banner6

'3 soruya yanlış cevap verdim lütfen bana kızma anne'

banner37

Gelenek bozulmadı, Koleje Giriş Sınavları’nın 2. basamağında çocuklar sınıflarda ter dökerken, veliler de okul avlusunda stres yaşadı, isyan etti, gazetecilere “Şu çaresizliğimizi çekin” diye seslendi

'3 soruya yanlış cevap verdim lütfen bana kızma anne'
banner151 banner143

Emine UYSAL

Koleje Giriş Sınavları’nın 2. basamağı (KGS-2), dün yapıldı. Adeta yarış atına dönüştürülmüş çocuklardan bir tanesi, sınava ara verildiği bir sırada, gözyaşları içerisinde annesinin yanına gitti ve "3 soruya yanlış cevap verdim lütfen bana kızma anne" dedi... Annesi, "kızmayacağım" diye yanıtladı...

Olaya tanık olan velilerden biri, "İşte kolej sınavlarımızın geldiği nokta burası, çocuğum bana, "ben çocuğum anne" diyor, isyan ediyor" dedi.

Çocuklar uzun süredir hazırlandıkları sınav için saatlerce ter döktü. Dün sabah sınava giren bazı çocuklar, sınav arasında ve sonunda gözyaşı döktü. Aileler çocuklarının üzüntü, stres ve mutluluğunu paylaştı. Okul avlusunda çocuklarını bekleyen aileler de ayrı stres yaşadı.

Aileler, sınav sistemini eleştirerek çocukların yarıştırılmasına ve çocukluklarını yaşayamamasına tepki gösterdi.

Aileler, düz liselerde başarı oranının oldukça düşük olması nedeniyle, çocukların eğitimi çok daha iyi olan kolejlere girmek için olağanüstü çaba sarf ettiğine vurgu yaptı.

Koleje girme çabası için çocuklarının sürekli ders odaklı çalıştıklarını ifade eden aileler, sistemin değişmesinin şart olduğuna değindi.

Aileler, “Çocuklarımızı yarış atına döndürdüler. Eğitim sisteminin sınava dayalı olması çok yanlış. Üç aşamalı olması çocuklar üzerindeki baskıyı daha da artırdı. Eğitim sistemindeki aksaklıklar çok ciddi” dedi.

595 kontenjan için 2 bin 71 öğrenci yarışıyor

Toplam 3 aşamalı Kolej Giriş Sınavlarının 2. basamağı (KGS-2), dün yapıldı.

Türk Maarif Koleji, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Gazimağusa TMK, Güzelyurt TMK, Bekirpaşa Lisesi ve Hala Sultan İlahiyat Koleji olmak üzere 7 sınav merkezinde iki oturumda gerçekleştirilecek sınavın birinci oturumu 09.00-10.30, ikinci oturumu ise 11.00-12.30 saatleri arasında yapıldı.

Sınava, toplam 2 bin 71 öğrenci katıldı. Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarlarının bakanlığın www.mebnet.net adresinden yayımlandı.

Cevap kağıtlarının optik okuyucu işlemi ile değerlendirilmesinin ardından sınav sonuçları aynı gün akşam saatlerinde açıklandı.

Kolej Giriş Sınavları’nın üçüncü ve son basamak sınavı (KGS-Final) 10 Haziran’da yapılacak. Öğrenciler final sınavının ardından, her üç basamaktan elde ettikleri puanların hesaplanması sonucunda (% KGS-1 + % KGS-2 + P KGS Final) elde ettikleri Kolej Giriş Puanı’na göre oluşturulacak sıralama listeleri ile kolejlerin kontenjan sayılarına göre kayıt hakkı elde edebilecek.

Kolej Giriş Sınavları sonuçlarına göre Türk Maarif Koleji’ne 150, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, Bekirpaşa Lisesi Kolej Sınıfı’na 50 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 595 öğrenci 2017-2018 öğretim yılı için kayıt hakkı elde edecek.

Aileler ne dedi?

Ergün Vudalı

“Torunumu bekliyorum. Bu sistem yanlış. Aileleri hem maddi hem de manevi yönden külfete sokan bir sistem. Çocuklarda bu sistemde eziliyor. Yarış atı gibi çalışıyorlar. Dershane okul ödevlere boğulmuş durumdalar ve çocukluklarını yaşamıyorlar.”

Meltem Bardak

“Bu süreç zor. Hem aileler hem de çocuklar açısından çok zor. İkizlerim var. Kızım bu stresi kaldıramadı. Ağır bir tempo. İkisi de zeki ama bu sistem çocuklara zarar veriyor. Çocuklar bir yıldır çocukluklarını yaşamıyor. Sosyal aktiviteye katılabiliyorlar ama yeterli değil. Çocuklar asabi oldu. Çocuğum bana ‘Ben çocuğum anne’ diyor, isyan ediyor.”

Rüyan Uzun

“Çocuğum rahattı, sakindi ama isyankar oldu. Sıkıldı. Bu tempo çocuklar için çok ağır. Bale, dans gibi sosyal aktiviteler yapıyoruz ama buna rağmen gerildik. Bu çarktan bu sistemden de çıkamadık. En kötüsü bu sistem.”

Burcu Vamık

"Rahat bir süreçten geçtik. Çocuğumuz bu yıl hazırlanıyor. Dershaneye gitmedi ancak geçen yıla göre daha çok çalışma temposuna girdik. Bu sistem çok kötü. Üç aşamalı sınav sistemi çocukların üzerindeki stresi artırıyor. Bu çocuklar henüz 10 yaşında ve onlara yüklenen yük daha ağır."

İsmail Sarıca

“Çocuklar stres altında büyüyor. Yarışın içindeler. Çocukluklarını yaşayamıyorlar. Tüm hayatları dershane ve okul arasında geçiyor. Bu sistem daha farklı olmalı.”

Turgut Esendal

“Çocuklar tam bir yarış içine atılıyor. Çocukluklarını doyasıya yaşayamıyorlar. Çocuğum balık tutmaya gitmek istiyor, sınavlar ve dershane nedeniyle bunu bile yapamıyoruz. Spora gidebileceği zaman yok. Çocuklar maalesef mutlu değil. Bugün oğluma sınava mı yoksa balığa mı gidelim? desem, balığa gitmek isterdi. Bazı kurumlar zenginleşiyor. Bu eğitim sisteminin düzeleceği yok.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 10:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104