banner6

Akıncı: YÖDAK'ın 'özerk' ve 'bağımsız' olması önemli

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr.  Mehmet Karaca ve KKTC İTÜ Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya'yı kabul etti.

Akıncı: YÖDAK'ın 'özerk' ve 'bağımsız' olması önemli
banner99

Akıncı kabulde yaptığı konuşmada, YÖDAK Değişiklik Yasası'nı Meclis’e iade etmesinin gerekçelerini anımsatarak, yasadaki değişikliklerin YÖDAK’ın özerk ve bağımsız bir yapıda çalışmasına yönelik olmadığını belirtti.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ KKTC Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya kabulde, restorasyon aşamasında olan kampüs ve Denizcilik Fakültesi hakkında bilgi verdiler.

Cumhurbaşkanı Akıncı, eğitimin ülkenin en önemli alanlarından biri olduğunu belirterek, üniversite sayısı kadar nitelik ve akademik kalitenin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Üniversitelerde nicelik ve niteliğin aynı doğrultuda artması gerektiğini, aksi takdirde yükseköğrenim sektöründe ileride sıkıntılar yaşanabileceğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, YÖDAK’ın “özerk” ve “bağımsız” bir yapıya kavuşturulmasının önemine dikkat çekti.

banner134

Hataların düzeltilmesine imkan vermek üzere, YÖDAK Değişiklik Yasası’nı endişe ve kaygıları içeren sayfalarca gerekçelerle birlikte Meclis’e iade ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, yasada yapılan değişikliklerle akademi dünyasını özerk yapıya kavuşturmanın mümkün olmadığını söyledi.

Akademi dünyasının YÖDAK’ın özerkliğine sahip çıkmak için yaptığı açıklamalara da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclis’in de gereğini yapmasını istedi.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 12.00’de gerçekleşen kabulde, Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani de hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88