'Eğitim, devlet politikası olmalı'

banner37

KTOEÖS Başkanı Eylem, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında okulların yine sorunlarla açıldığını açıkladı

banner87
'Eğitim, devlet politikası olmalı'
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülke genelinde ilk ve orta dereceli okullarda 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılının ilk zili sorunların gölgesinde çaldı. Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretim Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, yeni eğitim yılında okulların yine sorunlarla açıldığını ifade etti.

Bu yıl da eğitim yılında okulların eksikliklerle başladığına vurgu yapan Eylem, ülkemizde eğitimin devlet politikası olmalı” dedi.

KIBRIS’a konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eylem, okulların her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen, müdür, kitap, kırtasiye, hademe, sınıf ve okul eksikliği ile eğitime başladığını belirterek, ekonomik sıkıntıların bahane edilerek, eğitimde tasarrufa gidilmesinin doğru bir politika olmadığına değindi.

Bu yıl da eğitimdeki sıkıntıların katlanarak yaşanacağı ifade eden Eylem, ülkemizde kamusal eğitimin gözden çıkarıldığına dikkat çekti.

“Devlet okullarına yoğun geçişler var”

Devlet okullarında gereken özenin gösterilmediğini ve katkıların verilmediğini anlatan Selma Eylem, bunun esas nedenin özelleştirme ve kapitalist sistemin getirdiği bir takım şeylerden dolayı eğitimin sakat bırakıldığını söyledi. Eylem, bu yıl ekonomik krizin baş göstermesinden dolayı birçok özel okuldan devlet okullarına yoğun geçişlerin olduğunu ve halen de devam ettiğine dikkat çekti.

Özel okullardan devlet okullarına ne kadar öğrencinin geçiş yaptığının bilinmediğini belirten Eylem, daha önce devam eden sorunların tamamlanmadan yeni sorunların ortaya çıkması, bu yıl eğitimde birçok sıkıntı yaşanacağının göstergesi olduğunu söyledi.

“Siyasi irade eksikliği var”

Eylem, “her yıl devam eden sıkıntılar bu yıl artarak devam edecek. Ülke genelindeki birçok okulda sınıf,  oturacak masa sandalye, kitap, öğretmen, müdür, müdür muavini, atölye şefi ve bölüm şefi, hademe ve sekreter yok. Yani kısacası yok yok. Zaten okul eksiliği var. Girne’de ortaokul eksikliği var. Lefkoşa, Gazimağusa, Güzelyurt ve İskele’de acilen birer lise yapılması gerekir. Dolayısıyla bu eksikliklerden dolayı okullarda yığılmalar olacak. Uzun süredir bakanlığa eksiklikleri hem sözlü hem de yazılı olarak ilettik. Ancak siyasi iradenin eksikliği maalesef eğitimde de sorun yaratıyor. Ülkemizde eğitim, devlet politikası olmalı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75