banner6

Eğitim yine kördüğüm

banner37

Yeni öğretim yılı, her yıl olduğu gibi bu yılda sorunlarla açıldı. KTOEÖS VE KTÖS Gazimağusa’da ve Girne’de eylem düzenleyip Milli Eğitim Bakanlığı’nı protesto ettiler.

Eğitim yine kördüğüm
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizde her yıl olduğu gibi bu yılda yeni eğitim sezonu sorunlarla başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilk ve orta öğretim okullarında yaklaşık 35 bin öğrenci ve 3 bin 731 öğretmen dün sabah ders başı yaptı. Eğitim sezonunun ilk gününde devlete ait ilk ve orta eğitim kurumlarında örgütlü sendikalar alt yapı, öğretmen, müdür, muavin ve hademe gibi eksikleri gerçekleştirdikleri eylemlerle protesto ettiler.

Gazimağusa’da Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda, inşaat çalışmalarının tamamlanmaması ve eğitim-öğretim için uygun ortam bulunmaması nedeniyle 10.00-12.00 saatleri arasında ders yapılmadı. Çanakkale Ortaokulu’nda ise okul idaresine baskıyla tüzüğe aykırı kapsam dışı kayıt yaptırıldığı gerekçesiyle ders yapılmadı.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) dün Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda ve Çanakkale Ortaokulu’nda basın açıklaması yaptı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ise, yine benzer sorunlar nedeniyle Girne’de Şehit Hasan Cafer İlkokulu’nda basın toplantısı düzenledi.

On binlerce öğrenci ders başı yaptı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, İlköğretim Dairesi’ne bağlı okullarda, 4 yaştan ilkokul  5’inci sınıfa kadar yaklaşık 20 bin öğrenci yeni eğitim yılına başladı.
Genel Orta öğretim Dairesi’ne bağlı ortaokul ve liselerde ise yaklaşık 10 bin öğrenci ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’ne bağlı ortaokul ve liselerde yaklaşık 3 bin 400 öğrenci dün ders başı yaptı.
Bir kısmı geçen hafta başlayan özel okulların geri kalanları da dün yeni eğitim yılına başladı. Geçen yılın verilerine göre, özel okullarda, okul öncesinde 3 bin 188, ilkokullarda 3 bin 484, ortaokullarda bin 467 ve liselerde bin 740 öğrenci eğitim görüyor.

Yeni yapılan münhallarle, devlet okullarında bu yıl 3 bin 731 öğretmen görev yapacak. Buna göre, 4 yaştan ilkokul 5’inci sınıfa kadar bin 460; Genel Ortaöğretim Dairesi’ne bağlı okullarda bin 800; Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’ne bağlı okullarda 471 öğretmen görev alacak.

Eylem: İnşaat işleri bitirilemedi

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda yaptığı basın açıklamasında yerinde tespit edip görmek ve gözlemlemek üzere Canbulat Özgürlük Ortaokulu’na geldiklerini söyledi.

Selma Eylem, Canbulat ve Özgürlük Ortaokulu’ndaki manzaradan rahatlıkla bakanlığın yaptığı icraatların kendilerini yanıltmaya yönelik olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Birçok okulda olduğu gibi Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda da eksikler olduğunu, birçok bölümde camların dahi takılı olmadığını anlatan Eylem, plansız ve programsız şekilde yapılan tadilat ve inşaat işlerinin akşam geç saatlere kadar sürmesine rağmen bitirilemediğini bildirdi.

Selma Eylem, bunun tam bir iş bilmezlik olduğuna vurgu yaptı. Eylem, bu nedenle de öğretmenler, okul idaresi ve velilerin yaptıkları toplantı sonucu öğrencileri saat 10.00’da evlerine gönderme kararı aldıklarını ifade etti.

Selma Eylem, Canbulat ve Özgürlük Ortaokulu’nda inşaat ortamı ve tehlikeli durum ortadan kalkana kadar eğitime ara verileceğini açıkladı.

Bakanlığı bir an önce gerekli çalışmaları tamamlamaya devam ettiklerini kaydeden Eylem, eğitimde alt yapı sıkıntılarının yanında eksik kadrolar, görevlendirmeler, tüzük ve yasalara uymama gibi birçok sıkıntı daha bulunduğuna vurgu yaptı.

Selma Eylem, bakanlığın kendi yaptığı tüzük ve yasalara uymaması nedeniyle bazı okullarda aşırı yığılma yaşanırken, bazı okulların da öğrenci azlığı nedeniyle kapanma noktasına geldiğini söyledi.

Müfredatla ilgili sıkıntılar yaşandığına da dikkat çeken Eylem, bakanlığın “okullarda hiçbir sıkıntı yoktur. Teşekkür edeceklerine eleştiriyorlar” açıklamasını eleştirerek hayal dünyasında mı yaşadıklarını sordu.

Selma Eylem, yine Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda merdivenlerin ikinci katında bulunan camları henüz takılmayan dev pencereleri işaret ederek “ buradan aşağıya öğrenci düşerse hesabını kim verecek. Sayın bakan bu sorumuza cevap versin” dedi.

