banner6

Devletten destek bekliyorlar

banner37

Sadece iki sınıf öğretmeni ve bir temizlik elemanı maaşıyla, elektrik faturasının karşılanması dışında devletten başka bir destek görmeyen Görme Engelliler Okulu kendi yağıyla kendi ciğerini kavuruyor.

Devletten destek bekliyorlar
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Görme engellilerin sıkıntıları saymakla bitmiyor. Ancak bu sıkıntıların arasında en ciddi boyutta olanı eğitim ve ulaşım sorunu.

Görme engellilerin eğitim hakkından yararlanması için yapılan Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Okulu'na devlet sadece iki öğretmen ve bir temizlik elemanı maaşı ile elektrik faturası ödeyerek destek oluyor.

Kitap, malzeme ve alet gibi ihtiyaçlar ise derneğin bütçesinden karşılanıyor. Dernek ise bu ihtiyaçları vatandaştan aldığı destekle karşılamaya çalışıyor.

Ancak devlet, okuldaki öğretmen ihtiyacını bile tam anlamıyla çözmüyor. 12 öğrencinin eğitim gördüğü bu okulda sadece iki sınıf öğretmeni bulunuyor.

Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk, okulda ikisi sınıf, diğerleri müzik, bilgisayar ve modelaj olmak üzere 5 öğretmen eksiği olduğunu açıkladı.

Yücetürk, ayrıca ulaşım sorununa da değinerek okula kayıtlı 16 öğrenci bulunmasına rağmen sadece 12'sinin ulaşım sağlayıp gidebildiğini anlattı.

“Her gün eğitim almaları gerekiyor”

Görme Engelliler Okulu’na, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin gittiğine dikkati çeken Yücetürk, oradaki eğitim sisteminin entegre bir eğitim sistemi olduğunu belirtti.

Yücetürk, merkez okullardaki eğitim tamamlandıktan sonra öğrencilerin Görme Engelliler Okulu'na giderek eğitim aldığından söz etti.

“Merkez okullarda geçen süre boşa gidiyor”

Görme engelli öğrencilerin merkez okullarda eğitim görürken, anlamakta güçlük çektiğinden söz eden Yücetürk, bu nedenle Görme Engelliler Okulu'nda her gün eğitim olması gerektiğini anlattı.

Yücetürk, ancak öğretmen eksikliği nedeniyle günde sadece 40 dakika ders verebildiklerini söyledi ve yetkililere öğretmen sorununu çözmeleri için çağrı yaptı.

Merkez okullardaki öğretmenlerin özel eğitim bilgisine sahip olmadığını kaydeden Yücetürk, bu nedenle orada alınan eğitiminde görme engelli öğrencilerin işine yaramadığını belirtti.

“Bir kitabı bile basamadılar”

Devletin görme engelliler için 104 tane kitap basması gerektiğine ve bunun maliyetinin de 40 bin TL civarında olduğuna değinen Yücetürk, “Devlet bunu bile yapmaktan kaçıyor. Biz halktan aldığımız yardımlarla bunu karşılamaya çalışıyoruz. Şimdi Ankara ile temasa geçtik. Buna benzer daha birçok sorunumuz var. Kağıt paramız ayda 3 bin TL civarında. Tüm bunları biz karşılıyoruz. Bir makine arıza yapsa masrafını biz karşılıyoruz. Çok zor ayakta duruyoruz” şeklinde konuştu.

“Daha birçok sorun var”

Yücetürk, görme engellilerin yaşadığı sorunların sadece okulla da sınırlı kalmadığına değindi ve 25 görme engelli gencin istihdam beklediğini kaydetti.

Zaten diğer engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıları kendilerinin de yaşadığını söyleyen Yücetürk, “Artık birileri bizim sesimizi duysun” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 11:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110