banner6

Devlet okulu için verilmeyen 4 parsel arazi özel sektöre verildi

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, “devlet okulu için arazi bulamayan hükümetin, Girne Üniversitesi'ne arazi bulabildiğini” söyledi.

Devlet okulu için verilmeyen 4 parsel arazi özel sektöre verildi
banner99

Elcil yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın Bakanlar Kurulu kararıyla Girne’de on dört parsel araziyi “Girne Üniversitesi’ne verdiğini” ileri sürdü.

Devlet okullarındaki öğrenci yoğunluğu nedeni ile Girne’de yeni okul binalarına ihtiyaç olduğunu, şu anda Girne 23 Nisan İlkokulu’nda bin öğrenci, Şht. Hasan Cafer İlkokulu’nda 500 öğrencinin öğrenim gördüğünü, Girne Maarif Anaokulu’nda ise 60 öğrencinin yer yokluğu nedeniyle kayıt yaptıramadığını ifade eden Elcil, şöyle dedi:
“Sınıf sayılarının 35 öğrenciyi aştığı bu okullar, bu yükü kaldıramaz durumdadırlar. Bu sorunun varlığını kabul eden Eğitim Bakanlığı, kalıcı çözümler yerine baraka sınıflar yapmayı veya Anafartalar Lisesi’ni kapatarak, ilkokula dönüştürmeyi çare olarak görmektedir. Sorunun kalıcı çözümü olan yeni okul binaları yapmaya ise ‘okul yapacak arazi yok’ mazereti üretilmektedir. Geçmişte okul arazilerini kumarhaneli otel yapmak üzere elden çıkaran anlayış, şimdi de Günsel ailesine ait üniversiteye arazi verecek kadar bonkör davranmaktadır.”

Elcil, Bakan Berova’yı “eğitimden anlamamakla” suçlayarak, bakanın “devlet okulu için arazi bulunamazken, söz konusu üniversite için 14 parsel arazinin nasıl bulunabildiğini” cevaplamasını istedi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 14:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104