banner6

Değişime ve gelişime liderlik ediyoruz

banner37

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, “LAÜ, Kuzey Kıbrıs’ın son üç yılda açık ara en hızlı büyüyen üniversitesi oldu” dedi. Yükselen, akreditasyonlar konusunda geçtiğimiz yıl elde edilen başarıların devamını getirmeyi, artan öğrenci sayısına paralel olarak yeni binaların projelerini ve kampus altyapısı çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Değişime ve gelişime liderlik ediyoruz
banner151

Ergül ERNUR

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, “Kuzey Kıbrıs yükseköğretiminde değişime ve gelişime liderlik eden LAÜ, 2017 yılında hızlı adımlarla yükseliyor” dedi.

2016-2017 akademik yılı için öngörülen toplam öğrenci sayısının hedefi aştığını ve 9 bin 182 öğrenci sayısına ulaşıldığını ifade eden Yükselen,  son 36 ay içerisinde toplam öğrenci sayısında yüzde 138 artış meydana geldiğini belirtti. Yükselen “LAÜ, Kuzey Kıbrıs’ın son üç yılda açık ara en hızlı büyüyen üniversitesi oldu” dedi.

Yükselen, son üç yıl içerisinde 12 lisans, 24 ön lisans,  9 yüksek lisans ve 7 doktora programı olmak üzere toplam 52 yeni programın Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) onayıyla açıldığını ve büyümenin gerçekleştirildiğini vurguladı.

Yükselen yeni eğitim döneminde tanıtım stratejisiyle uluslararası öğrenci sayısını artırmayı, yeni programlar açmayı, eğitim kalitesinin uluslararası ve bağımsız akreditasyon kuruluşları tarafından belgelenmesi olan akreditasyonlar noktasında geçtiğimiz yıl elde edilen başarıların devamını getirmeyi, artan öğrenci sayısına paralel olarak yeni binaların projelerini ve kampus altyapısı çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Yükselen, Hukuk Fakültesi Amfiler Binası, Lefke Merkez Yurdu ve EUL Lounge binalarının tamamlandığını, LAÜ Cami Projesi inşasının sürdüğünü, Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, Eczacılık Fakülte Binası, LAÜ Ulaşım, Genel Hizmetler ve Teknik Hizmetler Binası, Gemikonağı Misafirhane Projesi, Kampus Yurt Projesi’nin de tasarım aşamasında olduğunu belirtti.

Yükselen: Geçen yıla oranla LYS tercihlerinde yüzde 23’lük artış yaşandı

Yükselen, 7 bin 201 TC, 743 KKTC ve bin 238 yabancı uyruklu olmak üzere toplam 9 bin 182 öğrencileri olduğunu belirtti.

350 öğretim elemanıyla eğitim verdiklerini ifade eden Yükselen, “Kuzey Kıbrıs yükseköğretiminde değişime ve gelişime liderlik eden LAÜ, 2017 yılında hızlı adımlarla yükseliyor” dedi.

2013 yılında göreve başladığı zaman, LAÜ’nün LYS sonuçlarına göre 870 öğrencinin LAÜ’yü tercih ettiğini, 2015 yılında bu sayının bin 739 olduğunu, 2016 LYS sonuçlarında ise bu rakamın yüzde 23 oranında artarak, 2 bin 147’ye yükseldiğini ifade eden Yükselen, LAÜ’nün tarihinde ilk defa KKTC üniversiteleri arasında en fazla tercih edilen 3. üniversite haline geldiğini vurguladı.

“Göreve başladığım yıl itibariyle bir değerlendirme yapıldığında LYS yerleştirme oranındaki artış yüzde 147 oldu” diyen Yükselen, LYS tercihlerinde LAÜ’nün 28 programının en yüksek taban puanla tercih edildiğini ifade etti.

