Ajandalar kriz yarattı

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın (KTÖS) 2017 yılı için hazırlatıp, üyelerine hediye verdiği ajandalar krize neden oldu. Bazı kesimler Kıbrıslı Türk Liderlere ve TMT'ye "dil uzattığı" gerekçesiyle ajandaların toplatılmasını istedi. BU arada KTÖS, ajandanın tükendiğini ve ikinci baskının yapılacağını açıkladı.

banner87
Ajandalar kriz yarattı
banner90
banner99

Ceren Özbil

23 Nisan İlkokulu öğretmenleri ise ajanda da Kıbrıs Türk toplumunun değer ve yargılarından uzak taraflı olarak hazırlanan tek taraflı, yanlı ve eksik bilgiler olduğunu öne sürerek ajandaları sendikaya geri iade etti.

Ajanda içerisinde "27 Ekim 1957; Rauf Denktaş İngiliz Sömürge Savcılığı'ndan Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu Başkanlığı'na getirildi. 47 yıllık hanedanlık başladı", "Gönyeli'de İngiliz provokasyonuna gelen Kıbrıslı Türkler Kördemen köylüsü 9 tane Kıbrıslı Rumu vahşice öldürdü"  gibi ifadelere yer verildi. Diğer yandan aynı ajandada 1 Nisan 1955, "faşist" EOKA'nın silahlı mücadeleye başladığı tarih olarak lanse ediliyor.

Elcil: Belli kişilerin organize ettiği saldırı

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi'ne açıklama yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise bu eleştirilerin belli kişiler tarafından organize edilen bir saldırı olduğunu, yıllardır KKTC'de kullanılan ajandaların Türkiye'de hazırlatıldığını, bu nedenle her zaman Türkiye'ye ait bilgiler içerdiğini belirtti.

Buna karşılık Kıbrıs'a ait bilgilerin yer alacağı bir ajanda hazırladıklarını ifade eden Elcil, "eksiklikler varsa da 2018 yılı ajandasında giderilecektir" dedi.

Haberin detayları yarın KIBRIS Gazetesi'nde

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75