banner6

Eğitimde 'bilinmeyen saat uygulaması'

banner37

Hükümet ile eğitimde örgütlü sendikalar arasındaki saat tartışması, dün okullarda birçok sıkıntıyı beraberinde getirdi. Birçok veli çocuğunu okula kaçta bırakıp, kaçta alacağını bilemedi

Eğitimde 'bilinmeyen saat uygulaması'
banner8

Ceren ