Dört yıl kaybedildi

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan YÖDAK Eski başkan Hasan Ali Bıçak, YÖDAK’ta üyelerin geçen süreçte uluslararası ilişkilerden koparıldığını ve kalite düşürüldüğünü söyledi.

Dört yıl kaybedildi
banner90
banner99

Yüksek Öğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurumu (YÖDAK) eski başkanı, Akademisyen Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak,   eski başkan Hüseyin Gökçekuş döneminde başsavcının verdiği raporu hatırlatarak,  “Bu dönem bütünüyle kaybedildi. Tam dört yıl. YÖDAK üyeleri uluslararası kuruluşlara gönderilmedi,  kendisinin İngilizcesi yeterli olmadığı için ne kendi gidebildi ne bir şey katabildi. YÖDAK’ın ve üniversitelerin en büyük eksikliği dört yıl içinde bir kapasite genişlemesi olmamasıdır. Kalite güvencesi konusunda istişare edilmedi, ortaya çaba konulmadı” dedi.

Bıçak,  her zaman söylediği “Avrupa’daki uygulamalar ve Bologna süreci başta olmak üzere, dünyadaki yüksek öğretim kalite güvence ajanslarının gelişiminin yakından izlenmesi gerektiği” söylemini tekrar ederek,

YÖDAK’ın saygınlığı ve etkinliğinin “uluslararası bir kurul tarafından denetlemesinden” geleceğini ifade etti.

Bıçak, yükseköğretimde sayıdan çok kalitenin önemli olduğunu da yineledi.

Bıçak, KIBRIS TV’de, KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın hazırlayıp sunduğu, “Markaj” isimli programa katılarak, yüksek eğitimdeki gelişmeleri değerlendirdi.

“Kalite Güvence Sistemi”

Hasan Ali Bıçak, kendi başkanlığı döneminde yaşanan gelişim ve yapılan girişimlere işaret etti ve o dönem uluslararası komite raporlarında YÖDAK’ın toplantılara katıldığının kaydının olduğunu söyledi.

Bıçak, kalite güvence kuruluşlarının ülkeye gelişlerini anımsatıp, Bologna sürecinin etkin bir şekilde başlatıldığını da hatırlattı ve “Kalite Güvence Sistemi”nin kurulması çalışmalarının kendi döneminde başladığını belirtti. Bıçak, akademik yükseltilme kriterleri ve doktora derecesi şartlarının da geliştirildiğini anımsatarak, “Hedeflerin belirlenmesi lazım ve bu hedeflerin yazılması… Hedefler yazılacak ve AB’deki çerçeve de ona uyumlu olacak.  Sizin uluslararası yeterliliğinize bakmanız gerekir. YÖDAK kalite kurulu olarak denetlemeye başladığında bunlara bakacak” dedi.

Üniversiteleri denetlerken bazı kriterlere bakılması gerektiğini de kaydeden Bıçak,  “Stratejik planlar oluşturulmalı. Mütevelli heyetinin görevleri, etkinliği, içerisindeki komitelerin durumu nedir, bakılmalı? Kalite güvence çok önemli” diye konuştu.

Yeni yasada siyasallaşma yok”

Bıçak, YÖDAK Yasası’yla ilgili eleştirileri değerlendirerek,  eskiye göre siyasallaşmanın ortadan kalktığını söyledi.  Yasada var olan “üye olacak olan birini parti önerecek”  şartının da ortadan kaldırıldığını belirten Bıçak, şöyle konuştu:

banner134
“Şimdi üyelerin üç tanesini meclis seçecek. Türkiye’de YÖK altında Kalite Güvence Kurumu var ancak kurumun bağımsız olması gerekirken, YÖK’ün 21 kişiden oluşan yönetim kurulunun 7’si cumhurbaşkanı, 7’si hükümet, 7’si de üniversiteler arası kurul tarafından atanıyor. Bu nedenle YÖK çok da bağımsız değil. Ancak şu an YÖDAK bu yapıda değil, siyasallaşma yoktur...”

“YÖDAK’ta havalar olumlu”

Hasan Ali Bıçak,  yönetim değişikliğinden sonra YÖDAK’ta olumlu bir havanın hakim olduğunu söyledi ve başkan ile üyelerin uyumlu bir şekilde çalıştıklarının görüldüğünü belirtti.  Komite üyelerine bakıldığında ise ehli kişilerin önemine dikkat çekti. Bıçak, üyelerin üniversitelerin çıkarlarını teslim edecek kişiler olduğunu vurgulayarak, bu zincirin kırılması gerektiğini dile getirdi. Bıçak yeni yönetim ve YÖDAK’ın mevcut durumu ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Başkan Akıle Hanım, son derece iyi niyetli ve kabul görmüş birisidir. Komiteler kuruldu, güzel çalışmalar yapılıyor. Kısa sürede birçok çalışma yapıldı.

YÖDAK üyeleri geçmiş dönem uluslararası ilişkilerden koparılmıştı. Kalite düşürülmüştü. Komitelere üst seviyede ehli kişileri göndermek gerekir.

Öte yandan, bir kalite güvence ajansının kurulması ve kalitenin artırılması için bir proje ile hayata geçirilmesi gerekir. Bunlar üniversite temsilcilerinin yapacağı işler de değil. YÖDAK isterse Maliye Bakanlığı’na projelerle gidecek. Eğitim Bakanı çok iyi niyetli birisidir ancak ihtisası bu alanda değil ve yönlendiriliyor. Kaliteyi artıralım derken nasıl artıracağımızı da söyleyelim. Ulusal yeterlilik konusunda da adımlar atılmalı. Buradaki eğitimin bir dayanağı olması gerekir.”

“Mali açıdan da güçlendirilmeli”

Hasan Ali Bıçak, eğer YÖDAK güçlendirilmek isteniyorsa, maddi anlamda da güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, sadece yasanın yeterli olmayacağını da söyledi.

YÖDAK başkan ve üyelerinin protokoldeki yerlerinin uluslararası düzenlemelere uygunluğunun önemine de dikkat çeken Bıçak, “Üniversitelerin imkânları olmasa, bir şey yapamayacağız. YÖDAK bütçesi çok kısıtlı” dedi.

“Mezunları da takip etmek gerekiyor”

Bıçak, son olarak üniversitelerden mezun olanların takibinin de önem taşıdığını söyledi. Türkiye’de her üniversitenin bu yönde plan ve çalışma yaptığına vurgu yaptı.

Hasan Ali Bıçak, “Yalnızca gelen giden öğrenci sayısı değil, öğrenciler mezun olduktan sonra da takip edilmeli ve bir danışma kurulu da kurulmalı. Kalite güvence ajansının faaliyetlerini sürdürecek kadar mali yapısı olmalı” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2017, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75