banner6

CTP, AÖA'nın 'entegre edilmesine' karşı

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin (AÖA) eğitim kalitesinin yükseltilmesinin yanında olduklarını ancak kurumsal yapısının Lefke Avrupa Üniversitesi’ne (LAÜ) entegre edilmesine karşı olduklarını belirtti.

CTP, AÖA'nın 'entegre edilmesine' karşı
banner151 banner143

Sendikaların bu yönde atacağı adımları desteklediklerini belirten Erhürman, hükümetin bu adımı neden attığı konusunda bugüne kadar hiçbir mantıklı açıklama yapmadığını savundu.

CTP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bu sabah Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) yetkililerini kabul etti.

UBP-DP Hükümeti’nin Atatürk Öğretmen Akademisi’ni kapatma girişimleri ile ilgili CTP’den destek istemeye geldiklerini belirten sendika yetkilileri, hükümetin icraatlarına karşı toplumsal tepkinin örgütlenmesinde bu yolu CTP ile birlikte yürüyeceklerini söyledi.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’ın da katıldığı toplantıda, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve beraberindeki heyet Hala Sultan İlahiyat Koleji’yle  ilgili eleştirilerde de bulundu.

Erhürman: Hükümetin hiç bir icraatıyla ilgii mantıklı bir açıklama yok 

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yaptığı konuşmada, hükümetin hiçbir icraatıyla ilgili mantıklı bir açıklaması olmadığını savunarak, bu konuda da neyin, neden yapıldığına dair kamuoyuna doğru dürüst bilgi aktarılmadığını söyledi.

Ülkede planlı ve parasız eğitim olanaklarının artırılmasına ihtiyaç varken, bunu yapan bir kurum olarak AÖA’nın kurumsal yapısını tartışmalı hale getirecek girişimlere anlam veremediğini belirten Erhürman, planlı ve parasız eğitim veren kurumların tam tersine yaygınlaştırılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Erhürman şöyle konuştu:

“AÖA’daki eğitimin düzeyinin yükseltilmesi hepimizin destekleyeceği bir şey. AÖA’da eğitim gören öğrencilerin çift diploma almasıyla da sorunumuz yok. Lefke Avrupa Üniversitesi de bu ülkenin bir üniversitesi. AÖA’daki eğitimin iyileştirilmesi konusunda bu ülkedeki her üniversite ile işbirliği yapılabilir ama burada durum başka. AÖA’nın LAÜ’nün Lefkoşa’daki kampüsüne çevrilmesi, programını tek başına hazırlayamaması, hocalarının LAÜ listesinde görünmesi doğru değil. Hedef eğitim kalitesini yükseltmek ise bunun karşılığı bu saydıklarım değil. Hükümet niyet okunmasını istemiyorsa kendi niyetini açıkça ortaya koysun. Bu, hükümetin sorumluluğudur. AÖA’da yasadan kaynaklanan görevlerin yerine getirilmesi yönündeki her türlü adımı destekleriz.

Üniversitelerle işbirliği elbette kurulsun, sorun yok ama bu işbirliği değil AÖA’nun kurumsal kimliğinin LAÜ’ye entegre edilmesi olarak karşımızda duruyor. Bunun gerekçesini anlamamız mümkün değil.”

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 15:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104