banner6

Berova tam aksini iddia etti: Yeni eğitim yılı sorunsuz başlayacak

banner37

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi basın toplantısı düzenledi:

Berova tam aksini iddia etti: Yeni eğitim yılı sorunsuz başlayacak
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, pazartesi başlayacak olan 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın sorunsuz başlayacağını söyledi.

Ekibiyle birlikte dün sabah bakanlıkta bir basın toplantısı düzenleyen Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, hem yeni eğitim yılıyla ilgili hem de son günlerde tartışılan Atatürk Öğretmen Akademisi’nin durumuyla ilgili basına bilgi verdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Toplantı Salonu’nda saat 11.30’da düzenlenen basın toplantısına, Milli

Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Bakanlık Müsteşarı Rauf Ataöv, Bakanlık Müdürü Ali Nizam, Talim

ve Terbiye Dairesi Müdürü Dr. Havva Dağsever, Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Müdürü Ziya Öztürkler, Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Başkanı İley Fedai Taşkın, Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Ersin Doğaç, İlköğretim Dairesi Müdür Vekili Hakkı Başarı, Genel Ortaöğretim Dairesi Müdür Vekili Nahide Yalyalı ve Meslek Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Aytunç Şirket katıldı.

Basına detaylı bir açıklama yapan Bakan Özdemir Berova ile Bakanlık Müdür ve Müdür Vekilleri, yeni eğitim ve öğretim yılına sorunsuz başlanacağını, var olan bazı eksikliklerin yetiştirileceğini ve okullara kitap ile kırtasiye malzemelerin dağıtımının sürdüğünü söyledi.

Bakan Berova, kamu okullarında ilk kez güneş enerjisi ile elektrik üretileceğini, projenin bu yıl ihalesinin tamamlanacağını açıkladı. Berova, yeni eğitim ve öğretim yılına 200 okul, 4 bin öğretmen ve 50 bin öğrenci ile başlanacağını belirterek, “İlköğretimde öğretmen kadrosu artırıldı, bin 430 olan öğretmen sayısı bin 530’a yükseltildi” dedi.

Berova, okullara yönelik altyapı iyileştirmesi planlarına bir yıl önce başlandığını, bunların bir kısmının eğitim yılı başlamadan önce, bir kısmının da eğitim yılı devam ederken, eğitime engel olmayacak şekilde yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakan Berova, taşımacılık konusunda da KAR-İŞ ile protokol imzalama aşamasında olduklarını belirtti.

Berova: Yeni eğitim yılına hazırız

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı’na hazırlıklarının tamamlandığını belirten Bakan Berova, 200 okul, 4 bin öğretmen ve okul öncesinden başlayarak lise sona kadar toplam 50 bin öğrenciyle 18 Eylül pazartesi günü eğitime başlanacağını söyledi.

Öncelikle yeni eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar dileyen Berova, bakanlık olarak yeni eğitim ve öğretimin üç ana unsuru üzerinde durduklarını ve bunlarla ilgili düzenleme ve çalışmalar yaptıklarını aktardı.

“Altyapıya 20 milyon TL harcandı”

Ana unsurların ilki olan altyapının iyileştirilebilmesi adına bir yıl öncesinden başlanan bir planlama ile gözden geçirdiklerinin altını çizen Bakan Berova, 20 milyon TL’lik bir katkıyla altyapı çalışmalarının yapıldığını, ders yılı başlamadan önce tamamlanması öngörülen çalışmaların büyük bir kısmının tamamlandığını, küçük kısmının da eğitimi aksatmadan eğitim yılı içinde tamamlanacağını söyledi.

İlköğretim ve Ortaöğretim Dairesi müdürlerinin Nisan ayından bu yana atanmalarının yapılmamasının sorulması üzerine Bakan Berova, bu kararın Bakanlık tarafından alınan siyasi bir tercih olduğunu ve bu dairelerdeki mevcut müdür vekillerinin müdür eksikliklerini aratmadığından atamanın yapılmadığını söyledi.

“Güneş enerjisi ile elektrik üretilecek”

Kamu okullarında ilk kez güneş enerjisi ile elektrik üretileceğini ve projenin bu yıl ihalesinin tamamlanacağını söyleyen Berova, ihalenin 20 Eylül’de tamamlanacağını ve ekim sonu projenin hayata geçeceğini vurguladı.

Projeden mutluluk duyduklarını söyleyen Berova, hedeflerinin tüm okullara yaygınlaştırmak olduğunu belirtti.

“Kitapları akademisyen ve öğretmenlerimiz hazırladı”

Temel Eğitimi Geliştirme Projesi ile ilgili bilgi veren Berova, eğitim programlarının ve ders kitaplarının KKTC’de yazılmasını öngören projenin bu yıl ikinci kademesinin uygulanacağını belirtti.

Berova, uygulamanın ilk kez geçen yıl 1, 4 ve 6. sınıflarda başladığını, bu yıl 2, 5 ve 7. sınıflarla devam edeceğini, gelecek yıldan itibaren de 3 ve 8. sınıfların da sisteme entegre edilmesinin ardından tüm müfredatların KKTC’de yazımlısının kararlaştırıldığını vurguladı.

“Üç denetmen sisteme entegre edildi”

Okullarda müfettiş eksikliği bulunduğuna işaret eden Berova, yapılan sınavlarla üç denetmenin sisteme entegre edildiğini belirtti. Denetmen alımının süreceğini ve 25 denetmen alımı için yetki alınmasıyla ilgili son aşamaya gelindiğini anlatan Berova, ilköğretimde öğretmen kadrosunun artırıldığını 1430 olan öğretmen sayısının 1530’a yükseltildiğini söyledi.

