banner6

Çocuklar rahat bir nefes aldı

banner37

KGS-Final sınavına katılan öğrenciler sınav salonlarında ter dökerken, aileleri de okul dışında ter döktü. Üç aşamalı olarak gerçekleştirilen Koleje Giriş Sınavı’nın son basamağının da tamamlanmasıyla birlikte öğrenciler ve aileleri rahat bir nefes aldı.

Çocuklar rahat bir nefes aldı
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Kolejlere Giriş Sınavı’nın (KGS) üçüncü ve son basamağı olan KGS-Final Sınavı dün gerçekleşti. 7 farklı sınav merkezinde gerçekleştirilen KGS-Final sınavına katılan öğrenciler sınav salonlarında ter dökerken, aileler ise dışarıda çocuklarını beklerken ter döktü. Sınavdan çıkan çocuklar ailelerine koşarken, sınavı iyi geçen öğrenciler mutluluklarını aileleri ile paylaştı.
Üç aşamalı olarak gerçekleştirilen Koleje Giriş Sınavı’nın son basamağının da tamamlanmasıyla birlikte öğrenciler ve aileleri rahat bir nefes aldı. KGS-Final sınavının sona ermesiyle birlikte yoğun ve stresli bir dönem geçiren öğrenciler için yaz tatili de başlamış oldu.

Kayıt hakkı elde eden öğrenciler belli oldu

Koleje Giriş Sınavları’nın son basamağı olan KGS-Final Sınavı sonuçlarının açıklanması ile birlikte, KGS-1 ve KGS-2 puanlarının yüzde 25’i, KGS-Final puanlarının da yüzde 50’si baz alınarak, oluşturulan Kolej Giriş Yerleştirme Puanı sıralamasına göre hangi öğrencilerin kolejlere kayıt yaptırabileceği de belirlenmiş oldu.

 

Öğrenciler kontenjanlara göre yerleştirilecek

Kolejlere yerleşecek öğrenci sayısını belirleyecek kontenjanlara göre, Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150,

Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, Bekirpaşa Lisesi Kolej Sınıfına 50 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 595 öğrenci yerleştirilecek.
 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 10:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104