4 okul, 1 kampusta toplanacak

banner37

Mesleki ve teknik liselere olan talep arttı. Eğitim Bakanlığı bu talebi karşılayabilmek için Lefkoşa'daki dört meslek ve teknik liseyi, tek kampusta toplamak amacıyla çalışma başlattı.

4 okul, 1 kampusta toplanacak
banner99

Ceren ÖZBİL

Yeni eğitim ve öğretim yılında, meslek ve teknik liselere olan talep arttı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, talebin artmasıyla birlikte doğacak okul, bina ve derslik sıkıntılarının aşılması için düğmeye bastı.

Bu doğrultuda mesleki ve teknik liselerin bir arada olacağı büyük bir kampus yapılması planlanıyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, böyle bir proje olduğunu doğruladı ve şu anda projeyi hayata geçirebilmek için finansman arayışı içerisinde olduklarını açıkladı.

4 okul aynı kampusta toplanacak...

Bu proje doğrultusunda Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi, Atatürk Meslek Lisesi, Haspolat Meslek Lisesi ve Haydarpaşa Ticaret Lisesi, aynı kampus içerisinde yer alacak.

Kampusun ise Metehan bölgesine yapılması hedefleniyor.

Maliyeti 60 milyon TL...

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi, Atatürk Meslek Lisesi, Haspolat Meslek Lisesi ve Haydarpaşa Ticaret Lisesi'nin bir kampusta toplanacağı proje için yaklaşık 60 milyon TL civarında finansman gerekiyor.

Bakanlık bu finansmanı bulmak için arayış içinde.

Berova: Projeyi hayata geçirmek için çalışıyoruz

Bakan Berova, mesleki teknik liselere olan rağbetin arttığını ve bu nedenle bu projeyi hazırladıklarını anlattı. Bakanlığın son zamanlarda üzerinde en yoğun çalıştığı projenin, bu kampus projesi olduğundan söz eden Berova, şöyle konuştu:

“Proje çizildi. Ancak hayata geçirmek için finansmana ihtiyacımız var. Bizim de bir an önce hayata geçirmek istediğimiz bir proje... Bu nedenle finansman arayışı içerisindeyiz. Finansman bulunur bulunmaz gerekli çalışmalar başlayacaktır”.

Şirket: Yüzde 6 arttı

banner134

Kısa süre önce basına açıklama yapan Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Aytunç Şirket, öğrenci sayısında bu yıl yüzde 6 artış yaşandığını söyledi.

Şirket ayrıca hedeflerinin sayıyı artırmak olduğunu belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75