'Cam' sanatla buluşuyor

banner37

Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi’ndeki cam atölyesi kursları başlıyor

'Cam' sanatla buluşuyor
banner90
banner99

Serkan SOYALAN

Sanat, tasarım ve iletişim odaklı Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi’nin yeni dönem sanat, tasarım ve iletişim eğitimleri ekim ayında başlıyor.

Bölgemizde sahip olduğu teknik ekipman ve donanımla dikkat çeken merkez bünyesindeki cam atölyesinde verilen kurslar, şimdiden ilgi gördü.

Cam atölyesindeki üretim başladı… Merkezde, kaliteli uzman eğitmenler eşliğinde füzyon, vitray, sıcak cam ve seramik atölyesi kursları verilecek.

ARUCAD Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lale Dilbaş, ARUCAD İletişim Fakültesi Dekanı, Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi Direktörü Doç. Dr. Alev Adil ve ARUCAD Plastik Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Asmaz’la yeni dönem çalışmalarını konuştuk.

Dilbaş: Bir rüyanın gerçekleştiği yer

ARUCAD Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lale Dilbaş, üniversitenin bir rüyanın gerçekleştiği yer olduğunun altını çizerek “Bizler uzun süre eğitim aldık, ancak bu eğitimlerin icrasını sergilemekte çok güçlükler çektik. Halbuki dünyanın farklı noktalarında bu gibi yerler açılmaktaydı. Bunun bir iş insanı farkına vardı ve burayı açtı. Şimdi üretebileceğimiz ve ürettiklerimizi sergileyebileceğimiz bir modern merkezimiz var” dedi.

Avrupa’da çok eski atölyeler olduğunu da söyleyen Dilbaş, bölgemizde bu donanıma sahip başka bir yerin olmadığına da vurgu yaptı.

banner134
Cam atölyelerinin kendilerinin sığındığı sihirli bir kale olduğunu aktaran Dilbaş, henüz adaya gelmeden, Türkiye’deyken üniversite için heyecan duymaya başladığını belirtti. Dilbaş, “Burası ileriye taşınabilecek bir yer. Hiçbir zaman yerinde durmayacak” dedi. Atölye çalışmalarını alanlarında uzman dört farklı personelin yürüttüğünü söyleyen Dilbaş, camı malzeme olarak sanat üretiminde kullanan öğrenciler yetiştirmek istediklerinin altını çizdi.

Adil: Kaliteli akademik kadromuz var

ARUCAD İletişim Fakültesi Dekanı, Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi Direktörü Doç. Dr. Alev Adil de camın sanat alanına girmesiyle, güzel bir ivme yakalayacaklarını belirterek, öğretim üyelerinin uluslararası seviyede, iyi eğitimler almış, çok kaliteli isimler olduklarını vurguladı. Kaliteli akademik kadro oluşturduklarını belirten Adil, okulun olanaklarının çok yüksek olduğunu söyledi.

Felsefelerinin akademik ve teşvik odaklı olduğunu da ifade eden Adil, tasarım orijinli üretimlere yoğunlaşacaklarını vurguladı. Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi’nin sanat, tasarım ve iletişim alanlarında devam etmekte olan ihtiyaçları karşılamak için kurulduğunu söyleyen Adil, her yaştan insanın, becerilerini geliştirmek ve yaratıcılıklarını uyandırmak için çalışmalara katılabileceğini de belirtti.

Asmaz: Bölgemizde benzeri yok

ARUCAD Plastik Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Asmaz ise kursların herkese açık olduğunu ve devam eden kayıtlarla birlikte kontenjanların kısıtlı olduğuna dikkat çekti. Önümüzdeki zamanlarda yeni grup kurslarının açılacağını belirten Asmaz, 8-15 kişilik grupların bu kurslara katılabileceklerini de belirtti.

Turizme yönelik turların da çalışmaları dahilinde olduğunu ifade eden Asmaz, şu anda atölyelerinin bir benzerinin Türkiye ve Ortadoğu’da dahi olmadığının altını çizdi.

Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi’nin ekim ayı başında açacağı kurslar şöyle:

“Füzyon Atölyesi, Vitray Atölyesi, Sıcak Cam Atölyesi, Seramik, Çamur Tornası, Temel Heykel (Modelleme), Terapi Olarak Sanat, Modelleme Resim, Desen Teknikleri, Baskı Resmin Büyüsü, Temel Dijital Fotoğraf, Wordpress ile Web Tasarımı, Graffiti ve Mural Sanat, Grafik Tasarım; Photoshop ve Illustrator ile Görüntü Oluşturma, Masaüstü Yayıncılık, İllüstrasyon, Temel Animasyon Film Yapımı, Hareketli Çizgi Roman, Stop Motion Animasyonu, Film Yapımı, Müzik Prodüksiyon, Nasıl Sosyal Medyada Etki Sahibi Olunur, Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama, Yaratıcı Yazarlık, Dijital Medya Yazarlığı ve Editörlük, Türkiye’de Grafik Tasarım Tarihi, Antik Mısır Sanatı, İngilizce, Reklam Yazarlığı”.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75