banner6

3 bin öğrenci geldi, 1 Nisan’a kadar 10 bin daha gelecek

banner37

Ülkemiz üniversitelerinde mezuniyet durumunda olan ve uygulamalı dersleri bulunan son sınıf öğrencilerinin adaya gelişiyle ilgili süreç, KKTC’ye uçuş kısıtlamasının kaldırılması kararıyla hızlandırıldı. İlk etapta yüz yüze eğitime başlayacak olan 17 bin 500 öğrencinin, yaklaşık 4 bininin zaten KKTC’de olduğu belirtildi

3 bin öğrenci geldi,  1 Nisan’a kadar  10 bin daha gelecek
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

ÖĞRENCİLERİN KARANTİNASI İÇİN 50 MİLYON TL’LİK BÜTÇE… Ülkemiz üniversiteleri “yüz yüze eğitim” için düğmeye bastı, hazırlıklarını yapmaya başladı. İlk etapta eğitime başlayacak öğrenciler, uçuştan 72 saat önce yapılan negatif PCR test sonucuyla ülkeye girecek, havaalanında kendilerine yeniden PCR testi yapılacak ve devletin karantina merkezlerine yerleştirilecek. Mutasyonlu bölgelerden gelen öğrenciler 14 gün, mutasyonsuz bölgelerden gelenler ise 10 gün karantinada kalacak. Karantina bitiminde yeniden PCR testi yapılacak öğrenciler negatif sonuçla eğitime başlayabilecek. Milli Eğitim Bakanı Amcaoğlu, öğrencilerin karantina ücretlerini devletin karşılayacağını belirterek 50 milyon TL’lik bütçe ayrıldığını söyledi.

İSTANBUL, ANKARA VE ADANA’DAN UÇAK SEFERİ… Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay da,öğrencilerin ülkeye getirilmesiyle ilgili kararın 13 Şubat 2021’de Bakanlar Kurulu tarafından alındığını, bu kararın uygulamaya konulabilmesi için uçuş sayılarını kısıtlayan NOTAM’ın önceki gün iptal edildiğini söyledi.Türk Hava Yolları’nın Adana, Ankara ve İstanbul’dan, Pegasus ve Anadolu Jet’in ise İstanbul Sabiha Gökçen’den Ercan Havalimanı’na uçacağını ifade eden Canaltay, söz konusu uçuşlarla öğrenciler adaya getirilirken aynı uçakların KKTC’den yolcu alarak Türkiye’ye döneceğini söyledi. Canaltay, ülkeye öğrencilerin hangi tarihten itibaren gelmeye başlayacağının belli olmadığını, bunun hava yolu şirketleri ile üniversitelerin yapacağı çalışmanın belirleyeceğini belirtti.

Ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olan yüksek öğretimin yeniden canlanması için, belirli bir plan dahilinde üniversitelerimizde yüz yüze eğitim için düğmeye basıldı.

Bakanlar Kurulu, ilk etapta sağlık alanında eğitim gören ve mezuniyet aşamasında olan, sağlık alanında ön lisans programlarında eğitim alan öğrencilerin ülkemize gelerek yüz yüze eğitime başlaması kararı aldı.

17 bin 500 üniversite öğrencisini kapsayan bu kararla birlikte, 21 günde ülkemize 3 bin öğrenci geldi ve hepsi karantinaya girdi. 4 bin civarı öğrencinin ise zaten ülkemizde olduğu, geriye kalan yaklaşık 10 bin öğrencinin de 1 Nisan’a da kadar KKTC’ye gelmesi planlanıyor.

Öğrencilerin ülkeye gelişini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için ise, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, “KKTC’ye uçuş kısıtlaması” kararını iptal etti.

2020-2021 bahar dönemi için adaya gelecek öğrencilerin PCR ve karantina ücretleri devlet tarafından karşılanacak. Bu amaçla, öğrenciler, geldiği ülkeye göre 10 veya 14 gün devletin belirlediği merkezlerde karantinada kalacak. Devlet bunun için 50 milyon TL bütçe ayırdı.

