Döviz krizi, yükseköğrenimi de vurdu

ÖSYM klavuzunda yer alan KKTC’deki 12 üniversite için açılan 17 bin 801 kontenjanın yarısı doldu…   KKTC üniversitelerine gelecek TC’li öğrenci sayısı açısından son dört akademik yılın en düşük seviyesindeyiz

Döviz krizi, yükseköğrenimi de vurdu
  • 01 Eylül 2018, Cumartesi 10:29

Ergül ERNUR-İbrahim FEVZİOĞLU

Ülkemizde ikinci lokomotif sektör olarak tanımlanan yükseköğrenim, döviz krizinin kurbanı oldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre, ÖSYM’nin KKTC için ayırdığı 17 bin 801 kontenjandan sadece 8 bin 178’i doldu. Türkiye’den ülkemize gelecek öğrenci sayısının oranı bu yıl yüzde 46’da kaldı.

Bir önceki senelere göre, Türkiye’den KKTC’ye gelecek öğrenci sayısında bu yıl yaşanan düşüş, KKTC üniversitelerini büyük oranda etkileyecek.

Uzmanlar, TC’den KKTC’ye gelecek öğrenci sayısındaki düşüşün en büyük nedeninin üniversite tercih döneminde yaşanan döviz krizinden kaynaklandığını vurguluyor.

Türkiyeli öğrencilerin KKTC’yi tercih etmeme nedenleri arasında uçak biletlerindeki pahalılık, toplu ulaşımın yeterince olmaması ama özellikle ev kiralarının döviz üzerinden olmasından kaynaklandığının altı çizildi.

Bu yıl KKTC üniversitelerine yerleşen TC’li öğrencilerin 12 üniversiteye dağılımına bakıldığında en fazla TC’li öğrencinin Yakın Doğu Üniversitesi’ne (YDÜ) kayıt hakkı kazandığı görülüyor. Sıralamada ikinci Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ), üçüncü de Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) oldu.

12 üniversite arasından öğrenci sayısını bir tek Uluslararası Final Üniversitesi artırdı.

TC’li öğrenci sayısı yüzde 67’den, yüzde 46’ya düştü

KKTC üniversitelerine gelecek TC’li öğrenci sayısı açısından son dört akademik yılın en düşük seviyesindeyiz.

2015-2016 akademik yılında TC’den ülkemize okumaya gelen öğrenci oranı yüzde 67’ken, bu oran 2016-2017 döneminde “rekor” kırıp yüzde 76’ya yükseldi.

Ancak, bu dönemden sonra işler değişti ve rakamlar git gide düştü.

2017-2018 akademik yılında, ülkemizde Türkiye’den gelen öğrenci sayısı yüzde 58’di. Bu oran, şimdi yani 2018-2019 döneminde yüzde 46’ya geriledi.

Rekor dönem 2016-2017’de

2018-2019 eğitim-öğretim dönemi için, TC’li öğrenciler için KKTC üniversitelerine 17 bin 801 kontenjan ayrıldı, 8 bin 178 öğrenci yerleşme hakkı kazandı.

Bir önceki eğitim döneminde KKTC’ye ayrılan 20 bin 331 kontenjandan 11 bin 777’si dolmuştu.

KKTC yükseköğretiminde “rekor” rakam ise, 2016-2017 eğitim döneminde gerçekleşti. KKTC’ye ayrılan 18 bin 266 kontenjandan 13 bin 859’sı dolmuş ve ülkemiz üniversitelerine TC’den gelen öğrenci sayısında rekor kırılmıştı.

2015-2016 eğitim döneminde ise, 18 bin 843 kontenjandan, 12 bin 556’sı dolmuştu.

İlk üçte; YDÜ, LAÜ ve DAÜ

Bu yıl KKTC üniversitelerine yerleşen TC uyruklu öğrenci sayısı, en fazla Yakın Doğu Üniversitesi’nde (YDÜ) oldu. İkinci sırada Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve üçüncü sırada Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) yer aldı.

