banner6

'Çocuklar yarıştırılmasın'

banner37

Koleje Giriş Sınavları’nın 1. basamağında çocuklar sınıflarda ter dökerken, veliler de okul avlusunda stres yaşadı ve sınav sisteminin değiştirilmesini istedi

'Çocuklar yarıştırılmasın'
banner151 banner143

Emine UYSAL

Koleje Giriş Sınavları’nın 1. basamağı (KGS-1), dün yapıldı. Çocuklar uzun süredir hazırlandıkları sınav için saatlerce ter döktü. Dün sabah sınava giren bazı çocuklar, sınav arasında ve sonunda gözyaşı döktü. Aileler çocuklarının üzüntü, stres ve mutluluğunu paylaştı. Okul avlusunda çocuklarını bekleyen aileler de ayrı stres yaşadı.

Aileler, sınav sistemini eleştirerek çocukların yarıştırılmasına tepki gösterdi. Aileler, düz liselerde başarı oranının oldukça düşük olması nedeniyle, çocukların eğitimi çok daha iyi olan kolejlere girmek için olağanüstü çaba sarf ettiğine vurgu yaptı.

Koleje girme çabası için çocuklarının sosyal hayattan uzaklaşarak sürekli ders odaklı çalıştıklarını ifade eden aileler, sistemin değişmesinin şart olduğuna işaret etti.

Aileler, “Çocuklarımızı yarış atına döndürdüler. Eğitim sisteminin sınava dayalı olması çok yanlış. Eğitim sistemindeki aksaklıklar çok ciddi” dedi.

Devlet kolejlerine 595 öğrenci alınacak

Devlet kolejlerine önümüzdeki öğretim yılında alınacak 595 öğrencinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen Kolej Giriş Sınavları’nın birinci basamağı (KGS-1) dün yapıldı.

Lefkoşa Türk Maarif Koleji, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Gazimağusa TMK, Güzelyurt TMK, İskele Bekirpaşa Lisesi ve Hala Sultan İlahiyat Koleji olmak üzere 7 sınav merkezinde yapılan sınav saat 09.00’da başladı.

Katılmak için 2 bin 61 öğrencinin kayıt yaptırdığı sınav, iki oturumda yapıldı. Sınavın birinci oturumu 09.00-10.30, ikinci oturum ise 11.00-12.30 saatleri arasında gerçekleşti.

Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları bakanlığın resmi web sitesi www.mebnet.net adresinden yayımlandı.

Cevap kağıtlarının optik okuyucu işlemi ile değerlendirilmesinin ardından sınav sonuçları dün akşam açıklandı.

İkinci sınav 6 Mayıs’ta

Kolej Giriş Sınavları’nın ikinci basamak sınavı (KGS-2) 6 Mayıs Cumartesi, üçüncü basamak sınavı (KGS-Final) ise 10 Haziran Cumartesi yapılacak.

Öğrenciler; bu sınavlardan elde ettikleri puanlar sonucunda hesaplanacak (yüzde 25 KGS-1 + yüzde 25 KGS-2 + yüzde 50 KGS-Final) Kolej Giriş Puanına göre oluşturulacak sıralama listeleri ile kolejlerin kontenjan sayılarına göre 2017-2018 öğretim yılı için kayıt hakkı elde edebilecekler.

Kolej Giriş Sınavları sonuçlarına göre Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, Bekirpaşa Lisesi Kolej Sınıfına 50 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 595 öğrenci, 2017-2018 öğretim yılı için kolejlere kayıt hakkı elde etmiş olacak.

Veliler ne dedi?

Ege Uluca Tümer

“Çocuğum hem okul derslerini hem de özel dersleri bir arada yürüttü. Devlet kolejlerine hazırlık süreci gerçekten çok stresli. Maalesef Kıbrıs’ta çocukların başarılı olabilmesi, iyi bir eğitim alabilmesi devletin kolej sınavlarını geçebilmesine bağlı bir noktadadır. Kolej çok önemli bir okuldur. Düz liselerde başarı oranı çok düşük olduğu için bu noktadayız.”

Süheyla Erbilen

“Çocuğum, devletin kolej sınavına hazırlık sürecinde okulun yanı sıra özel derse gitti. Ödevleri ve yoğun çalışma temposunun yanında deneme sınavlarına katıldı. Her hafta deneme sınavına girdi ve sınav heyecanını yendiğini sanıyordum ama bu sabah (dün sabah) heyecandan midesi bulanıyordu. Eğitimde kalite için sınavların olması gerektiğine inanıyorum ama düz liselerde kaliteli eğitim olsaydı kendimi de çocuğumu da maddi ve manevi bu strese sokmazdım.”

Fırat Gülseven

“Çocuğum, bugün (dün) hiç olmadığı kadar heyecanlıydı. Kolej sınavına gireceği güne kadar heyecanlı değildi ama bugün (dün) hem heyecanlı hem de stresliydi. İyi bir hazırlık süreci geçirdik. Bu gerçekten yorucu bir süreç. Herkese başarılar dilerim.”

Salih Ertay

“Çocuğum bugün (dün) gerçekten çok heyecanlıydı. Deneme sınavları öncesinde hiç heyecan yaşamıyordu. Bu sınav öncesinde çok heyecanlı ve stresliydi. Biraz sıkıntılı bir süreç geçirdik. Çocuğum, hem okulun ders ve ödevleri, hem dershanenin ders ve ödevleri hem de deneme sınavlarına yetişmeye ve başarılı olmaya çalışıyor. Bu çok uzun soluklu bir süreç. Hem aileler hem de çocuklar için zorlu bir süreç. Çocuklardan daha heyecanlıyız.

Bahar Özçelik

“Aileler olarak çok heyecanlıyız. Stres altındayız. Çok zor bir süreç. İstemesek de çocuklarımızı bu sürece dahil etmek zorunda kalıyoruz. Devlet okulları grev yapmak yerine ders de verebilse, kendimiz gibi çocukların da devlet okullarında olmasını tercih edecektik. Veliler olarak, çocukların bu stresli ortamda olmasını uygun bulmuyoruz ama bu sistem içine girmek zorunda kalıyoruz”

Derya Aliusta

“Çocuğum sınav öncesinde hiç heyecanlı değildi ama ben heyecanlıyım. Çocuğum beş yıldır özel okulda tam gün eğitim alıyor ve memnun değil. Kendi isteğiyle Türk Maarif Koleji’ni kazanmak ve yarım gün iyi eğitim almayı hedefliyor. Bu nedenle aile baskısıyla değil, kendi isteğiyle sınavlara hazırlandı. Tüm öğrencilere başarılar dileriz. İnşallah başarırlar.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2017, 11:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104