Bakan, yasaya uymuyor

banner37

KTÖS Genel Sekreteri Elcil, Eğitim Bakanı Berova'nın, uyuşturucu suçundan yargılanan öğretmenle ilgili açıklamalarına tepki gösterdi:

Bakan, yasaya uymuyor
banner99

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova'yı, Öğretmenler Yasası'na uymamakla suçladı.

Berova'nın, uyuşturucu suçundan yakalanan ve tutuksuz olarak yargılanan öğretmenle ilgili disiplin soruşturması yapılamayacağı ve bu kişinin ödeneksiz izne çıkarılmamış olsa açığa alınıp, yarı maaşını alarak kadroyu işgal edeceği yönündeki açıklamalarını eleştiren Elcil, “Öğretmenler Yasası'nın  85'inci maddesinden 90'ıncı maddesine kadar yer alan maddeleri, bu konuyla ilgilidir. Bakan, bu öğretmeni açığa almayıp, Kamu Hizmeti Komisyonu'na başvuruda bulunmayarak yasayı ihlal ediyor” dedi.

Elcil, ayrıca KTÖS olarak Bakan Özdemir Berova'ya, Öğretmenler Yasası'na uymadığı gerekçesiyle dava açacaklarını açıkladı.

“Neden ört pas etmeye çalışıyor?”

banner134
Birçok öğretmenin yargıya intikal eden durumları nedeniyle açığa alındığını ifade eden Elcil, neden bu öğretmenin açığa alınmadığını sordu.

Elcil, bakanın bu konuda yaptığı açıklamalarla daha da kötü duruma düştüğünü söyleyerek, “Bakan resmen konuyu saptırıyor” dedi.

“Resmen skandal”

Sendikanın sorununun söz konusu öğretmenle olmadığını ifade eden Elcil, ancak yasa uygulanmayarak öğretmenin de suçlu duruma düşürüldüğünü söyledi.

Öğretmen aleyhine bakanlık tarafından Kamu Hizmeti Komisyonu'na hiçbir yazı gönderilmediğini kaydeden Elcil, buna rağmen öğretmenin 60 gün süre ile okula gitmediğini söyledi.

Elcil, Kamu Görevlileri Yasası'na göre 30 gün işinin başında olmayan birinin görevinden alındığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75