Bu yıl KKTC’deki üniversitelere yerleşme hakkı kazanan TC’li öğrenci sayısına göre, sıralama şöyle:

“Dördüncü sırada bin 68 öğrenciyle Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), beşinci sırada 917 öğrenciyle Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), altıncı sırada 496 öğrenciyla Girne Üniversitesi, yedinci sırada 309 öğrenciyle Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi, sekizinci sırada 189 öğrenciyle Uluslararası Final Üniversitesi, dokuzuncu sırada Kıbrıs İlim Üniversitesi, 10’uncu sırada 118 öğrenciyle Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTBÜ), 11’inci sırada 109 öğrenciyle Ada Kent Üniversitesi, 12’inci sırada ise 44 öğrenciyle Kıbrıs Amerikan Üniversitesi”.

YDÜ’nün kaybı yüzde 25.85

YDÜ’de 2017 yılında TC’li öğrenci 2 bin 650’ydi. Bu yılsa rakam bin 965’e düştü. YDÜ’nün kayıp yüzdesi yüzde 25.85.

LAÜ’de kayıp

LAÜ’de 2017 yılında 2 bin 131 TC’li öğrenci kayıt yaptı. Bu rakam bu sene yüzde 23.13 düşüşle bin 638 oldu.

DAÜ’de yüzde 29.10 düşüş

Mağusa’da bulunan DAÜ’de 2017 yılında eğitim gören TC’li öğrenci sayısı bin 622’ydi. Bu rakam bu yıl yüzde 29.10 oranında düştü ve DAÜ’ye yerleşme hakkı kazanan TC’li öğrenci sayısı bin 150 oldu.

UKÜ’de yüzde 31.32 düşüş

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi de öğrenci kaybedenler arasında. 2017’de bin 555 TC’li öğrencisi olan UKÜ’ye bu yıl bin 68 Türkiyeli öğrenci yerleşme hakkı kazandı. Kayıp oranı ise yüzde 31.32.

GAÜ’de yüzde 34 düşüş

Girne Amerikan Üniversitesi’nde 2017’de bin 391 TC’li öğrenci eğitim görürken, bu yılki rakamı 917 oldu. GAÜ’nün TC’li öğrenci kaybı bir yılda yüzde 34.08.

Girne Üniversitesi

Girne Üniversitesi’nde 2017’de 541 olan TC’li öğrenci sayısı, bu yıl 496’ya geriledi. Buradaki kayıp ise yüzde 8.32.

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıl TC’li öğrenci sayısı 338’di. Rakam bu sene yüzde 8.58 kayıpla 309’a düştü.

TC’li öğrenci sayısını tek artıran üniversite Final

Uluslararası Final Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıl 129 olan TC’li öğrenci sayısı bu sene 189 oldu. 12 üniversite arasından TC’li öğrenci sayısını artıran tek üniversite olan Final’in TC’li öğrenci sayısındaki artış yüzde 46.51.

Kıbrıs İlim Üniversitesi

Kıbrıs İlim Üniversitesi’nde 2017’de 217 olan TC’li öğrenci sayısı, bu sene 175 oldu. Bu üniversitemizde de TC’li öğrenci sayısı yüzde 19.35 düştü.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde geçen yıl 170 olan Türkiyeli öğrenci sayısı bu sene 118 oldu ve yüzde 30.59 kayıp yaşadı.

Ada Kent, ilk kez klavuzda

Mağusa’da bulunan Ada Kent Üniversitesi bu yıl ilk kez ÖSYM klavuzuna girdi. Bu dönem 109 öğrenci Ada Kent Üniversitesi’ne yerleşme hakkı kazandı.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nde 2017’de eğitim gören 51 TC’li öğrenci sayısı bu sene 44’e düştü. KAÜ’deki kayıp yüzde 13.73.

Kayıt işlemleri

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Merkezi Yerleştirme Sonuçları dün tamamlandı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Dr. Ziya Öztürkler’in konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, adayların Yerleştirme Sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebileceklerini belirtti.

Bu bağlamda 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Merkezi Yerleştirme Sonuçlarıyla TC üniversitelerinde bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 03-07 Eylül tarihlerinde ilgili üniversiteler tarafından yapılacak.

Elektronik kayit işlemleri 3-5 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. KKTC liselerinden mezun KKTC vatandaşları elektronik kayıt işlemlerinden yararlanamayacak.

Yerleşme alan öğrenciler kazandıkları program ile ilgili bilgiyi üniversitelerinin sitesinden öğrenebilecekler.

TC üniversitelerinde bir programa kayıt hakkı elde eden öğrencilerin verilen bilgiler doğrultusunda hazırlıklarını tamamlamaları gerekiyor.

