banner6

Cezasını çocuklarımız çekiyor

banner37

Eğitim yılının neredeyse sonuna gelinmesine karşın halen okullarda 18 öğretmen, 20 müdür ve 23 müdür muavini eksikliği bulunduğuna dikkat çekmek için, Canbulat İlkokulu’nda uyarı grevi yapıldı:

Cezasını çocuklarımız çekiyor
banner150

banner150 banner150

Ahmet İLKTAÇ

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), eğitim yılının sonuna gelinmesine rağmen, KKTC geneli ilköğretim okullarında halen 18 öğretmen, 20 müdür ve 23 müdür muavini eksikliği olması nedeniyle dün Gazimağusa’da Canbulat İlkokulu’nda 1 günlük uyarı grevi yaptı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın önceki günkü “okullarda öğretmen eksikliği yok. Canbulat İlkokulu’nda rutin eğitim devam edecek” açıklamasının aksine okuldaki greve öğretmenlerin katılımı tam oldu.

Sendika, sorunun çözülmemesi halinde eylemlerin devam edeceğine vurgu yaptı.

“Bakanlık bekletiyor”

Basına açıklama yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, eylemin temel gerekçesinin öğretmen eksikliği olduğunu söyledi.

Şener Elcil, KKTC genelinde 18 eksik öğretmen olduğuna dikkat çekerken, eylemin yapıldığı Canbulat İlkokulu’nun sadece bir örnek olduğunu kaydetti.

Okullardaki öğretmen sorununun akademik yılın başından bu yana devam ettiğini belirten Elcil, yeni yıl öncesinde Milli Eğitim Bakanlığıyla uzlaşıya varılıp, teknik kurulda oy birliğiyle karar almalarına rağmen kadronun bir türlü artırılmadığını bildirdi.

Şener Elcil, bakanlıkla yaptıkları uzlaşıda bin 430 olan öğretmen kadrosunu bin 530’a artırmayı kararlaştırdıklarını anımsattı.

Bu kararın Bakanlar Kurulu’nda onaylandığını ancak mecliste beklediğini ifade eden Elcil, Eğitim Bakanı’nın bu önemli konuyu çözmek yerine gösteriş yapma peşinde koştuğunu iddia etti.

Şener Elcil, Canbulat İlkokulu’nun hemen yanında olan Maarif Anaokulu’nda da öğretmen eksikliği olduğuna vurgu yaparken, ana okuldaki öğretmen eksikliğinden dolayı Canbulat İlkokulu’ndaki öğretmenlerin haftada 10 saat ek ders yaptığını belirtti. Elcil, bakanlığın öğretmenlere 10 saatlik ek dersi ödemek yerine öğretmen alımı yapması halinde verilecek paranın çok daha az olacağına dikkat çekti.

KTÖS Genel Sekreteri Elcil, 20 okulda yönetici olarak müdür eksikliği olduğunu söyledi. Müdürlük sınavlarının açıldığını ancak halen tamamlanmadığından yakınan Elcil, önümüzdeki yıldan önce de bu işin sonuçlanabileceğini düşünmediğini kaydetti.

Şener Elcil, okullarda müdür eksikliğinin yanı sıra 23 müdür muavini eksikliği de bulunduğunu açıkladı. Tüm bunların tamamının eğitimde ciddi eksiklik yarattığının altını çizen Elcil, idareci pozisyonunda olan eksikliklerin diğer öğretmenler tarafından karşılandığını söyledi.

“Yasaya aykırı sekreter atamaları”

Şener Elcil, bu tip sorunların ortada durmasına rağmen, yasalara göre 200 öğrencisi olan okula 1 sekreter vermesi gereken bakanlığın, 90 öğrencisi olan okula sekreter vermesini eleştirdi. Elcil; “hatta Güzelyurt Maarif Anaokulu’nda 120 öğrenci vardır. Bostancı Fikri Karayel İlkokulu’nda 190 öğrenci var ve bu okullara ikinci sekreter gönderiliyor. Gereksiz atamalar yapılıyor. Devletin parası israf ediliyor” dedi.

Bakanlığın sendika hakkında “yalan söylüyor” diye açıklama yapmasını da sert bir şekilde eleştiren Şener Elcil, öğretmen ihtiyacını karşılama sorumluluğu olan Milli Eğitim Bakanlığı’nı sorunun çözülmesi için gereken yasal düzenlemeyi 4 aydan bu yana mecliste bekletmekle suçladı.

Şener Elcil, akademik yılın sonunda olmalarına rağmen hâlâ bu sıkıntıların konuşulmasının sendikanın değil, ülkeyi yönetenlerin hatası olduğunu dile getirdi. Bunun cezasını çocuklara çektirmeye kimsenin hakkı olmadığına vurgu yapan Elcil, Alasya İlkokulu’nda şiddet uygulayan bir öğretmenin yerine yeni bir öğretmen atanmamasını da eleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2017, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104