Özel eğitim öğretmenliği alanında da 2010 yılından beri ilk kez münhal açıldığını ve öğretmen alındığını söyleyen Berova, sayının daha da artırılacağını belirtti.

Berova, öğretmen nakil süreçlerinin meşakkatli olduğunu söyleyerek, sistemin standartlaşması, nakillerin hızlı yapılması konusunda yasa ve tüzük değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu, buna yönelik ön çalışma yaptıklarını anlattı.

“E- Okul projesi başlıyor, üniversite ön izinleri yetkisi Meclis’te”

“E-Okul Projesi” ile ilgili bilgi veren Bakan Berova, verilerin internet ortamında daha kolay ulaşılır hale getirileceğini belirterek, bundan hem velilerin hem de planlama yapanların yarar sağlayacağını açıkladı.

Berova, proje hayata geçtiği zaman velilerin, öğrencilerin başarı ve başarısızlıkları ile devam ve devamsızlıklarını online olarak takip edebileceklerini belirtti.

Yüksek öğrenim sektörüne de değinen Berova, bu alanın ülkenin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynadığına vurgu yaptı.

Göreve geldiği tarihten beri yeni üniversite açılmasına yönelik hiç izin verilmediğini anlatan Berova, Yüksek Öğrenim Yasası’nın Meclis’ten geçirildiğini anımsatarak, yasada yeni üniversite açma ön izni yetkisinin Meclis’e verildiğini belirtti.

Ülkeye öğrenci olarak gelen ancak aktif olmayanlara yönelik önlem alındığını ifade eden Berova, buna yönelik genelgenin yayımlandığını, içişleri ile birlikte bu konuda gerekli çalışmaların başladığını ifade etti.

Berova, YÖDAK’ın yapısının da güçlendirildiğini belirtti.

Nizam: Eğitim engellenmeden devam edecek

Bakanlık Müdürü Ali Nizam, okullardaki altyapı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Altyapısı eğitim yılı başlamadan önce bitirilmesi hedeflenen okullardaki çalışmaların yüzde 80 oranında tamamlandığını belirten Nizam, 11 milyon 550 bin TL harcandığını söyledi.

Nizam, eğitim yılı içinde eğitimi engellemeden devam edecek çalışmalara ise yaklaşık 4 milyon TL harcanacağını söyledi.

Güneş enerjisi ile elektrik üretilecek ilk kamu okulunun 23 Nisan İlkokulu olacağını dile getiren Nizam, ihaleye çıkıldığını kaydetti.

Dağsever: Açık lise projesi devam ediyor

Talim Terbiye Dairesi Müdürü Havva Dağsever de, Temel Eğitimi Geliştirme Projesi ile ilgili bilgi verdi.

Dağsever, eğitim programlarının ve ders kitaplarının KKTC’de yazılmasının önemine vurgu yaparak, eğitim yılının kitap ve kırtasiye eksiği olmadan başlayacağını kaydetti.

Dağsever, açık lise projesinin de hazırlanmakta olduğunu belirtti.

Taşkın: Baş denetmen kadrosu hazırlığı var

Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Başkanı İley Taşkın, üç denetmenin göreve başladığını söyleyerek, 25 kişinin daha göreve başlayacağını aktardı.

Taşkın, baş denetmen kadrosunu da doldurma hazırlığı içinde olduklarını ifade etti.

Başkan: Özel eğitime önem veriyoruz

İlköğretim Dairesi Müdür Vekili Hakkı Başkan, kadro sayılarının artırıldığını, yönetici kadrolarının atandığını söyledi. Başkan, 40 münhal açıldığını belirterek, münhal artırımı ile ilgili çalışma yürüttüklerini, özel eğitim alanında da öğretmen alındığını kaydetti.

Yalyalı: Öğrenci sayıları artıyor

Genel Orta Eğitim Dairesi Müdür Vekili Nahide Yalyalı, nakil süreci ile ilgili bilgi verdi.

Yalyalı, beklenenin üzerinde bir öğrenci artışı olduğunu belirterek, özellikle üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısının arttığını, bunu karşılamaya yönelik tedbirlerin alındığını kaydetti.

Şirket: Hedef sayıyı artırmak

Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Aytunç Şirket, öğrenci sayısında bu yıl yüzde 6 artış yaşandığını, hedeflerinin sayıyı daha da artırmak olduğunu belirtti.

Şirket, Lefkoşa Mesleki Eğitim Projesi’yle ilgili de detaylı bilgi verdi.

Doğaç: Günümüz bilgi çağı

Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Ersin Doğaç da E-Okul Projesi ile ilgili teknik bilgi verdi.

Doğaç, günümüzün bilgi çağı olduğunu belirterek, bilgilerin elektronik ortama aktarılmasının önemini vurguladı.

Öztürkler: Üniversitelerde kaliteyi artırmak gerekir

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, ülkede 16 üniversitenin öğrenci kabul ettiğini, 2005 yılından beri ilk kez Yüksek Öğrenim Yasası’nın geçtiğini ve üniversite açma izni yetkisinin Meclis’e devredildiğini kaydetti.

YÖDAK Yasası’nın güçlendirildiğini dile getiren Öztürkler, üniversitelerin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Öztürkler, Mili Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın onayı ile YÖK ve YÖDAK’ın üniversiteleri denetleyeceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2017, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104