Değirmenlik İlkokulu’nda eğitime ara verildi

banner37

Değirmenlik İlkokulu’nda  eğitime ara verildi
banner90
banner99

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı 7 okulda toplam 5 öğrenci ve 2 öğretmende Covid-19 pozitif tespit edildi.

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bakanlığa bağlı okullarda 5 öğrencinin ve 2 öğretmenin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını belirterek, vaka görülen okullarda gerekli görülen ek önlemlerin alındığını kaydetti.

   Değirmenlik İlkokulu’nda bir öğretmenin testinin pozitif çıkması üzerine, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık görevlileri okulda bulunan herkese test yaptı. Sonuçların negatif çıktığı ancak tedbir gereği cuma günü tekrarlanacak PCR testi gününe kadar Değirmenlik İlkokulu’nda eğitime ara verilmesi kararı alındı.

Çavuşoğlu: Vaka görülen

okullarda ek önlemler alındı

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bakanlığa bağlı okullarda 5 öğrencinin ve 2 öğretmenin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını belirterek, vaka görülen okullarda gerekli görülen ek önlemlerin alındığını kaydetti.
   Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle:
   “İlköğretim Dairesi’ne bağlı Değirmenlik İlkokulu’nda 1 öğretmenimizin ve 9 Eylül İlkokulu’nda 1, Levent İlkokulu’nda 1 ve Yakın Doğu İlkokulu’nda 1 öğrencimizin test sonuçları pozitif çıkmıştır. Ayrıca Genel Ortaöğretim Dairemiz ve Mesleki Teknik Öğretim Dairemize bağlı Atatürk Meslek Lisesi’nde 1, Demokrasi Ortaokulu’nda 1 öğrencimizin ve Yakın Doğu Koleji’nde eğitim veren 1 öğretmenimizin Covid-19 test sonucu pozitif çıkmıştır.
   Bu kapsamda test sonuçları pozitif çıkan öğrencilerimizin tedavilerine başlanmış olup, söz konusu öğrencilerimizin öğrenim gördüğü okullarda uygulanacak ek önlemler “Pandemi Sürecinde Okullarda Alınacak Önlemler Kılavuzu”nda yer alan kurallar çerçevesinde uygulanmaya başlamıştır”.
 

banner134
Başarı: Test sonuçlarına göre hareket edilecek

   İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı da, Değirmenlik İlkokulu’nda bir öğretmenin pazar günü yaptırdığı testin pozitif olduğunu, sağlık ekiplerinin salı günü Değirmenlik İlkokulu’na giderek öğrenciler, öğretmenler ve kantin görevlileri olmak üzere herkese PCR testi yaptığını kaydetti.

   Başarı, söz konusu öğretmenin diğer öğretmenlerle temas etmesi riskine karşı Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla okulda eğitime ara verildiğini dile getirerek, “Cuma günü öğrenciler okula gitmeyecek ve sadece öğretmenlere tekrar test yapılacak. Test sonuçlarının negatif çıkması durumunda ise pazartesi eğitime kaldığı yerden devam edilecek” şeklinde konuştu.

KTOEÖS: Eğitim ve sağlıkta

güven ortamı oluşturulmalı
 

   Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, okullarda görülen Covid-19 vakalarından dolayı başta Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirterek,  Covid-19 salgınının kamusal eğitim ve sağlıkta olması gerekenleri ve olmayanları gözler önüne serdiğini kaydetti.
   Mart 2020’de yüz yüze eğitime ara veren okulların sağlıklı ve güvenli açılmasının ve açık kalabilmesinin öneminin büyük olduğunu dile getiren Gökçebel, eğitim hakkının kullanılmasının toplum sağlığı ve güvenliği ile birlikte yürütülmesi, çocukların semptom göstermeden bulaştırıcı ve taşıyıcı rolleri olduğu, bu yüzden de okula dönüşün çok önemli hazırlıkları ve sürdürülebilir koruyucu tedbirlerin olmazsa olmazları olduğunu ifade etti.
   Gökçebel, öğretmenlerin sağlığının bozulmasının uzaktan eğitimin dahi yapılamamasına yol açacağına işaret ederek, “Pandemi süreci artarak devam etmektedir. Halkımızın, velilerimizin, öğrencilerin bu süreçte en çok bilgilenmeye, bilinçlenmeye ve dayanışmaya ihtiyacı vardır. Bu sürecin en az hasarla atlatılması için Hükümet ve Eğitim Bakanlığı yaptıkları ile halkımıza güven vermelidir. KTOEÖS olarak her türlü özveri ve katkıyı yaptığımız bu dönemde belirsizlikler, ihmal ve tercih edilmeyenler yüzünden öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerin, halkın sağlığı ile oynanmasının devamına seyirci kalmayacağız.” şeklinde konuştu.
   Yüz yüze eğitimin alternatifinin olmadığını belirten Gökçebel, yüz yüze eğitimin yapılabilmesi için karar alıcı durumunda olan hükümetin ve Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.
   Sağlıklı okulun hijyenik ve temiz, öğrenci ve eğitim çalışanlarına acil sağlık hizmetleri sağlanmış, sosyal mesafeyi sağlayan fiziksel alt yapılar, dengeli ve güvenli beslenme imkanları, öğrencilerin zihinsel ve sosyal gelişimlerine olanak tanıyan müfredatları, aktiviteleri, alanları oluşturulmuş okul olduğunu dile getiren Gökçebel, Atatürk Meslek Lisesi, Demokrasi Ortaokulu, Yakın Doğu Koleji, Levent İlkokulu ve diğer bazı okullarda vakaların görüldüğünü, birçok okulda temaslıların olduğu bilgisinde olduklarını anlattı.

   Tüm okullarda yeterli sürdürülebilir önlemlerin alınmadığını savunan Gökçebel, pozitif vaka  görülen okullarda da ne yapılması gerektiğini kimsenin net olarak bilmediğini söyledi.
   Gökçebel, uyarıda bulunarak, “Belirsizlik, hastalığa yakalanma kaygısı, yakınlarını kaybetme korkusu, işsizlik, maddi kayıplar, sınavlar, müfredatları yetiştirme, eşitsizlikler, bilgilendirme eksiklikleri, çocukların bakım sorunu gibi… çoklu stres ortamı ile baş etmek zorunda kalan veliler, öğretmenler, öğrencilere güven ortamı oluşturulmalı, bunun için başta Eğitim Bakanlığı ve Hükümet sorumluluğunu yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75