2018-2019 öğretim yılında TC Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler yurt müracaatlarını daire üzerinden yapabilecekler, yurt başvurularının 4 Eylül saat 12.00’ye kadar yobis.mebnet.net adresinden tamamlanması gerekiyor.

TC’de yerleşme alan öğrencilerin yapması gereken işlemler şöyle:
“Yüksek öğrenim burs ve bilgi sistemine kayıt:

Öğrencilerin yobis.mebnet.net adresindeki portala giriş yapıp “Bilgi Girişi” bölümünde yer alan Öğrenci Bilgi Formu’nu ve “Akademik Bilgiler” bölümünde gerekli kısımları doldurmaları gerekmektedir. Bu bilgileri sisteme kaydetmeyen öğrencinin daha sonra Bakanlığımızdaki herhangi bir işlemi gerçekleştirilmeyecektir.

Üniversiteye kayıt için gerekli belgeler

“1. Lise diplomasının aslı (Bazı üniversiteler ilgili daireden onaylanmış fotokopisini de kabul etmektedir. İlgili üniversiteden teyid ediniz)

2. 2018-YKS Yerleştirme Belgesi (YTB veya Üniversitelerin Yabancı Uyruklu kontenjanı ile yerleşme alan öğrenciler için üniversiteye Kabul Mektubu)

3. Emniyet Müdürlüğü’nden alınacak İyi Hal Belgesi

4. Mahalle muhtarından alınacak İkametgâh Belgesi

5. 6 adet vesikalık fotoğraf

6. TC Kimliği olmayan KKTC vatandaşları için KKTC pasaportunun İçişleri Bakanlığı’ndan onaylı fotokopisi (Üniversitelerin Yabancı Uyruklu kontenjanı ile yerleşme alan öğrenciler için, ilgili ülke pasaportunun fotokopisi)

7. KKTC Kimlik Kartının İçişleri Bakanlığı’ndan onaylı fotokopisi

8. Devlet hastanesinden alınacak Sağlık Raporu (Tıp, Diş Hekimliği vb. sağlıkla ilgili bir bölüme kayıt yaptıracaklar için Sağlık Kurul Raporu gerekmektedir)

Önemli Not:

• Bazı üniversiteler, bu listede belirtilen bazı belgeleri talep etmeyebilir. İlgili üniversitenin öğrenci işleri ofisine veya internet sitesindeki bilgilere ulaşıp teyid ediniz.

• TC’de devlet yurtlarına başvurmak isteyen KKTC uyruklu öğrenciler yobis.mebnet.net adresindeki “Başvurular” bölümünden KYK başvurularını yapabileceklerdir. (KKTC uyruğu olmayıp sadece TC uyruğu olan öğrenciler yurt başvurularını TC Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bireysel olarak yapacaklardır)

• Burs başvurusunda bulunacak öğrenciler 1-30 Eylül 2018 tarihlerinde yobis.mebnet.net adresinden online olarak yapabilirler. Burs başvurularıyla ilgili daha fazla bilgi portalımızda bulunmaktadır.(Bursla ilgili daha sonraki işlemlerin kolaylığı açısından, Türkiye İş Bankası KKTC şubelerinden herhangi birinde öğrenci adına hesap açılması önerilir).

• TC kimliği olmayan KKTC vatandaşlarının Üniversiteye kaydını yaptırdıktan sonra okuldan alacakları bir form ile İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekir. Orada, öğrencinin ikameti için gerekli olan işlemler yapılıp, kendisine YU (Yabancı Uyruklu) Numarası verilecektir.

• Anne veya babası KKTC Sosyal Sigortalısı olup TC’de üniversiteye kaydını yaptıran öğrencilerin genel sağlık sigortalısı olma hakkından yararlanmak için üniversiteye ilk kayıt tarihinden itibaren 3 ay içerisinde KKTC Sosyal Sigortalar Dairesi’nden alacakları belge ile TC Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmalıdırlar. (Anne veya babası Sosyal Sigortalı olmayan öğrencilerin TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yine 3 ay içerisinde başvurup sağlıkla ilgili sıkıntılarında kullanmak üzere Özel Sağlık Sigortası yaptırmaları gerekir.)

