Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversite eğitimi için fırsatlar

banner37

ABD'nin Kıbrıs Büyükelçisi Kathleen Doherty, ABD'deki üniversite eğitimiyle ilgili fırsatları kaleme aldı. İşte ABD Büyükelçisi'nin yazısı:

Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversite eğitimi için fırsatlar
banner8

KONUK YAZAR-Kathleen Ann DOHERTY (ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi)

ABD Büyükelçisi olarak Kıbrıs’ta bulunduğum bir buçuk yıl içerisinde adanın her tarafını gezdim.

Nereye gidersem gideyim, gerek tarihi yerlerde gerekse dağ yürüyüşlerinde, plajların tadını çıkarırken,

etkinliklerde veya yerli halkla konuşurken Amerika’daki üniversitelerde okumuş olan ve çocuklarının da

Amerika’da okumasını arzulayan Kıbrıslılarla tanışıyorum.  Buranın nüfusu düşünüldüğünde, bu kişilerin

sayısı gerçekten olağanüstü!

Şüphesiz bu rakam şans eseri değildir. Son kırk yılda, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, Kıbrıs’ta

burslara, iki toplumlu ilişkileri güçlendirmeye ve özel sektörde yenilik ve girişimciliği sağlamlaştırmaya

yönelik 500 milyon dolar harcamıştır. Bu zaman süresince,  2500’den fazla Kıbrıslı,  Amerikan

Üniversiteleri’nde CASP veya Fulbright Programları aracılığıyla ABD’ye gitmiştir ve binlercesi de kendi

masraflarını karşılayarak eğitim görmüşlerdir. Tümü de, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Boston’dan

New Orleans’a, Berkley’den Memphis’e Amerika’nın farklı yerlerini görme şansı bularak, her kesimden

Amerikalı ile tanışma şansı bulmuş ve kendi alanlarında en iyi uygulamaları öğrenme fırsatı yakalamışlardır.

Bu miras, Kıbrıslılar ve Amerikalılar arasında güven ve dostluk inşa etmiş ve akademi, bilim, iş dünyası,

hukuk, hükümet ve diğer alanlarda adanın ilerlemesi için öncü kişilerin eğitimine yardımcı olmuştur.

Onlar geleceğin refahı için güçlü bir temel oluşturmaktadırlar.   Kıbrıs’ta 50 yıldan fazla bir zamandır gelişen eğitimde mükemmellik ve karşılıklı anlayış geleneğiyle gurur duymaktayız.

banner134
Kıbrıslıları temin etmek isterim ki Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimi almak için hala fırsatlar mevcuttur ve sizleri bunlardan yararlanmaya teşvik ediyorum. Her ne kadar da artık lisans yapmayı arzulayan öğrenciler için burs sağlayan Fulbright Komisyonu yoksa da hâlâ elçilik dışından yürüttüğümüz bir Fulbright programı bulunmaktadır ve akademik ve kültürel değişimler için Amerikalılar buraya gelebilmekte ve aynı şekilde Kıbrıslılar Amerika’daki araştırma ve eğitim fırsatlarından yararlanmak için oraya gidebilmektedirler. Fulbright aracılığıyla Amerikalı araştırmacılar ve uzmanlar Kıbrıs’ın çeşitli yüksek eğitim kurumları ile çalışabilmekte ve ABD’li muhatapları ile dostluklar ve programlar kurabilmektedirler.

Amerika’da okumak isteyen bir öğrenci veya öğrenci velisi iseniz eğitiminizi karşılamanın birçok yolu vardır. ABD yüksek eğitim sistemi Amerikalılar için bile oldukça karmaşıktır.  4500’den fazla seçebileceğiniz kurum bulunmaktadır ve birçok Avrupa ülkesindekinin aksine, Amerika Birleşik Devletleri, tüm vatandaşlarının üniversite eğitimini ödememektedir.  Ancak neredeyse üniversitelerin hepsi burs vermekte ve çoğu da uluslararası öğrencilere mali burslar, spor bursları ve diğer teşvikler vererek cezbetmeyi arzulamaktadır. Buna ek olarak binlerce özel kurum, öğrencilere eğitimlerini ödeyebilmeleri için yardımcı olmaktadır.

Sizin veya çocuğunuz için en doğru Amerikan üniversitesini nasıl seçebilirsiniz? Bu para kaynaklarını nasıl bulabilirsiniz? Lefkoşa’da bulunan Fulbright Merkezi’ndeki Education USA Ofisi tüm bunlara başlamak için en doğru yerdir. Tecrübeli ve eğitimli danışmanlarımız,  Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim veya araştırma yapmayı düşünen herkese objektif, doğru bilgi ve tavsiyeyi verecektir ve size para konusunda da yardımcı olabilirler. Danışmanlarımızın çabaları sayesinde geçtiğimiz yıl 22 Kıbrıslı, Amerika Birleşik Devletleri’nde lisans eğitimine başlamıştır.  ABD üniversitelerinden 2 milyon dolardan fazla burs parası elde ederek neredeyse her öğrenci için ortalama olarak 100 bin dolardan fazla para sağlamışlardır.

