamıştı. Çocuklar zifiri karanlıkta okula gitmek zorunda kalmış, büyük tartışmalar yaşanmıştı. Saat uygulamalarından eğitimin etkilenmemesi için de çalışma yapılmalıdır.

Özet olarak diyeceğimiz o ki; ne olur bu yıl eğitim sorunsuz başlasın ve yıl boyu sorunsuz devam etsin…

 

YORUM EKLE