banner6

Brexit, öğrencileri mağdur etmeyecek

banner37

British Council Kıbrıs İş Geliştirme Müdürü Pantelitsa Michael, Birleşik Krallık’ta okuyan ve okumak için başvuran öğrencilerin, İngiltere’nin AB’den çıkması durumunda hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini söyledi

Brexit, öğrencileri mağdur etmeyecek
banner151

İsmail VOLKAN

Kıbrıs’ta 2012 yılından bu yana her kasım ayında düzenlenen Birleşik Krallık Eğitim Fuarı, yarın ve cumartesi günü Lefkoşa’daki Merit Hotel’de düzenlenecek.

Birleşik Krallık’ta eğitim görmek isteyen öğrencilere ve bilgi edinmek isteyen ailelere yönelik düzenlenen fuarda, İngiliz Eğitim Enstitüsü temsilcileri, mevcut kurslar, finansman olanakları ve mali destek programları hakkında ziyaretçilere bilgi verecek.

Konuyla ilgili gazetemize konuşan British Council Kıbrıs İş Geliştirme Müdürü Pantelitsa Michael, Birleşik Krallık’ta okuyan veya okumak isteyen öğrenci ve ailelerinin en büyük endişesinin Brexit olduğunu söyledi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma kararı sonrasında gerek mevcut, gerekse 2017-2018 eğitim yılı için başvuracak yeni öğrencilerin aynı fon ve desteklerden faydalanabileceğini belirten Michael, ayrıca Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması halinde de bu hakların eğitimlerin sonuna kadar geçerli olacağını söyledi.

“10 bin civarında Kıbrıslı öğrenci Birleşik Krallık’ta okuyor”

KIBRIS’ın Pantelitsa Michael ile yaptığı röportajda soru ve yanıtlar şöyle:

Soru: Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden toplam ne kadar öğrenci Birleşik Krallık’ta okuyor? Bize fuardan bahseder misiniz?

Yanıt: HESA (Birleşik Krallık’ta eğitimle ilgili istatistiki bilgi sağlayan kurum) istatistiklerine göre, 2014/2015 akademik yılında yaklaşık 10 bin Kıbrıslı öğrenci Birleşik Krallık’ta üniversitelerde eğitim görmektedir.

Birleşik Krallık Eğitim Fuarı’nın ilki 2012 yılında gerçekleşmişti. 2012 yılından itibaren her yıl Kasım ayında bu fuarı gerçekleştirmekteyiz. Bu fuar ilgilenen öğrenciler arasında gayet popüler olmuştur ve her yıl yaklaşık 550 ziyaretçi Eğitim Fuarımızı ziyaret etmektedir. Fuarı gerçekleştirmekteki hedefimiz, Birleşik Krallık’ta yüksek eğitim görmek isteyen öğrencilere eşit fırsatlar ve kolaylıklar sağlamaktır.

“Fuara 30’a yakın İngiliz eğitim kurumu temsilcisi katılacak”

Soru: Eğitim fuarına kimler katılabilecek ve ziyaretçileri neler bekliyor?

Yanıt: Fuar, British Council olarak bu yıl Birleşik Krallık’ta eğitim görmek isteyen öğrencilere ve dolayısıyla ailelerine yönelik olacak ve ziyaretçilere çok önemli bir bilgilenme fırsatı sunacak. Birleşik Krallık’ta eğitim

görmek üzere gerekli tüm güncel bilgilere ulaşmanın yanı sıra, fuar süresince seçkin akademisyenler ve diğer uzmanlar tarafından verilecek olan bir dizi seminer ve sunumda da ziyaretçilerin Birleşik Krallık’ta eğitim hakkında daha kapsamlı fikir sahibi olmaları ve böylece seçimlerini doğru bir şekilde yaparak başvuru süreçlerini başarıyla tamamlamaları için destek verilecek.

Fuara 30’a yakın İngiliz eğitim kurumu temsilcisi katılacak. Fuarı ziyaret edecek olanlar, hem eğitim kurumlarının temsilcileri ile tanışma ve birebir soru sorma, bilgi alma imkanı elde edecek, hem de Birleşik Krallık’ta eğitime dair finansman olanakları ve mali destek programları hakkında güncel bilgilere sahip olacaklar. Bu arada fuarın 18 Kasım’da 16.00-20.30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyarete açık olduğunu da belirtmek isterim.

