Eğitim eskisi gibi devam edecek

banner37

Milli Eğitim Bakanlığı, Büyükkonuk ve Yedikonuk ilkokullarının birleştirilmesi önerisinin her iki köy halkı tarafından da tepki görmesi üzerine dün velilerle toplantı yaptı. Yapılan konuşmaların ardından, pazartesi günü her iki okulda da eğitimin eskisi gibi başlamasına karar verildi.

Eğitim eskisi gibi devam edecek
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 4 yaş, ana sınıf, birinci ve ikinci sınıfların Büyükkonuk İlkokulu’nda, üç, dört ve beşinci sınıfların ise Yedikonuk İlkokulu’nda eğitim görmesi yönünde yaptığı öneri, her iki köy halkının da sert tepkilerine neden oldu.

Bakanlık yetkilileri velilerin tepkileri üzerine, dün Büyükkonuk’ta birleştirmedeki gerekçelerini açıklamak ve velilerin şikayetlerini dinlemek üzere bir toplantı düzenledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, Bakanlık Müdürü Ali Nizam, Büyükkonuk Belediye

Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Büyükkonuk Belediyesi Meclis Üyeleri, İskele İlçesi Okul Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Ali Kaptan, Büyükkonuk İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Muhammet Damar, Yedikonuk İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Emine Gökalp ve velilerin saat 11.30’da başlayan toplantısının ardından eğitimin eskisi gibi devam etmesine karar verildi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv ve Bakanlık Müdürü Ali Nizam, velilere bunun bir öneri olduğunu, başka bölgelerde denendiğini ve çok başarılı olduğunu belirtti. Bakanlık yetkilileri, ayrıca eğitimin ileriye nasıl götürülebileceklerini araştırarak, çocuklara kaliteli bir eğitim sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu da, 2014 yılında göreve geldiklerinde de aynı sorunların gündemde olduğunu ve belediye meclisiyle yaptıkları araştırmada her iki okulda da bazı sınıflarda eksiklikler, bazı sınıflarda ise fazlalıklar olduğunu gördüklerini söyledi.

O dönemki eğitim bakanına, belediye sınırları içindeki okulların birleştirilmesinin bu sorunu ortadan kaldıracağı yönünde öneride bulunduğunu dile getiren Sennaroğlu, belediye meclisinde aldıkları kararı bakanlığa gönderdiklerini belirtti.

banner134
Veliler ise, yaklaşık 100 öğrencinin başka bölgelerdeki okullara gittiğini, bu öğrencilerin kendi okullarına dönmeleri halinde Büyükkonuk İlkokulu’ndaki sorunun ortadan kalkacağını belirterek, Yedikonuk İlkokulu’nda ise bu konuda bir sıkıntı olmadığını savundu. Veliler, Yedikonuk İlkokulu’nda sadece öğretmen eksikliği olduğunu belirtti ve bu sorunun yer yıl yaşandığını vurguladı.

İskele İlçesi Okul Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Ali Kaptan, velilerin çocuklarının kolej eğitimine hazırlanması için Çanakkale İlkokulu’na yazdırmak istediğini ve bu nedenle göç ettiklerine dikkat çekti. Kaptan bu saptamasını şu şekilde örneklendirdi:

“Örneğin burada bir ailenin bir engelli bir de normal çocuğu var. Engelli çocuk için Ziyamet’te bir okul adı var ama öğretmeni yok. Aile, bu çocuğunun eğitimi için Gazimağusa’ya göç etmek zorunda kalıyor. Kasabalardaki okullara köylerden öğrenci alınmaması gerekiyor ama Büyükkonuk İlkokulu’nda okuması gereken çocuklar Çayırova’da okuyor, Gazimağusa’da okuyor.”

Yedikonuk İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Emine Gökalp, okullarında öğretmen eksikliği olduğunu, hatta kadroda müdür görünmesine karşın müdürün başka bir yerde görev yaptığını söyledi ve Zeybekköy ve Kilitkaya gibi küçük köylerdeki öğrencilerin toplanarak Büyükkonuk İlkokulu’nun canlandırılabileceğini kaydetti.

Büyükkonuk İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Muhammet Damar da, Yedikonuklu velilerin okulların birleştirilmesini istememekte haklı olduklarını, onların sadece müdür ve 4 yaş grubunda öğretmen eksiklikleri olduğunu dile getirdi.

Büyükkonuk İlkokulu’nun da tek sıkıntısının öğretmen eksikliği olduğunu ifade eden Damar, geçen yıl bu konuda eylem yaptıklarını ve 10 gün çocuklarını okula göndermediklerini hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Sorunumuz yine çözülmedi. Her yıl öğrencimiz azalıyor. Bizim istediğimiz şu; Kaplıca, Kilitkaya, Zeybekköy, Sazlıköy ve Tuzluca köylerinin öğrencilerinin bizim okulumuza gelmesi, sorunumuzu otomatikman çözer. Bu köyler bize gelirse, Yedikonuk o zaman bizimle birleşmek isteyecek. Ama Milli Eğitim Bakanlığı bu köyleri bize getirmek yerine, mevcut düzeni bozmak istiyor. Bu kesinlikle olmaz, sistemde bir hata var.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75