Aşılama programında ise, üniversitelerin idari ve akademik personeline öncelik tanınacak.

Covid-19 küresel salgını nedeniyle alınan tedbirler ve mücbir sebeplerden dolayı ülkemize gelmeyen öğrenciler için derslerin destek eğitimi yöntemiyle yürütülmesi sağlanacak.

banner134

Bakanlar Kurulu kararı

Bakanlar Kurulu tarafından seyreltilmiş ve karma eğitim modelinin uygulanacağı ülkemizde; Sağlık Bilimleri lisans programlarında (Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik, Beslenme Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, vb.) eğitim alan ve mezuniyet aşamasına olan, sağlık alanında ön lisans programlarında eğitim alan ve mezuniyet aşamasında olan, ilgili üniversitenin alacağı karar doğrultusunda yüz yüze eğitim yapmanın gerekli görüldüğü programlarda öğrenim gören yükseköğrenim öğrencilerinin 2020-2021 Akademik Yılı Bahar döneminde KKTC’de bulunmaları ve bu süreçte öğrenci muhaceret izinlerini tamamlamaları kararı üretildi.

Ulaşımın sağlanamadığı ülkelerdeki öğrenciler ise bu karar kapsamı dışında tutuldu.

Karantina süresi 10 ve 14 gün

KKTC’ye yapılan uçuşlara konulan kısıtlamanın kaldırılmasıyla birlikte ülkeye gelecek olan öğrencilere, diğer tüm yolcuların tabi olduğu kurallar uygulanacak. KKTC’ye gelip eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler, ülkeye girişte 72 saat öncesinde yapılmış negatif sonuçlu, üzerinde QR kodu bulunan PCR testi belgesi ibraz edip yeniden PCR testine tabi olacak ve ardından geldikleri ülkeye bağlı olarak 10 veya 14 günlük karantina için Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen karantina merkezlerine götürülecek.

Mutasyonlu bölgelerden gelen öğrencilerin karantina süresi 14 gün, mutasyonsuz bölgelerden gelenlerinki ise 10 gün olacak.

Karantina bitiminde yeniden PCR testi yapılacak öğrenciler negatif sonuçla eğitime başlayabilecek.

Amcaoğlu: Öğrencilerin karantinası

için 50 milyon TL’lik bütçe

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, son 21 günde adaya 3 bine yakın öğrenci geldiğini açıkladı.

BRT’de yayınlanan “Manşet +”ya konuşan Bakan Amcaoğlu, uçuş kısıtlamasının kaldırılmasıyla yüksek öğrenimde mezuniyet durumunda olan ve uygulamalı dersleri bulunan son sınıf öğrencilerin gelişinin hızlanacağını söyledi.

Öğrencilerin geldiği ülkeye göre 10 veya 14 gün devletin belirlediği merkezlerde karantinada kalacağını belirten Amcaoğlu, bunun için 50 milyon TL bütçe ayrıldığını ancak bunun tamamının kullanılmasına ihtiyaç duyulmayacağını kaydetti. Amcaoğlu, yüksek öğrenimde mezuniyet durumunda olan ve uygulamalı dersleri bulunan son sınıf öğrencilerin KKTC’ye gelmeye başladığını söyledi. Amcaoğlu, “13 Şubat’ta bu konuyla ilgili önerge görüşüldü. Uygulamalı fakültelerden mezun olacak olan öğrencilerin adaya gelip yüzyüze eğitime katılması planlandı ve bu da yaklaşık 17 bin 500 öğrenciyi kapsıyor. Nisan ayına kadar daha yoğun bir öğrenci gelişi için NOTAM başlatıldı. Gelinen ülkeye göre 10, 14 günlük karantina süreleri olacak. 21 günde 3 bine yakın öğrenci geldi. Sadece öğrencilerin gelmesine olanak verecek düzenleme yapılıyor” dedi.