Biliyoruz ki Kıbrıslı öğrencilerin eğitimi için birçok seçenek bulunmaktadır.  Kıbrıs’ta çok iyi üniversiteler bulunmaktadır, şüphesiz Avrupa’da da bunlar mevcuttur.  Ancak ben, özellikle Amerika’dan alınacak bir diplomanın bazı avantajlarına dikkat çekmek istiyorum.

Öncelikle, Amerika Birleşik Devletleri eğitim alanında dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Yakın geçmişte yapılan bir araştırmaya göre, dünyada ilk 20’de bulunan kurumların 16’sı ve ilk yüzdeki eğitim kurumlarından 49’u Amerika’dadır.  Bu alanlar, uzay bilimlerinden, yapay zeka ve robotiğe, dil ve dilbilgisinden, petrol ve maden mühendisliğine, edebiyat ve şiirden, animasyon ve üç boyutlu tasarıma kadar uzanmaktadır.  Yüzlerce benzer program ve çok daha fazlası ABD üniversiteleri tarafından sunulmaktadır.

İkinci olarak, uluslararası öğrencileri memnuniyetle karşılamaktayız.  Amerikan üniversitelerindeki uluslararası öğrenci sayısı ilk kez 2015-2016 yılında bir milyonu aşmıştır ve ABD kurumlarındaki toplam öğrenci sayısının yüzde beşi yurtdışından gelmektedir.  Çeşitliliği memnuniyetle karşılamakta ve hem

Amerikalılar hem de uluslararası öğrenciler için en iyi eğitimin sınıflarda ve kampüslerde yer alan görüş açılarının ve konuşmaların zenginliklerinden geldiğine inanmaktayız.

Dahası, çoğu üniversitede uluslararası öğrenci danışmanları, yabancı öğrencilere Amerika’daki yaşama

uyum sağlamaları için yardımcı olmakta ve eğitimleri boyunca özel bir ilgi göstermektedir.

Üçüncüsü, sizin özel ilgi alanınıza yönelik bir program bulabilirsiniz. Daha önce 4500’den fazla kurum bulunduğunu ve bunların 2-4 yıllık diplomalar verdiğini belirtmiştim. Yüksek eğitim için karar alan merkezi bir bakanlığımız olmadığından, üniversiteler öğrencilerin istekleri ve iş piyasalarının talepleri doğrultusunda ne öğreteceklerine karar vermekte özgürdürler. Tanınmış akredite kurumlar, üniversitelerin üst düzeyde kalitelerini devam ettirmelerini sağlamaktadırlar.

Dahası, öğrenciler bu programların çoğunda sadece öğrenmekle kalmayıp bir şeyler de yapma fırsatı bulmaktadır. Lisans öğrencileri sıklıkla profesörleri ile birlikte yayınlayabilecekleri birincil araştırmalar yapmaktadırlar. Stajyerlik yaygın şekilde sağlanmakta ve bu sayede kişiler daha öğrenciyken kendi dalındaki profesyonel işlerde çalışabilmektedirler. Sınıflar interaktiftir ve profesörler ulaşılabilirdirler. Geleceğin rekabetçi ve küresel iş piyasalarında başarılı olunması için sizi hazırlayacak kapsamlı ve uygulamalı eğitimi alabilirsiniz.

Dördüncüsü, bir ömür boyu sürecek ve tüm dünyada geçerli olan bağlantılar ve bağlar oluşturacaksınız.

Amerika Birleşik Devletleri dışındaki sadece birkaç üniversite size Kıbrıs’ın çok daha uzağından - Çin’den, Hindistan’dan Brezilya’dan Güney Amerika’dan ve diğer yerlerde gelen- öğrencilerle dostluk kurma ve onlardan bir şeyler öğrenme şansı verir.

Beşincisi, bir ABD üniversitesindeki öğrenci yaşamı çok boyutlu bir deneyimdir. Kampüslerimiz küçük

şehirlere benzemektedirler.  Yalnızca son teknoloji kütüphaneler, laboratuvarlar ve iyi eğitimli öğretmenler değil, aynı zamanda fitness salonları spor alanları, müzeler ve konser salonları da bulunmaktadır. Öğrenciler ayrıca burada farklı meslekler deneyebilirler – Okul gazetelerinde veya okul televizyonlarında, kuruluşlarda çalışabilirler veya atletizmde, münazaralarda, sanat dallarında veya siyasette yarışabilirler.

Bu yerler sadece ders öğrenmek için değil aynı zamanda kendinizi tanıma, hem kişiliğinizi, hem de sosyal çevrenizi geliştirmek için uygun yerlerdir. Çoğu Kıbrıslı son 40-50 yıldır bu eşsiz deneyimden hem kişisel hem de profesyonel olarak faydalanmışlardır.  Umarım Kıbrıslıların gelecek nesli de bu deneyimlerden faydalanabilirler.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75