banner6

Denetmen Hala Sultan Koleji'ne bugün gidecek

banner37

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, denetmenlerin dün Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne gitmediğini belirtirken, Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, önceki gün harekete geçen denetmenlerin dün belgeleri incelediğini söyledi

Denetmen Hala Sultan Koleji'ne bugün gidecek
banner99

Tünay MERTEKCİ

Türkiye’den görevlendirmeyle gelen meslek dersi öğretmenlerinin, okulda yönetimden ayrı bir şekilde hareket ederek, öğrenciler üzerinde din konusunda baskı oluşturduğu yönündeki iddialar kamuoyunda yankı bulmaya devam ediyor.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, bakanlık tarafından araştırma yapmak için okula gönderilecek denetmenlerin dün okula gitmediğini açıklarken, Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, iddialar üzerine önceki gün harekete geçen denetmenlerin dün ilgili belgeleri incelediklerini bugün de okula gideceklerini söyledi.

KTOEÖS Başkanı Eylem, iddiaların odak noktasında öğrencilerin bulunduğunu ve denetmenlerin öğrencilerle de konuşması gerektiğini söylerken, Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel de bu görüşü destekledi. Başel, okula gidecek denetmenlerin yanında mutlaka sosyal hizmet uzmanı ve çocuk ergen psikoloji uzmanı gibi alanında uzman kişilerin de çocuklarla konuşması gerektiğine vurgu yaptı.

Eylem: Denetmenler gitmedi

KTOEÖS Genel Başkanı Selma Eylem, denetmen veya denetmenlerin dün okula gitmediğini söyleyerek, müsteşar tarafından önceki gün denetmenin okula gideceğinin söylendiğini, fakat aldıkları bilgilere göre okula denetmenin gitmediğine dikkat çekti.

Bakanlık bünyesinde yapılacak denetimin, bakanlığın denetmenleri tarafından yapıldığına işaret eden Eylem, ekipte kimlerin olacağına da bakanlığın karar verdiğini söyledi.

“Öğrencilerle de konuşulması gerekir”

Ekipte birden fazla denetmenin de olabileceğini belirten Eylem, bakanlığın ekip halinde genel bir soruşturma da yapabileceğini vurgulayarak, buna bakanlığın karar vereceğini söyledi.

Öğrencilerle de konuşulması gerektiğini belirten Eylem, dilekçede öğrencilerin de baskıya maruz kaldığının söylendiğini ifade etti.

Dilekçede öğrencilerden de bahsedildiğini ve bunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Eylem, öğrencilerle de konuşulması gerektiğini yineledi.

Ataöv: Okula bugün gidilecek

Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, olayın bilgilerine gelmesiyle önceki gün harekete geçen denetmenlerin dün araştırmaya başladığını ve belgeleri incelediklerini ifade etti. Denetmenlerin bugün okula gideceklerini bildiren Ataöv, araştırmaya başlandığına dikkat çekti.

Denetmenlerin nasıl bir yöntem kullanacağı konusuna asla karışmadıklarını belirten Ataöv, denetim bölümünün yöntemlerine karışmadıklarını dile getirdi.

Denetim başkanının konuyla ilgili denetçileri görevlendirdiğini dile getiren Ataöv, taraf olmamak için denetçilere asla müdahale olmadığını söyleyerek, müdahale hakkının bir tek denetmenlerde olduğunu vurguladı.

Denetmenlerin yöntemlerinin kendilerine göre olduğunu söyleyen Ataöv, kendisinin yönlendirme yapmasının yanlış olduğunu ve asla öyle bir şey yapmadıklarını vurguladı.

Oluşturulacak ekibi denetleyenlerin belirlediğini de söyleyen Ataöv, bakanlık olarak her zaman araştırma sonuçlarını bekleyip, ona göre harekete geçtiklerini sözlerine ekledi.

Başel: Uzman bir ekibe ihtiyaç var

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, okula gönderilecek denetmenin yanında, hem sosyal hizmet uzmanı hem de çocuk ergen psikoloji uzmanı gibi alanında uzman kişilere de ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Eğitim Bakanlığı’nda bu tarz durumlara müdahale etmesi için bir ekibe ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Başel, çocuk haklarının korunması, ihlallerinin önlenmesi ve çocukların yüksek yararının korunması için çalışılması gerektiğine dikkat çekti.

Çocukların fiziksel, duygusal, her gelişim alanında sağlıklı gelişmesi için bakanlığın bir ekibinin olması gerektiğini belirten Başel, devletin bu gelişimleri korumakla yükümlü olduğuna vurgu yaptı.

“Raporlaştırılmaya gidilmesi lazım”

Şikayetler için gerekli tahkikatı yapacak uzman ekibin kurulması gerektiğini ifade eden Başel, bunun için de sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman gibi kişilerden oluşturulacak uzman ekibe ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Denetleme kurulunda bu uzman kişilere ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Başel, devletin mevcut olan insan kaynaklarını bu yönde toplayabileceğine ve böyle bir komisyonu oluşturabileceğini belirtti.

Bu durumda çocukların ve ailelerin görüşleri alınarak raporlaştırılmaya gidilmesi gerektiğini söyleyen Başel, söz konusu durumun hemen engellenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104