banner6

Devlet okulları elektrik üretecek

banner37

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, eğitim altyapısına bu yıl 20 milyon TL’lik bütçe çıkarıldığını belirterek ders yılı başlamadan önce tamamlanması öngörülen çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığını, diğerlerinin de eğitimi aksatmadan eğitim yılı içinde tamamlanacağını söyledi.

Devlet okulları elektrik üretecek
banner8

Bakan Berova, bu yıl devlet okullarında ilk kez güneş enerjisi ile elektrik üretileceğini ve bu amaçla açılan ihalenin 20 Eylül’de tamamlanacağını, projenin de ekim sonu hayata geçeceğini açıkladı.

Ders kitaplarının ve eğitim programlarının KKTC’de yazıldığını belirten Özdemir Berova, öğretmen kadrolarının da artırıldığını bildirdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova, pazartesi günü başlayacak 2017-18 eğitim yılıyla ilgili hazırlık ve çalışmalarını anlatmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Bakan Berova’nın yanı sıra Müsteşar Rauf Ataöv, Bakanlık Müdürü Ali Nizam ve daire müdürleri katıldı.

Bakan Berova, yeni eğitim yılının pazartesi günü 4 bin öğretmen ve 50 bin öğrenci ile başlayacağını belirterek, herkese başarılar diledi.

Berova, okullara yönelik altyapı iyileştirmesi planlarına bir yıl önce başlandığını, bunların bir kısmının okul yılı başlamadan önce, bir kısmının da okul yılı devam ederken eğitime engel olmayacak şekilde yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakan Berova, taşımacılık konusunda da KAR-İŞ ile protokol imzalama aşamasında olduklarını belirtti.

“Güneş enerjisi kullanılacak”

Kamu okullarında ilk kez güneş enerjisi ile elektrik üretileceğini dile getiren Berova, projenin bu yıl ihalesinin tamamlanacağını açıkladı.

Berova, ihalenin 20 Eylül’de tamamlanacağını ve Ekim sonu projenin hayata geçeceğini kaydetti.

Projeden mutluluk duyduklarını söyleyen Berova, hedeflerinin tüm okullara yaygınlaştırma olduğunu ifade etti.

“Kitaplar KKTC’de yazılıyor”

Temel Eğitimi Geliştirme Projesi ile ilgili bilgi veren Berova, eğitim programlarının ve ders kitaplarının KKTC’de yazılmasını öngören projenin bu yıl ikinci kademesinin uygulanacağını belirtti.

Berova, uygulamanın ilk kez geçen yıl 1, 4 ve 6. sınıflarda başladığını, bu yıl 2, 5 ve 7. sınıflarla devam edip, gelecek yıl 3 ve 8. sınıfların da sisteme entegre edilmesiyle tüm müfredatların KKTC’de yazılmış olacağını vurguladı.

“Denetmen eksikliği giderilecek”

Okullarda müfettiş eksikliği bulunduğuna işaret eden Berova, yapılan sınavlarla üç denetmenin sisteme entegre edildiğini belirtti.

Denetmen alımının süreceğini dile getiren Berova, 25 denetmen alımı için yetki alındığını ve son aşamaya gelindiğini kaydetti.

“Öğretmen kadroları”

İlköğretimde öğretmen kadrosunun artırıldığına işaret eden Berova, 1430 olan sayının 1530’a yükseltildiğini kaydetti.

Özel eğitim öğretmenliği alanında da 2010 yılından beri ilk kez münhal açıldığını ve öğretmen alındığını söyleyen Berova, sayının daha da artırılacağını belirtti.

Berova, öğretmen nakil süreçlerinin meşakkatli olduğunu söyleyerek, sistemin standartlaşması, nakillerin hızlı yapılması konusunda yasa ve tüzük değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu, buna yönelik ön çalışma yaptıklarını kaydetti.

Mesleki eğitime yönelik proje hazırlandığını söyleyen Bakan Berova, bu projenin sonuçlandırılmasının hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.

“E-Okul projesi”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova, “E-Okul Projesi” ile ilgili bilgi vererek, verilerin internet ortamında daha kolay ulaşılır hale geleceğini söyleyerek, bundan, hem veliler hem de planlama yapanların yarar sağlayacağını vurguladı.

Berova, proje hayata geçtiği zaman velilerin öğrencilerin başarı ve başarısızlıkları ile devam ve devamsızlıklarını online olarak takip edebileceklerini belirtti. 