“Dayatmayla kapsam dışı kayıt yapılıyor”

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, Çanakkale Ortaokulu’nda yaptığı açıklamada ise, yıllardır birçok okulun Çanakkale Ortaokulu’ndaki gibi bir dayatmaya maruz kaldığını söyledi.

Selam Eylem, partizanca uygulamalarla, Bakanlık yazısıyla okullara kayıt yapılmasının dayatıldığını kaydetti.

Kapsam dışı okullardan kayıtların yapılmasıyla birlikte okulların nüfuslarının artmasına, sınıfların kalabalıklaşmasına neden olduğunu, diğer yandan aynı bölgedeki başka bir okulu ise kapatma noktasına getirdiğini belirten Eylem, Çanakkale Ortaokulu’ndaki dayatmayı protesto için öğretmenlerin son derse girmeyeceklerini, dayatmayı bu şekilde protesto edeceklerini açıkladı.

Soyer: Bakanlık hayal âleminde

KTOEÖS Eğitim Sekreteri Hasan Soyer, başkan Selma Eylem’in açıklamasının ardından, Canbulat ve Özgürlük Ortaokulu’nda sendikanın basın bildirisini okudu.

Hasan Soyer, “hayal âleminde mi yaşıyorsunuz” diye Milli Eğitim Bakanlığı’na soru yöneltti.

2017-2018 Eğitim Yılı’na yine birçok sıkıntı ile başladıklarını kaydeden Soyer, bakanlığın iş bilmezliği nedeniyle plansız ve programsız tadilat, tamirat ve inşaat işleri yapıldığını bildirdi.

Hasan Soyer, dün gece geç saatlere kadar hummalı bir inşaat çalışması yapılmasına rağmen, öğrencilerin bazı okullarda çalışmaların sürmesi nedeniyle, bazı okullarda inşaat atıkları ile karşı karşıya kalmaları nedeniyle tehlike altına sokulduklarını anlattı.

Bazı okullarda masa ve sandalye bulunmadığını ifade eden Soyer, bakanlığın müdür, müdür muavini ve öğretmen atamalarının gecikmesine neden olduğunu ileri sürdü.

Hasan Soyer, bakanlığın tutumunun bazı okulların eksik öğretmenle bazı okulların müdürsüz ve muavinsiz açılmasına neden olduğunu açıkladı.

Yıllardır bölüm şefi, atölye şefi, özel eğitim öğretmeni, denetmen, uzman, hademe kadroları eksik olduğuna vurgu yapan Soyer, sorunun çözümü için gereğinin yapılması yerine nakil tüzüğü dışında partizanca görevlendirmelerin yapıldığını savundu.

Hasan Soyer, yapılması gerekenin ihtiyaç olan kadrolara münhal ilan edilip atama yapılması olduğunu dile getirdi.

Yasa ve tüzük tanımazlığın bakanlık tarafından gelenek haline getirildiğini iddia eden Soyer, Kayıt Kabul Tüzüğü’nün de çiğnenerek bazı okullardan kapsam dışı okullardan kayıt yapılması için okul idarelerine baskı yapıldığını ve listeler gönderildiğini öne sürdü.

Hasan Soyer, bu nedenle de bazı okulların balık istifine çevrilip kalabalık sınıflar yaratılırken, bazılarının ise öğrenci azlığından kapanma noktasına getirmeye çalışmakta olduğunu açıkladı.

Laik toplum yapımıza saldırı

Kayıt kabul tüzüğü, taşımacılık tüzüğü, disiplin tüzüğü ve daha birçok tüzükle ilgili çalışma yapılıp bunların güncel hale getirilmelerinin gerektiğine vurgu yapan Soyer,  bu yıl Türkiye ile beraber 9’ncu sınıflarda müfredat değişikliği kapsamında hazırlanan kitaplar okutulacağını, bu kapsamda da örneğin evrim teorisinin müfredattan çıkarıldığını söyledi.

Hasan Soyer, eğitim sisteminin içeriğinin değiştirilmesi çalışmalarının laik toplum yapımımıza saldırı olduğunu ve bunun da kabul edilmeyeceğinin altını çizdi.

Sendikalarının gelen kitapları inceleyerek önümüzdeki günlerde rapor hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağını ve parasız kamusal, çağdaş, laik, demokratik eğitimle ilgili her türlü mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğini kaydeden Soyer, kendilerinin nitelikli, seçmeci, elemeci, sınavların olmadığı, ek derse ihtiyaç duyulmayan, her çocuğun parasız eğitim alabileceği bir eğitim istediklerini açıkladı.

Hasan Soyer, ticarethaneye dönüşmüş özel okullar, özel dersler, özel üniversitelere ihtiyaç duyulmadan devlet okullarına yeterli ve gerekli ilgi ve yatırımın yapılmasıyla çağdaş donanımlı bireylerin yetiştirilebildiği bir eğitim istediklerinin altını çizdi.

