banner6

Ders: İtfaiye

banner37

Cihangir Düzova İlkokulu öğrencileri; itfaiyenin nasıl çalıştığını, yangın, sel, afet gibi olaylara nasıl müdahale ettiğini öğrenme imkânı yakaladı... Öğrenciler merak ettikleri tüm soruları itfaiyecilere sordu. Senaryo gereği de bir öğrenci itfaiyeyi arayarak yangın ihbarı verdi

Ders: İtfaiye
banner151

Mehmet KARA

Lefkoşa İtfaiye Şubesi eğitmenleri, Cihangir Düzova İlkokulu öğrencilerine yangın eğitimi verdi.

İtfaiye eğitmenleri, öğrencilere yangın ihbar hattını tanıtırken yangın ve benzeri durumla karşılaşmaları halinde ‘199 Yangın İhbar Hattı’na çağrıda bulunmalarını söyledi.

Sınıflarda gerçekleştirilen eğitimlerde senaryo gereği bir öğrenci, itfaiyeyi arayarak yangın ihbarı verdi.

Eğitimler sırasında merak ettikleri tüm soruları itfaiye personeline soran öğrenciler; itfaiyenin nasıl çalıştığını, yangın, sel, afet gibi olaylara nasıl müdahale ettiğini öğrenme imkanı yakaladı.

Öğrenciler itfaiye kıyafeti giydi

Sınıflarda verilen teorik bilgilerin yanı sıra, olası acil durumlarda, koordineli ve bilinçli bir şekilde müdahale kabiliyetlerini artırmak amacıyla okul bahçesinde tatbikat da gerçekleştirildi. Öğrencilere heyecanlı anlar yaşatan tatbikatta; sırasıyla yağ yangınlarına, gaz yangınlarına ve katı madde yangınlarına nasıl müdahale edileceği uygulamalı olarak gösterildi.

İtfaiye kıyafeti giyen öğrenciler, ekiplerin gözetiminde yangın söndürme tüplerinin nasıl kullanıldığını öğrendiler. Yangın söndürme tüpüyle alevleri söndürmeyi başaran öğrenciler, tatbikat sırasında hem eğlendiler hem de bilgi sahibi oldular. Ayrıca öğretmenler de itfaiye ekiplerinin gözetiminde tüp yangınlarına nasıl müdahale edileceğini öğrendi.

“Görerek ve yaşarak öğreniyorlar”

Cihangir Düzova İlkokulu sınıf öğretmenlerinden Afet Cenkova, KIBRIS’a konuşarak öğrencilerin ileriki yıllarda karşılarına çıkabilecek sorunları çözmeleri açısından bu tür eğitimlerin yardımı olabileceğini söyledi.

Öğrencilerin öğrendiklerini ailelerine de aktardığına dikkat çeken Cenkova, çocukların görerek ve yaşarak öğrenme imkânı bulduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 10:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110