banner6

DAÜ-SEN: Öğrenci sayısındaki düşüş plansızlığın ve kar odaklı eğitimin sonucu

banner37

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), 2017 yılı YGS-LYS sonucunda Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelere yerleşme hakkı kazanan öğrenci sayısındaki yüzde 9.74’lük düşüşün “plansız-programsız”, “kar odaklı” yürütülen yükseköğretimin politikasızlığının kaçınılmaz sonucu olduğunu savundu.

DAÜ-SEN: Öğrenci sayısındaki düşüş plansızlığın ve kar odaklı eğitimin sonucu
banner151 banner143

DAÜ-SEN’den yapılan yazılı açıklamada, defalarca “eğitim adası değil üniversite çöplüğü yaratılıyor” uyarılarına rağmen hızla üniversite açılmaya devam edildiği ve YÖDAK’ın kağıt üzerindeki özerkliğinin yok edildiği belirtti.

Açıklamada, “Bu yılki yerleştirmeler göstermiştir ki plansız üniversite açmak ve öğrenci sayısına dayalı politikalar yürütmek, Yükseköğretim Adası Projesi’nin çöküşü olacaktır. Kelle sayısına dayalı politikalarla yükseköğretim yönlendirilince; öğrenci, ev kirası ödeyecek, marketten alışveriş yapacak, restoranlarda yemek yiyecek müşteri olarak gören zihniyet baskın geldi” denildi.

Böyle bir ortamda eğitim kalitesi, akademik yayın kalitesi, öğrencinin eğitimden memnuniyeti değil, sadece öğrenci sayısı ve getirdikleri paranın konuşulduğu ifade edilen açıklamada, ihtiyaçlar belirlenmeden verilen üniversite açma izinlerinin, sadece sermayeye kar elde etme alanları açtığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitelerin birer işletme gibi yönetilmeleri eğitimde kalite yerine öğrenci sayısını ve giderleri kısmayı tartışmaların odağına koymaktadır. Aslında yükseköğretim politikalarını büyük resimden ayırmak imkansızdır. Bugün hükümet tarafından yürütülen politika eğitimin olabildiğince çabuk özelleştirilmesi ve ticarileştirilmesidir.

DAÜ’nün devlet üniversitesi olduğunun sadece seçim öncesi istihdam gerektiği zaman hatırlanması, okullara yatırım yapılmaması, öğretmen açığının kapatılmaması, Atatürk Öğretmen Akademisinin yasa dışı protokollerle yok edilmeye çalışılması, üniversitelerin rant getirecek ve ekonomiyi döndürecek araçlar olarak görülmesi toplumsal varlığımızı, çocuklarımızın geleceğini hedef alan politikaların parçasıdır.”

“Öğrenci gelsin de ne olursa olsun mantığından vazgeçilmiyor”

“Öğrenci gelsin de ne olursa olsun mantığından” hala vazgeçilmediği savunulan açıklama, şöyle devam etti:

“Türkiye’den gelecek öğrenci sayısında azalma olunca, Eğitim Bakanlığı ‘Merak etmeyin yabancı öğrenci gelecek’ açıklaması yapıyor. Öte yandan adada öğrenci statüsünü kaybetmiş yabancı sayısı hızla artıyor. Bu insanlar geçinebilmek için insanlık dışı şartlarda çalışmaya razı oluyorlar ya da yasa dışı işlere bulaşıyorlar. Adaya geldikten sonra acenteler tarafından aldatıldığını söyleyen yabancı öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor. ‘Gelsin de nasıl gelirse gelsin’ mantığının bizi getireceği nokta dolandırılan, fuhuşa ve uyuşturucu ticaretine sürüklenen vatandaşlarını korumak için yabancı ülkelerden heyetlerin Kuzey Kıbrıs’a akın etmesi olacak.”

Konu hakkında yapılması gerekenin, tüm paydaşların katılacağı, şeffaf ve demokratik bir süreçle kısa ve uzun vadeli, tutarlı, çağdaş ve uygulanabilir eğitim politikalarının bir an önce oluşturulması ve uygulamaya geçirilmesi olduğu vurgulanan açıklamada, aksi takdirde hiç kimse ne olduğunu anlayamadan “Eğitim Adası” batacağı görüşü dile getirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2017, 14:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104