Bu eğitimi hayata geçirmeye niyetli olan hükümetler ve yetkililer istediklerini ifade eden Soyer, Öğrencilerin, öğretmenlerin ve okul idarelerinin ve velilerin karşılayacağı bu kadar çok sıkıntı ortada dururken bunların üstünü örten veya yokmuş gibi davranan her şey güllük gülistanlıkmış gibi beyanatlar veren bakan ve bakanlık yetkililerine soruyoruz. Hayal âleminde mi yaşıyorsunuz ?” dedi.

Elcil: Girne’de 80 öğrenci sınıfa giremedi

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yeni eğitim öğretim yılının ilköğretimde de sorunlu başladığını söyledi.

Şener Elcil, Girne bölgesinde birçok okulda yaklaşık 80 öğrencinin kayıt yaptırmasına rağmen sınıflarda yer olmaması nedeniyle okullara gidemediklerini, bunun çok üzücü bir durum olduğunu söyledi.

Girne Maarif Anaokulu’nda eğitim sezonunun ilk günü itibarıyla 40 öğrencinin okula alınamadığını, öğrencilerin kayıt yaptırmasına rağmen okula gidemediklerini kaydeden Elcil, bu okulda öğrencileri yerleştirecek sınıfın bulunmadığını bildirdi.

Şener Elcil, Karakum Anaokulu’nda da 35 öğrencinin aynı durum nedeniyle okula gidemediğini belirtti. Elcil, tüm bunlarla birlikte Alsancak İlkokulu, Karakum ve Girne Maarif Anaokullarında öğretmen açığı bulunduğunu açıkladı.

Okullardaki durumla ilgili ailelerin okul yönetimlerini suçlamamaları gerektiğini ifade eden Elcil, sorumlunun okul idareleri olmadığını, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olduğunu ifade etti.

KTÖS Genel Sekreteri Elcil, ülke geneli okullarda 9 müdür, 13 müdür muavini, 17 öğretmen ve çok sayıda hademe eksiği bulunduğunu dile getirdi.

Şener Elcil, okullarda yer yokluğu nedeniyle resim, müzik ve aktivite sınıflarının dersliğe dönüştürüldüğünü aktardı.

Bu durumun eğitimi aksattığı ve niteliğini doğrudan etkilediğini işaret eden Elcil, ülke eğitiminin bu halinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın “Girne’ye okul yapılması için gerekli parayı ayırdık ama yer bulamıyoruz” şeklinde açıklamasını da eleştiren Elcil; “biz hükümeti zorlamak istiyoruz. Çünkü bize; ‘okul yapılacak arazi yoktur’ diyorlar ama geçen yıl Bakanlar Kurulu kararı ile YDÜ’ye Şehit Hasan Cafer İlkokulu arkasında 16 dönüm arazi bulup tahsis ettiler” dedi.

Hükümete 3 hafta süre

Şener Elcil, Girne bölgesi ilkokulları ile ilgili hükümete 3 hafta süre verdiklerini, Lapta’dan başlayarak Çatalköy’e uzanan bölgede araziler olduğunu ve 3 haftaya kadar uygun yer bulunmazsa eylem yapacaklarını açıkladı.

Eylem yapmaya kendilerini hükümetin zorladığını belirten Elcil, her çocuğun 25 kişilik sınıflarda bire bir eğitim almak hakları varken, her sınıfın 35 kişi olduğunu bildirdi.

Şener Elcil, okullara cari bütçe ayrılmamasından dolayı, birçok okulda kayıt parası adı altında para toplandığını belirtti.

Artık okullarda para toplanmaması gerektiğini ifade eden Elcil,   okullara öğrenci başına cari bütçe ayrılması için geçen sene hükümet verdiği sözü yerine getirmesini istediklerini dile getirdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Şehit Hasan Cafer İlkokulu’nun yeni yerine taşındığı 2006’da öğrenci sayısı 320’yken bugün 580 civarında olduğunu ifade ederek, “Bu okul Girne 23 Nisan İlkokulu’nda bulunan fazla öğrenci sayısını almak için yapıldı. Girne 23 Nisan İlkokulu’nda şu an bin 100 öğrenci öğrenim görmektedir. Artan nüfus nedeniyle artık okular öğrenci alamamaya başladı” dedi.

Karaoğlanoğlu, Çatalköy ve Lapta İlkokullarında öğrenci sayısının beklenenin de üstünde ve sınıfların öğrenci kaldırmayacak düzeye geldiğini anlatan Elcil, Alsancak İlkokulu’na 8 ek ilave derslik yapıldığını ve bugün için yükü azaldığını ancak geleceğe dönük burasının da öğrenci alamayacak duruma geleceğini belirtti.

Şener Elcil, çocukların okula gitmeye başlamasına rağmen Girne’de 23 Nisan İlkokulu, Girne Maarif Anaokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu, Lefkoşa’da Gönyeli İlkokulu, Çağlayan İlkokulu, Mağusa’da Gazi İlkokulu, Vadili İlkokulu, Tepebaşı İlkokulu inşaatlar devam ettiğini aktardı.

Ülkeye giren nüfusun kontrol edilmesi gerektiğini anlatan Elcil, giren nüfusun kontrol edilmemesinden dolayı eğitim ve sağlıkta alt yapı planlamasının mümkün olamayacağını bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 09:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110