banner6

Çalışan öğrenci var ama rakam 20 bin değil

banner37

Kıbrıs Üniversiteler Birliği, KIBRIS Gazetesi’nin dün manşetten verdiği “20 bin öğrenci okula gitmiyor” başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı:

Çalışan öğrenci var ama rakam 20 bin değil
banner99

Kıbrıs Üniversiteler Birliği (KÜB), KIBRIS Gazetesi’nin dün manşetten verdiği “20 bin öğrenci okula gitmiyor” başlıklı haberle ilgili açıklama yaparak, 20 bin rakamının abartılı olduğunu iddia etti. KÜB, çalışan öğrenciler bulunduğunu ancak bu rakamın 20 bin olmadığını öne sürdü.

KÜB, öğrencilerle ilgili her türlü bilgiyi hem muhaceret hem de güvenlik yetkilileri ile paylaştıklarını belirterek, birçok gelişmiş ülkede üniversite öğrencilerinin eğitim alırken aynı zamanda çalıştığına dikkat çekti. KÜB, bu konuda da ülkemizde gerekli yasal düzenlemelerin bulunduğunu ve yetkililerin bunları denetlediğini kaydetti.

KÜB açıklamasında, haberde yer alan öğrencilerin ‘trajedi yaşadığı, insan ticareti ve fuhuş sektöründe hizmet ettiği’ yönündeki iddianın ülkemizin yükseköğrenim alanında var olan rekabet avantajını olumsuz yönde etkileyeceği endişesini taşıdığını da vurguladı.

KÜB açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Kıbrıs Üniversiteler Birliği olarak üniversitelerde eğitim gören bir kısım öğrencinin eğitimlerine devam etmediği ve kaçak olarak birçok sektörde çalıştıkları ile ilgili iddia hakkında açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. Hangi kaynaktan ve/veya bilimsel yöntemle tespit edildiği bilinmeyen 20 bin rakamının ve diğer iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve çok abartılı olduğu düşüncesindeyiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğrenimi sahip olduğu ve yetkili makamlarca açıklanan 93 bin öğrenci sayısı ile önemli bir başarıya ulaşmıştır. Yaratmış olduğu katma değer dikkate alındığında yükseköğrenim kurumları KKTC için en önemli sektörlerin başında gelmektedir. Rekabetin çok üst düzeyde olduğu ve kırılgan bir yapıya sahip olan yükseköğrenim sektörümüzle ilgili tüm kesimlerin açıklamalar yaparken mutlaka çok hassas ve duyarlı olması gerekmektedir.

Üniversitelerimizin çok kısa bir sürede yaratmış olduğu bu başarı, yapılan önemli yatırımlar ve verilen eğitimin kalitesi yanında uluslararası tanınırlılık ve akademik programların akreditasyonlarla ödüllendirilmesinin bir sonucudur. Çok uluslu ortamda KKTC nüfusu dikkate alındığında önemli sayıda bir öğrenci potansiyeline ulaşılmıştır. Bu başarının sürdürülebilir olması ancak kaliteye yatırım yapılmaya devam edilmesi ve tüm kesimlerin işbirliği içerisinde olması ile mümkündür.

Kıbrıs Üniversiteler Birliği üyeleri olarak öğrencilerle ilgili her türlü bilgi hem muhaceret hem de güvenlik yetkilileri ile paylaşılmaktadır. Birçok gelişmiş ülkede üniversite öğrencileri eğitim alırken aynı zamanda çalışmaktadırlar. Bu konuda da ülkemizde gerekli yasal düzenlemeler mevcuttur ve yetkililer bunları denetlemektedir.

İlgili haberde yer alan öğrencilerin ‘trajedi yaşadığı, insan ticareti ve fuhuş sektöründe hizmet ettiği’ yönündeki iddianın ülkemizin yükseköğrenim alanında var olan rekabet avantajını olumsuz yönde etkileyeceği endişesini taşıyoruz. Özellikle çocuklarını ülkemizdeki üniversitelere eğitim almak için gönderen ailelerin ve o ülkelerdeki devlet yetkililerinin bu haberler karşısında endişeye kapılacağı ve bunun olası sonuçlarının tüm yükseköğrenim sektörünü ve dolayısı ile ülkemizi de olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmekteyiz.

Kıbrıs Üniversiteler Birliği, bu konuda KKTC’deki Yükseköğrenimin en önemli aktörlerinden biri olarak bugüne kadar olduğu gibi tüm yetkililerle yakın işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğimizi, ülkemizin yükseköğreniminin gelişmesine katkı koyma yönündeki çabamızı devam ettireceğimizi belirtirken tüm kesimleri açıklamalarının olası sonuçlarını dikkate alarak popülist yaklaşımlardan uzak durmaya ve duyarlı davranmaya davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 08:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104