“Üniversite ön izin yetkisi Meclis’te”

Yüksek öğrenim sektörüne de değinen Berova, bu alanın ülkenin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynadığını vurguladı.

Göreve geldiği tarihten beri yeni üniversite açılmasına yönelik hiç izin verilmediğini anlatan Berova, Yüksek Öğrenim Yasası’nın Meclis’ten geçirildiğini anımsatarak, yasada yeni üniversite açma ön izni yetkisinin Meclis’e verildiğini belirtti.

Berova, üniversitelerin kalitesinin artırılmasına yönelik destek verdiklerini de sözlerine ekledi.

Ülkeye öğrenci olarak gelen ancak aktif olmayanlara yönelik önlem alındığını ifade eden Berova, buna yönelik genelgenin yayımlandığını kaydetti.

Berova, YÖDAK’ın yapısının da güçlendirildiğini belirtti.

Altyapı çalışmaları yüzde 80 oranında tamamlandı

Bakanlık Müdürü Ali Nizam, okullardaki altyapı çalışmalarına değindi.

Altyapısı eğitim yılı başlamadan önce bitirilmesi hedeflenen okullardaki çalışmaların yüzde 80 oranında tamamlanarak, 11 milyon 550 bin TL harcandığını söyleyen Nizam, eğitim yılı içinde eğitimi engellemeden devam edecek çalışmalara ise yaklaşık 4 milyon TL harcanacağını söyledi.

Güneş enerjisi ile elektrik üretilecek ilk kamu okulunun 23 Nisan İlkokulu olacağını dile getiren Nizam, ihaleye çıkıldığını kaydetti.

banner134

Talim Terbiye Dairesi Müdürü Havva Dağsever de Temel Eğitimi Geliştirme Projesi ile ilgili bilgi verdi.

Dağsever, eğitim programlarının ve ders kitaplarının KKTC’de yazılmasının önemine vurgu yaparak, eğitim yılının kitap ve kırtasiye eksiği olmadan başlayacağını kaydetti.

Dağsever, açık lise projesinin de hazırlanmakta olduğunu belirtti.

Toplamda 28 denetmen

Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Başkanı İley Taşkın, üç denetmenin göreve başladığını söyleyerek, 25 kişinin daha göreve başlayacağını kaydetti.

Taşkın, baş denetmen kadrosunu da doldurma hazırlığı içinde olduklarını ifade etti. 

İlköğretim Dairesi Müdür Vekili Hakkı Başkan, kadro sayılarının artırıldığını, yönetici kadrolarının atandığını söyledi.

Başkan, 40 münhal açıldığını belirterek, münhal artırımı ile ilgili çalışma yürüttüklerini, özel eğitim alanında da öğretmen alındığını kaydetti.

Genel Orta Eğitim Dairesi Müdür Vekili Nahide Yalyalı ise, nakil süreci ile ilgili bilgi verdi.

Yalyalı, beklenenin üzerinde bir öğrenci artışı olduğunu belirterek, özellikle üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısının arttığını, bunu karşılamaya yönelik tedbirlerin alındığını kaydetti.

Hedef meslek okullarındaki öğrenci sayısını artırmak

Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Aytunç Şirket, öğrenci sayısında bu yıl yüzde 6 artış yaşandığını, hedeflerinin sayıyı artırmak olduğunu belirtti.

Aytunç, Lefkoşa Mesleki Eğitim Projesi’yle ilgili de detaylı bilgi verdi.

Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Ersin Doğaç da E-Okul Projesi ile ilgili teknik bilgi verdi.

Doğaç, günümüzün bilgi çağı olduğunu belirterek, bilgilerin elektronik ortama aktarılmasının önemini vurguladı.

Üniversitelerin kalitesini artırma çalışmaları devam ediyor

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, ülkede 16 üniversitenin öğrenci kabul ettiğini, 2005 yılından beri ilk kez Yüksek Öğrenim Yasası’nın geçtiğini ve üniversite açma izni yetkisinin Meclis’e devredildiğini kaydetti.

YÖDAK Yasası’nın güçlendirildiğini dile getiren Öztürkler, üniversitelerin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Öztürkler, Mili Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın onayı ile YÖK ve YÖDAK’ın üniversiteleri denetleyeceklerini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2017, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88