“Öğrenciler mağdur edilmeyecek”

Soru: İngiltere’nin AB’den çıkması durumunda orada okuyan öğrencilerin durumu ne olacak? Ayrıca yeni öğrencilerin okul ücretleri ile ilgili nasıl bir uygulama düşünülüyor?

Yanıt: Öncelikle mevcut öğrencilerin durumunda herhangi bir değişiklik olmayacağını, eğitimlerinin sonuna kadar mevcut haklarından faydalanabileceklerini söyleyebiliriz.

Yeni öğrenciler için de İngiliz hükümeti 11 Ekim 2016 tarihinde yaptığı açıklamada, 2017-2018 akademik yılında bir İngiliz üniversitesine veya daha ileri bir eğitim kurumuna başvuran AB öğrencilerinin, öğrenci kredi ve burslarından eğitimlerinin sonuna kadar yararlanmaya devam edebileceğini bildirmişti. Bu şu demek; 2017-2018 eğitim sezonu için başvuran öğrenciler, şu an yararlanabildikleri fon ve desteklerden aynen yararlanmayı sürdürecekler, ayrıca Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden bu süre içerisinde ayrılsa dahi eğitimlerinin sonuna kadar bu hakları devam edecek.

“Yoğunlaştırılmış dersler sayesinde diplomayı 3 yılda alabiliyorsunuz”

Soru: Birleşik Krallık’ta eğitim görmenin size göre ne gibi avantaları var?

Yanıt: Öncelikle Kıbrıslılar için Birleşik Krallık, eğitimle ilgili olarak en popüler destinasyonlar arasındadır diyebiliriz. Birleşik Krallık’ta eğitim görmenin birçok avantajı var. Örneğin, diğer ülkelerde 4 yılda elde edebileceğiniz diplomayı, Birleşik Krallık’taki yoğunlaştırılmış dersler sayesinde 3 yılda alabiliyorsunuz.

Bu durum, hem çalışma hayatına daha erken katılmaya fırsat veriyor, hem de eğitim ve eğitim süresince olan yaşam masrafları daha erken noktalanmış oluyor.

Ayrıca Birleşik Krallık’tan bir yeterlilik derecesine sahip olmak, tüm dünyada kabul ve saygı gördüğü için mezuniyet sonrasında harika kariyer fırsatlarına sahip olunabiliyor.

Sosyal ve kültürel olanaklarının zenginliği ve kozmopolit yapısı ile bireylerin kendilerini geliştirmelerine de imkan sunan bir destinasyon olmasının, ayrıca önemli bir tercih sebebi olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan, Kıbrıslı öğrenciler lisans veya entegre yüksek lisans gibi programlar için ilgili kuruma başvurarak öğrenim ücretlerinin maliyetini karşılamak amacıyla bir öğrenci kredisine başvuruda bulunma hakkına da sahip durumdadır.

Birleşik Krallık eğitimi, geniş kapsamlı eğitim olanakları sunduğundan, öğrencilerin hem kendi kariyer ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayan programları seçebilme, hem de kişisel ve bağımsız eğitim yaklaşımı sayesinde uluslararası modern pazarlar için gerekli entelektüel becerilerini geliştirme imkanı da vardır.

“Öğrencilere her türlü desteği sağlıyoruz”

Soru: Son olarak British Council’ın Kıbrıs’taki faaliyetlerinden bahseder misiniz? Ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Yanıt: Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim olanakları adına hizmet veren uluslararası bir organizasyon olan British Council,  Kıbrıs’ta eğitim fuarları organize etmenin yanı sıra, eğitimle ilgili çeşitli hizmetler de sunuyor.

Deneyimli eğitim danışmanlarımızın bireysel rehberlik verdiği konular arasında onaylı İngilizce dil kursları, ön lisans, lisans ve yüksek lisans kurslarının yanı sıra üniversite başvuru süreci, konaklama ve burs/finansal yardım başvuruları yer alıyor.

Aynı zamanda UCAS onaylı bir merkez olan British Council Kıbrıs, Birleşik Krallık üniversitelerine giriş için gerekli olan IELTS testi de dahil olmak üzere çeşitli Birleşik Krallık sınavlarını da yönetiyor.

Bu arada eğitim fuarı 19 ve 20 Kasım tarihlerinde de Güney Lefkoşa’da bulunan Hilton Cyprus Hotel’de 15.00 – 20.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 10:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110