DAÜ, Vadili'de Ziraat Yüksek Okulu açacak

banner37

Vadili Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında alternatif tarım, üretim ve hayvancılığı içeren işbirliği protokolü imzalandı.

DAÜ, Vadili'de Ziraat Yüksek Okulu açacak
banner90
banner8

Protokol kapsamında bilimsel altyapıyı oluşturma düşüncesiyle Vadili’de Ziraat Yüksek Okulu açılacak. Sonraki aşamada fakülteye dönüştürülmesi hedeflenen yüksek okulun 2017-2018 akademik yılında açılması hedefleniyor.

Özelde Vadili genelde Mesarya bölgesinin kalkınmasını amaçlayan protokol çerçevesinde Vadili’de DAÜ’nün  soysal ve dinlenme tesislerinin açılması da amaçlanıyor.

Alternatif tarım konusunda elde edilecek bilgi ve sonuçların isteyen kurumlarla paylaşılacağı ve her türlü uzman ve uzmanlıktan yararlanılacağı kaydedildi.

Protokole DAÜ Rektörlüğü ofisinde düzenlenen törenle Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan ile DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam imza koydular.

Osam: Bilgi ve becerilerin tümü aktarılacak

banner134
DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam imza töreninde yaptığı konuşmada,  üniversite olarak topluma hizmet etmekle de mükellef olduklarını belirterek, protokol kapsamında Vadili Belediyesi’ne  bilgi ve becerilerinin tümünü aktaracaklarını söyledi.

Osam,  Türkiye’den gelen suyun önemine dikkat çekerek, bu suyun en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak üzere  Vadili ve Mesarya’yı yeşillendireceklerini  bölgede hayvancılık ve tarımı daha iyi noktalara taşıyacaklarını ifade etti.

Osam, Vadili ve Mesarya’yı ciddi bir tarım merkez haline getirerek, daha verimli hayvancılık yapılmasını sağlayacaklarını belirtti 

Osam, “Okul kurtuldu (maddi olarak), üniversite rayına girdi, şimdi proje yapma zamanı” diye konuştu.

Adahan: Mesarya bölgesinde büyük atılım yapmak üzere yola çıktık 

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan da,  “bilim ve irfan yuvası DAÜ’de olmaktan duyduğu mutluluğu” dile getirdi. Adahan,  DAÜ ile birlikte öncelikle Vadili sonra da Mesarya bölgesinde büyük atılım yapmak üzere yola çıktıklarını, Mesarya halkının önünün açacak çalışmalar yapılacağını söyledi.

Adahan, proje kapsamında aynı zamanda topraklara sahip çıkılacağının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75