AÖA, bu yıl 35 öğrenci alacak

banner37

Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) 2018-2019 Öğretim Yılı için giriş sınavı başvuruları 18 Haziran – 14 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek

AÖA, bu yıl 35 öğrenci alacak
banner87

İbrahim FEVZİOĞLU

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) 2018-2019 Öğretim Yılı için giriş sınavı başvuru tarihleri 18 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve sınav 7 Temmuz cumartesi günü 10.00-12.30 saatleri arasında akademi binasında olacak.

AÖA Yazılı Giriş Sınavı, yürürlükteki lise müfredatı kapsamında her biri 25 sorudan oluşan 5 alt testten oluşacak ve adaylar Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri ve İngilizce sorulardan oluşan her alt testten en az 5 net doğruya ulaşmak zorunda.

Tek oturumda gerçekleştirilecek ve süresi 150 dakika olacak sınavda 4 (dört) yanlış 1 (bir) doğruyu götürecek.

AÖA Yazılı Giriş Sınavı bilgisayarla değerlendirildikten sonra sonuçlar ilan edilecek ve mülakat hakkı kazanan adaylar 10 - 11 Temmuz tarihlerinde mülakat için yine AÖA binasında olacak.

AÖA’dan alınan bilgiye göre, sınav sonucunda 20 sınıf öğretmeni ve 15 okul öncesi öğretmeni olmak üzere toplam 35 kişi 2 ayrı programa öğrenci olma hakkı kazanacak. Ancak, mülakat hakkı kazanan en son sıradaki adaylar ile aynı puanı alan aday/adaylar (tercihleri de dikkate alınarak) mülakata çağrılacak.

Yazılı Giriş Sınavı ve Mülakat sonrasında başarılı olan adayların kesin kayıtları Atatürk Öğretmen Akademisi’nde 25 – 27 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Kesin kayıt hakkı kazananlardan istenen belgeler AÖA’nın resmi internet sitesinden (www.aoa.edu.tr) temin edilebilecek.

Adaylarda aranan nitelikler

KKTC Milli Eğitim Ve Kültür Bakanlığına bağlı Atatürk Öğretmen Akademisi’nin hazırladığı 2018-2019 Öğretim yılı için yapılacak olan sınava başvuracak adaylarda 6 nitelik aranacak.

Bunlar sırası ile KKTC vatandaşı olmak, lise veya dengi bir okuldan mezun olmak, disiplinsizlik, devamsızlık ve başarısızlık sebeplerinden herhangi biri ile Atatürk Öğretmen Akademisi’nden veya Atatürk Öğretmen Koleji’nden ilişiği kesilmemiş olmak, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak, sağlık yönünden öğretmen olmaya elverişli olmak ve son olarak yazılı sınav tarihine göre 24 yaşından büyük olmamak.

Başvuru için gerekli belgeler

AÖA’nın yapacağı sınav için gerekli olan belgelerin ilk sırasında KKTC kimlik belgesi ve fotokopisi bulunuyor.

Bunun yanı sıra iki adet vesikalık fotoğraf, 18 Haziran – 04 Temmuz 2018 tarihleri arasında (her iki tarih de dahil) yatırmaları gereken aday kayıt ücreti olan 150,00 TL’nin, “Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi Ltd.” Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt şubelerindeki AÖA hesabına yatırıldığına ilişkin dekont, lise veya dengi okuldan alınan diploma aslı, bir fotokopisi veya öğretim belgesi. (Diploması KKTC dışındaki bir ülkeden olması durumunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek denklik belgesinin aslı veya onaylı fotokopisi) ve son olarak başvuru sırasında temin edilecek olan aday başvuru formu isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER