banner6

Berova: Doktora yapacak olanlara başarı kriteri getirdik

banner37

TDP milletvekili Zeki Çeler Meclis'te “Yenilenen Burs Tüzüğü ve Uygulamaları” konusunda yaptığı güncel konuşmada, Burs Tüzüğü’nün doğru ve standart bir hale getirilemediğini ifade etti.

Berova: Doktora yapacak olanlara başarı kriteri getirdik
banner151 banner143

Ciddi bir Burs Tüzüğü’nün hazırlanıp toplumdaki tüm gençleri eşit bir şekilde kucaklaması gerektiğini belirten Çeler, burs ücretlerinde bu yıl 2016 Ocak ayının asgari ücreti baz alındığı için burs başvurusu yapan gençlerin çoğunun hayal kırıklığı yaşayacağını söyledi ve bunun düzeltilmesini istedi.

Çeler, “Eskiden doktora yapan herkes burs alabilirken, tüzükte yapılan değişiklikle, yüksek lisansını bu ülkede tamamlayanların ortalamasının 4, Türkiye’de 3 buçuk ve üçüncü ülkelerde first class olması gerekiyor” dedi.

Eşit kaliteli bir eğitim sistemi sunabilmenin ve maddi imkanları da sağlamanın gençlerin ülkeye bağlılığını artıracağını vurgulayan Zeki Çeler, bursları keserek, ortalamaları artırarak eğitime destek verilemeyeceğini söyledi.  

Zeki Çeler, KKTC vatandaşı olup da AB pasaportu olmayan gençlerin de Avrupa’da eğitim alabilmesi için Burs Tüzüğü’nde değişiklik yapılmasını, hükümetin aradaki fiyat farkını karşılamasını talep etti.

Zeki Çeler, vakıf mallarının dağıtımında da haksızlık ve eşitsizlik olduğunu belirterek, vakıf mallarının gençlere eşit bir şekilde dağıtılması gerekirken ihalesiz ve adaletsiz bir şekilde hep aynı insanlara kiralanmasını eleştirdi. 

Berova: Kredi tüzüğü hazırlanıyor

Eleştirileri yanıtlayan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, geçen yılın bütçesiyle 30 milyon TL yükseköğretimde öğrenim görenlere destek verildiğini, asgari ücret uygulamasının da yıllardır aynı olduğunu söyledi.

Berova “Eylül ekim kasım burs ücretleri ocak ayındaki asgari ücretten, şubat sonrası ise bir sonraki asgari ücretten yansır. Kriterler nettir. Kimseye de iltimas yapılmaz” dedi.

Burs çeşitleriyle ilgili bilgiler de veren Bakan Berova, doktora yapacak olanlara başarı kriteri getirdiklerini anlattı.

Yeni bir uygulamanın eşiğinde olunduğunu, bursların yanında kredi konusunun da gündeme geldiğini belirten Berova, Kredi Tüzüğü ile çok daha geniş tabana yayılacak bir sistem tasarlandığını ve finansmanının tasarlanması için Maliye Bakanlığı’na gönderildiğini açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 13:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104