Birçok 'ilk' için çalışıyor

banner37

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, kalite ve öğrenci odaklı eğitim anlayışına bağlı olarak gelişmiş fiziksel altyapısını da güçlendirmek istiyor

Birçok 'ilk' için çalışıyor
banner8

Ergül ERNUR

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), bu yıl çok amaçlı bilim ve teknoloji binası; yeni öğrenci hizmetleri binasının yapımını sonuçlandırmayı hedefliyor.

Kalite ve öğrenci odaklı eğitim anlayışıyla öğrenci sayısındaki artışla doğru orantılı olarak UKÜ, gelişmiş fiziksel altyapısını güçlendirmek istiyor.

UKÜ, KKTC yüksek öğrenim alanında birçok “ilk”in gerçekleşmesi için de çalışmalarına hızla devam ettiklerini vurguladı.

Nadiri: Önemli hedeflere yoğunlaştık

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, ülkemiz yüksek öğreniminin en önemli aktörlerden olan üniversitenin özellikle son yıllarda gerek akademik gerekse yönetsel personeli ve öğrencileriyle etkileşim içerisinde önemli hedeflere yoğunlaştığını belirtti.

Nadiri, son yıllarda üniversiteye gerek Türkiye Cumhuriyeti gerekse üçüncü ülkeler ve KKTC’den ciddi öğrenci talebi yaşandığını ifade etti.

Uluslararası eğitim standartlarını yakından takip eden ve uygulayan UKÜ’ nün, kalite ve öğrenci odaklı eğitim

anlayışıyla öğrenci sayısındaki artışla doğru orantılı olarak sahip oldukları gelişmiş fiziksel altyapıyı güçlendirmek amacında olduğunu belirten Nadiri, içinde bulunduğumuz yılda çok amaçlı bilim ve teknoloji binası ve yeni öğrenci hizmetleri binasının yapımını sonuçlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Nadiri, tüm akademik alanlarda var olan gelişmiş laboratuar imkânlarını daha üst seviyeye taşıma çalışmaları doğrultusunda KKTC yüksek öğrenim alanında birçok “ilk”in gerçekleşmesi için çalışmalarına hızla devam ettiklerini vurguladı.

Gelişen ve değişen eğitim teknolojilerini güncel olarak takip ettiklerine dikkat çeken Nadiri, “Üniversitemiz, en son teknolojiyle donatılmış akıllı sınıflar projesini de başarıyla yürütmektedir” dedi.

“Akreditasyon denetimlerine hazırlık var”

Nadiri, sahip olduğu uluslararası akreditasyonlara yeni ek akreditasyonlar kazandırma çalışmaları doğrultusunda üniversitenin 2017 yılında İngilizce Hazırlık Okulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim ve Fen Edebiyat Fakülteleri’nde akreditasyon denetimlerine hazırlandığını belirtti.

İş dünyasının dinamik koşullarının değişik alanlarda uzmanlaşma ihtiyacını zorunlu kıldığını ve bu bağlamda kişilerin uzmanlaşabilmek amacıyla yeni alanlarda üniversite eğitimi almayı talep ettiğini ifade eden Nadiri, “Üniversitemiz sahip olduğu akademik birikim ve altyapı imkânlarıyla yeni akademik yılda da farklı yeni programları bünyesine katmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

“Yüksek öğrenimde devlet politikası olmalı”

banner134
Halil Nadiri, küresel dünyada her alanda artan rekabet koşullarının kendini yüksek öğrenim alanında da en üst seviyede hissettirdiğini söyledi.

KKTC’nin en önemli sektörlerinden biri olan yüksek öğrenimde sürdürülebilir başarının ancak doğru hedefler belirlemek, etkin strateji ve planlar geliştirmek, tüm paydaşların ortak katılımıyla etkili uygulamalarla mümkün olabileceğine dikkat çeken Nadiri, şöyle dedi:

“Öğrenci nüfusunun genel nüfusa oranıyla önemli bir yüksek öğrenim merkezi haline gelen KKTC’de başarının kalıcı olabilmesi için uluslararası standartlarda kaliteli eğitim, bilim ve araştırmanın teşvik edilmesi, öğrencilere ihtiyaç duydukları destek hizmetlerinin istenen seviye ve kalitede sağlanması ve en önemlisi yüksek öğrenimin bir devlet politikası olması ile mümkün olabilecektir”.

Nadiri, yüksek öğrenim adası olarak kısa, orta ve uzun vadeli planlamaları içerecek şekilde ülkenin yüksek öğrenim stratejik planının tüm paydaşların katılımıyla hazırlanması, dinamik rekabet koşulları içerisinde KKTC yüksek öğrenimiyle ilgili gerekli kararların hassasiyetle alınması gerektiğini ifade etti. Nadiri, KKTC’deki her üniversitenin küreselleşen dünyada 25 bini aşkın üniversite arasında istenen konumda olmak için kendilerini farklılaştırması ve uluslararası standartlarda eğitime, araştırmaya ve günümüzde yüksek eğitim alanında olmazsa olmaz olan akreditasyon, denkliklere büyük önem verilmesi gerektiği inancında olduğunu vurguladı.

15 bin 129 öğrenci, 501 öğretim görevlisi

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, bin 107 KKTC, 8 bin 73 TC, 5 bin 949 üçüncü ülke olmak üzere toplam 15 bin 129 öğrencileri bulunduğunu belirtti.

501 öğretim görevlisiyle eğitim verdiklerini ifade eden Nadiri, KKTC vatandaşı 268, TC vatandaşı 152, üçüncü ülke vatandaşı 81 öğretim üyeleri olduğunu söyledi.

Çağdaş ve kaliteli eğitim…

Nadiri, üniversitenin vizyonunun küresel seviyede eğitim, öğretim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerine önem veren,  akademik ve bilimsel gelişim çalışmalarını her zaman ön planda tutan, bu yöndeki girişimlerini toplumun ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendiren, uluslararası akreditasyonlara önem veren, öğrencilerine en çağdaş ve en kaliteli eğitimi sunan bölgenin lider yüksek eğitim kurumu olmak olduğunu belirtti.

Nadiri, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin misyonunu ise şöyle aktardı: Bilgi çağının getirdiği evrensel niteliğe ve bilgiyi kullanma yeteneklerine sahip, donanımlı, kendini geliştirebilecek her türlü bilgiye açık, araştırmacı, dinamik, mesleğinde ve iş dünyasında rekabete, özgürlükçü, yenilikçi, eleştirel düşünen, sosyal sorumluluk sahibi, girişimci, etik değerleri önemseyen, çevre bilinci olan, çok yönlü, yaratıcı, önyargısız, bilimsel, özgüveni gelişmiş, sanatsal ve kültürel değerleri yaşamının odağına koyan duyarlı bireyler yetiştirmektir.

“İş yaşamının ihtiyaç duyduğu programlar açılabilir”

2017-2018 akademik yılı için üniversitenin alt ve üst yapısına uygun, küresel iş yaşamının ihtiyaç duyduğu alanlarda programlar açılması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Nadiri, üniversite bünyesinde bulunan fakülteleri şöyle sıraladı:

Enstitü: Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü.

Fakülteler: Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi.

Yüksekokullar: Sağlık Bilimler Yüksekokulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, İngilizce Hazırlık ve Yabancı Diller Yüksekokulu.

Meslek yüksekokullar: Adalet Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu, Meslek

Yüksekokulu”.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75