“Öğrenci sayısı yüzde 30 arttı”

Geçen akademik yıl açılış toplantısında toplam öğrenci sayısını 7 bin 51 olarak ifade ettiğini, bu akademik yılda yüzde 30’luk büyümeyle sayının 9 bin 182’ye yükseldiğini belirten Yükselen, uluslararası öğrenci sayısının

da bir önceki yıla göre yüzde 72 oranında arttığını, öğrenci sayısının yanı sıra öğrencilerin geldiği ülke çeşitliliğinin de artarak, geçen yıl 49 farklı ülkeden öğrencisi olan LAÜ’nün bu yıl 62 farklı ülkeden öğrencisi bulunduğunu ifade etti.

LAÜ’de ilk defa bu yıl 3 bin 206 yeni öğrencinin kayıt yaptırdığını belirten Yükselen, bu sayıyı büyük bir mutlulukla telaffuz ettiklerini dile getirdi.

“Son üç yıl içerisinde toplam 52 yeni program açıldı”

Yükselen, 2015-2016 akademik yılı içerisinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde "Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Protez Teknolojisi, Patoloji Laboratuar Teknikerliği, Ortopedik Protez ve Ortez, Elektronörofizyoloji, Odyometri ve Perfüzyon Teknikleri”, Meslek Yüksekokulu bünyesinde "Turist Rehberliği", Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde "Beslenme ve Diyetetik (İngilizce)", Fen-Edebiyat Fakültesi

bünyesinde "Psikoloji (İngilizce)", Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde "Spor Yöneticiliği", Sağlık Yüksekokulu bünyesinde "Hemşirelik (İngilizce)", İletişim Bilimleri Fakültesi bünyesinde "Yeni Medya ve Gazetecilik" programlarının açıldığını belirtti.

Yükselen, son üç yıl içerisinde 12 lisans, 24 ön lisans,  9 yüksek lisans ve 7 doktora programı olmak üzere toplam 52 yeni programın YÖK onayıyla açıldığını ve büyümenin gerçekleştirildiğini vurguladı.

“Tanıtım çalışmaları yoğunlaştırılmalı”

Mehmet Ali Yükselen, KKTC üniversitelerinin daha çok gelişmesi ve dünyaya açılması için öncelikli olarak üniversitelerin eğitim verdikleri bölümleri uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite ettirmeleri gerektiğini belirtti.

Üniversitelerin öğrenci çekmeyi hedefledikleri ülkelerde tanıtım çalışmalarını yoğunlaştırmaları gerektiğini ifade eden Yükselen, bu ülkelerde yükseköğrenimle ilgili kuruluşlarla işbirliği içerisinde projeler geliştirmelerinin de önemli unsurlar arasında olduğunu söyledi.

Fakülteler ve yüksekokullar

LAÜ bünyesindeki fakülteler şöyle:

“Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Eczacılık Fakültesi.

Yüksekokullar: Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu.

Yeni açılan, açılacak fakülteler

2015-2016 akademik yılında 8 ön lisans, 5 lisans, 3 yüksek lisans ve 2 doktora programına YÖK onayı alınıp eğitime başlandı.

Doktora programları: Çevre Bilimleri (İngilizce), İnşaat Mühendisliği (İngilizce);

Yüksek Lisans Programları: Psikoloji (Türkçe); Özel Yetenekliler Eğitimi (Türkçe); Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması (İngilizce);

Lisans Programları: Beslenme ve Diyetetik (İngilizce); Hemşirelik (İngilizce); Spor Yöneticiliği (Türkçe); Yeni Medya ve Gazetecilik (İngilizce); Psikoloji (İngilizce);

Ön Lisans Programları: Ağız ve Diş Sağlığı (Türkçe); Diş Protez Teknolojisi (Türkçe); Elektronörofizyoloji (Türkçe); Odyometri (Türkçe); Ortopedik Protez ve Ortez (Türkçe); Patoloji Laboratuar Teknikleri (Türkçe); Perfüzyon Teknikleri (Türkçe); Turist Rehberliği (Türkçe)”.

KÜNYE

Adı: Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ)

Yer: Lefke

Kuruluş yılı:  1990

Rektör: Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen

Öğrenci sayısı: 9 bin 182

Öğretim görevlisi sayısı: 350

Akademik: 10 fakülte, 7 yüksekokul

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 13:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110