• 18 yaşından küçük adaylar, kayıt için velileri ile beraber gitmelidirler. (Belirtilen tarihte kaydını yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemez) “

Yurda kayıt için gerekecek belgeler

Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin yurda kabul edildiği takdirde kayıt için hazırlaması gereken belgeler:

“1. Lise diplomasının fotokopisi

2. 2018-YKS Yerleştirme Belgesi (Ara sınıfta olanlar için, üniversiteden alınacak güncel öğrenci belgesi) (Yabancı uyruklu kontenjanı ile yerleşme alanlar için, üniversiteye kabul mektubu)

3. Emniyet Müdürlüğünden alınacak İyi Hal Belgesi

4. Mahalle muhtarından alınacak İkametgâh Belgesi (KKTC’deki adresi)

5. 4 adet vesikalık fotoğraf

6. TC Kimliği olmayan KKTC vatandaşları için KKTC pasaportunun İçişleri Bakanlığı’ndan onaylı fotokopisi

7. KKTC Kimlik Kartının İçişleri Bakanlığı’ndan onaylı fotokopisi

8. Devlet hastanesinden alınacak Sağlık Raporu

(Bazı yurtlar bu listede belirtilen belgelerin tümünü talep etmeyebilir. İlgili yurt müdürlüğüne ulaşıp teyid ediniz.)

Not: Sonuçlar, kyk.ziraatbank.com.tr adresinden öğrenilebilir.

İhtiyaç halinde, öğrencilerimizin irtibata geçebileceği konsolosluklar aşağıdaki gibidir.

• İstanbul’da eğitim görecek olan öğrenciler; İstanbul Başkonsolosluğu,

• İzmir, Aydın, Denizli, Manisa ve Muğla’da eğitim görecek olanlar; İzmir Konsolosluğu,

• Adana’da eğitim görecek olanlar; Adana Fahri Konsolosluğu,

• Yukarıda adı geçen iller dışında başka bir ilde ve Ankara’da eğitim görecek olan tüm öğrenciler ise Ankara Büyükelçiliği ile temasa geçebilirler.

İletişim numaraları

• KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Tel: 2288513 Faks: 2274453 Web: www.mebnet.net Facebook iletişim: https://www.facebook.com/kktcyuksekogrenim/

• TC Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Tel: (0312) 551 60 00 Faks: +90 3125516573 Web: http://www.kyk.gov.tr/

• KKTC ÖSYM Bürosu Tel: 4441026

• KKTC Ankara Büyükelçiliği (Eğitim Ataşesi) Tel: (0312) 446 3221, (0312) 4460185/118

Faks: (0312) 4450478 e-posta: ankara@mfa.gov.ct.tr

• KKTC İstanbul Başkonsolosluğu (Eğitim Ataşesi) Tel: (0212) 2273490/105-130 Faks: (0212) 2273493  e-posta: istanbul@mfa.gov.ct.tr

• KKTC İzmir Konsolosluğu Tel: (0232) 4897789, (0232) 4894914 Faks: (0232) 4895892 e-posta: izmir@mfa.gov.ct.tr

• KKTC Adana Fahri Konsolosluğu Tel: (0322) 4572907 Faks: (0322) 4572907 e-posta: adana@kktcbe.org.tr

• KKTC Mersin Konsolosluğu, (Eğitim Ataşesi) Tel: (0324) 2372482/83-103 Faks: (0324)2372520 e-posta: mersin@mfa.gov.ct.tr

• KKTC Bursa Fahri Konsolosluğu Tel: (0224) 2224439 Faks: (0224) 2224439

• KKTC Antalya Fahri Konsolosluğu Tel: (0242) 3122888 Faks: (0242) 3215900 e-posta: kktc.antalya@er-ah.net”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 23 18 3 2 45 57
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 23 18 2 3 39 56
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 23 15 0 8 17 45
4 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 23 12 4 7 4 40
5 ÇETİNKAYA TSK 23 11 5 7 8 38
6 LEFKE TSK 23 11 4 8 7 37
7 CİHANGİR GSK 23 11 4 8 2 37
8 GÖNYELİ SK 23 10 3 10 2 33
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 23 9 4 10 4 31
10 BAF ÜLKÜ YURDU 23 8 6 9 3 30
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 23 8 4 11 -6 28
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 23 5 8 10 -24 23
13 BİNATLI YSK 23 6 3 14 -24 21
14 ESENTEPE KKSK 23 6 1 16 -22 19
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 23 3 7 13 -30 16
16 GİRNE HALK EVİ 23 3 2 18 -25 11
yukarı çık