Gelen öğrencilerin devletin belirlediği merkezlerde karantinaya alınacağını belirten Bakan Amcaoğlu, öğrencilerin yapılacak PCR testi sonucu topluma karışacaklarını söyledi. Amcaoğlu, “Bunun için 50 milyon TL’lik bütçe ayrıldı. Buna ihtiyaç olmayacak diye düşünüyorum çünkü uzmanlar aşılanma prosedürü ile bunun değişebileceğini söylüyor” dedi.

Ülkede eğitim gören 82 bin öğrencinin 40 bine yakınının yurt dışından olduğunu ifade eden Amcaoğlu, esas hedeflerinin olanaklar dahilinde tamamının adaya getirilmesi olduğunu vurguladı.

Aşılama konusunda da girişim yaptıklarını kaydeden Bakan Amcaoğlu, toplamda 20 bin 500 civarında aşı ihtiyacı için talepte bulunduklarını söyledi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Amcaoğlu, ilk ve orta dereceli okullarda eğitimin başlamasının da ancak aşılamanın yapılmasıyla mümkün olabileceğini kaydetti.

Canaltay: Karar 17 bin öğrenci için

ek sefer ihtiyacından kaynaklandı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, yabancı öğrencilerin ülkeye getirilmesiyle ilgili kararın 13 Şubat 2021’de Bakanlar Kurulu tarafından alındığını, bu kararın uygulamaya konulabilmesi için uçuş sayılarını kısıtlayan NOTAM’ın (Havacılara Bildirim) önceki gün iptal edildiğini söyledi.

Canaltay, dün sabah BRT’de yayınlanan Manşet + programına telefonla bağlanarak uçuşların kısıtlanması ve yabancı uyruklu öğrencilerin adaya gelişiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yabancı öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için alınan karar sonrası sürecin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın koordinasyonu çerçevesinde ilerletileceğini belirten Canaltay, genel toplum sağlığı ve karantina ücretleri ile ilgili yetkinin Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nda olması nedeniyle “kapasitemiz doldu uçuşları durdurun” dedikleri anda, uçuşlarda yeniden kısıtlamaya gidileceğini aktardı.

“Üniversiteden mezun olacak 17 bin civarında yabancı uyruklu öğrencinin ülkeye gelebilmesi için ek uçak seferlerinin konması gerekliliği bir gerçektir. Bakanlığa gelen talepler doğrultusunda havayolu şirketleriyle görüştük. Yapılan slot çalışmaları çerçevesinde, önceki gün sabah toplantı yapıldı ve uçuş kısıtlamasını kaldıran karar öğlenden sonra alındı” Canaltay, önceki akşam yaşanan panik nedeniyle gecenin ilerleyen saatlerinde karantina koşulları uygulanmadan kimsenin ülkeye giriş yapamayacağı konusunda bir açıklama yayımlamak durumunda kaldıklarını ifade etti.

“Geçmiş dönemdeki bakanlar kurulunda alınmış bir kararı bakanlık olarak uygulamaya koyduk” diyen Resmiye Canaltay, slotların alınmasıyla ilgili çalışmaların başladığını, Türk Hava Yolları Adana, Ankara ve İstanbul’dan, Pegasus ve Anadolu Jet’in ise İstanbul Sabiha Gökçen’den Ercan Havalimanı’na uçacağını ifade etti.

Söz konusu uçuşlarla öğrenciler adaya getirilirken aynı uçakların KKTC’den yolcu alarak Türkiye’ye döneceğini, uçuşların kısıtlandığı dönemde Ercan Havalimanı’ndan sadece İstanbul’a uçmanın mümkün olduğunu, şimdi ise Ankara ve Adana’ya doğrudan seyahat edilebileceğini, bunun da İstanbul dışındaki merkezlere gitmek isteyen yolculara daha uygun fiyatta seyahat etme imkanı sağlayacağını kaydetti.

Bakan Canaltay, ülkeye öğrencilerin hangi tarihten itibaren gelmeye başlayacağının belli olmadığını, bunun hava yolu şirketleri ile üniversitelerin yapacağı çalışmanın belirleyeceğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104