banner6

'Değişim, gelişim ve yükseliş oldu'

banner37

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Yükselen, bilgilendirme toplantısı yaparak LAÜ’nün son 3 yılını anlattı

'Değişim, gelişim ve yükseliş oldu'
banner150

banner150

banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) 2016-2017 eğitim ve öğretim yılını kapsayan “Akademik Yılı Değerlendirme Toplantısı” LAÜ Hukuk Fakültesi Amfiler Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya bölge milletvekilleri, LAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı ile üyeleri, Lefke Belediye Başkanı, akademisyenler, bölge işadamlarının yanı sıra, birçok sivil toplum kuruluşu ve bölge halkı yoğun katılım gösterdi.

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, her yıl Ekim ayında üniversitenin tamamlanan yılın değerlendirmesini yaptıklarını belirterek, 2016-2017 akademik yılının gelişimi, değişimi ve yükselişi ile alınması gereken önlemleri anlattı.

Yükselen, LAÜ’nün bu yıl KKTC üniversiteleri arasında yüksek puanla tercih edildiğini ve bundan dolayı da Kuzey Kıbrıs’ın son üç yılda en hızlı büyüme gösteren üniversitesi olduğunu vurguladı.

Toplantıdaki konuşmasında son üç yılda eğitim ve öğretim alanında birçok başarıya imza attığını belirten Yükselen, LAÜ’nün KKTC yükseköğretiminde “değişime” ve “gelişime” liderlik ettiğini, 2016 yılında ise bunu daha ileriye götürerek “yükseliş” yılını yaşadığını söyledi.

Konuşmasının devamında, LAÜ’nün 26 yıllık bir devlet vakıf üniversitesi olduğunu ve bünyesinde 10 fakülte, 4 yüksekokul, 3 meslek yüksekokul ve 1 enstitü ile 62 farklı uluslararası ülkeden 9 binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Yükselen, LAÜ’nün bu yükselişiyle birlikte Lefke ve bölgesine en büyük iş istihdamı yaratan konumunda olduğunu vurguladı.

“Emin adımlarla hedefe doğru ilerliyoruz”

Yükselen, LAÜ’nün son üç yılda göstermiş olduğu değişim ve gelişimin sonucunda, güçlendirilen akademik kadrosu, akreditasyon kurumları tarafından tescillenmiş kaliteli eğitim veren programlarıyla, öğrenci sayısındaki artışın yanında açılan fakülte, yüksekokul, lisans ve lisansüstü bölümleriyle “en iyi” olma hedefine doğru her geçen yıl emin adımlarla ilerlediğini aktardı.

LAÜ’nün 2016-2017 Akademik yılı toplam öğrenci sayısı hedefinin aşıldığını ve 9167 öğrenci sayısına ulaştığına işaret eden Rektör Yükselen, son 36 ayda toplam öğrenci sayısında 8 artışın gerçekleştiğini ve bu rakamlarla birlikte Kuzey Kıbrıs’ın 3 yılda açık arayla en hızlı büyüyen üiversitesi olduklarının altını çizdi.

Yükselen, LAÜ’nün son üç yılda Kuzey Kıbrıs üniversiteleri arasında LYS’den yerleşen öğrenci sayılarında en yüksek artışı sağlayan üniversite olma başarısı gösterdiğini ve mevcut 5 üniversite arasında ortak olan bölümlerde 28 programla en yüksek puanla tercih edildiğini vurgulayarak, “2016 yılı yerleştirme sonuçlarına göre LAÜ, büyük bir başarıya imza atarak tarihinde ilk kez KKTC üniversiteleri arasında en fazla tercih edilen 3’üncü üniversite oldu” dedi.

“Toplam 18 yeni YÖK onaylı program açıldı”

2015-2016 Akademik Yılı’nda 8 ön lisans, 5 lisans, 3 yüksek lisans ve 2 doktora progrmı olmak üzere 18 yeni progma YÖK onayı alarak eğim verdiklerini anlatan Yükselen, eğitim kalitesini her geçen yıl daha yukarılara taşıyan üniversitemizin mevcut akademik kadrosu, ihtiyaç duyulan alanlarda yeni doktoralı öğretim üyeleri istihdam etmek suretiyle ciddi şekilde güçlendirildiğini ve bu yıl akademik kadorya katılan akademisyenlerle birlikte toplam öğretim elamanı sayısının 350’yi aştığına vurgu yaptı.

Yükselen, Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde eğitim veren bütün programların son teknolojik laboratuvar olanaklarının artırıldığını ve Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde tam donanımlı eğitim uygulamaları amaçlı “uygulama ameliyathanesi” nin kurulduğunu söyledi.

Akreditasyonlar ve başvurlar

Eğitim kalitesinin uluslararası ve bağımsız akreditasyon kuruluşları tarafından belgelenmesi olan akreditasyonlar noktasında da çok büyük başarılara imza attıklarının altını çizen Prof. Yükselen, Mühendislik Fakültesi bünyesinde gösterilen başarıların sonucunda Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı ENAE ve ayrıca Washinton Accord üyesi olan uluslararası kuruluş MÜDEK tarafından akritede edildiğini, Hazırlık Okulu’nun daha önce başarı ile aldığı Edexcel-Pearson Assured akreditasyonun süresi uzatıldığını, İnşaat Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği programlarlarının Pakistan Engineering Council Heyeti (PEC) tarafından akredite edildiğini bununyanı sıra İşletme ve Uluskararası İlişkiler Programı için (FIBAA), Mimarlık rogramı için (MiAK) Yazılım Mühendisliği ile Elektronikve Haberleşme Mühendisliği Porgramları için de (ASIIN) akreditasyonu başvurusu yapma aşamalarında olduğuna değindi.

“Sportif ve kültürel birçok başarıya imza attık”

Yükselen son olarak, LAÜ’nün gerek altyapı gerek kütüphane ve gerekse öğrencilerin evlerine, yurtlarına ve derslerine zamanında, daha sağlıklı bir şekilkde ulaşmalarını sağlamak için ulaşım filosundaki araç sayısını artırdıklarını belirterek, üniversite bünyesinde farklı spor dallarından da iddialı takımlar kurduklarını ayrıca birçok başarıya da imza attıklarını belirterek bunların yanında bölgedeki spor külüplerine de sponsor olduklarını dile getirdi.

Konuşmasının sonunda LAÜ’nün göstermiş olduğu başarılardan dolayı salondakiler tarafından ayakta uzun süre alkışalanan rektör Yükselen, toplantya katılanlara teşekkür etti. Toplantının ardından katılımcılara yeni Hukuk Fakültesi binasının bahçesinde kokteyl verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104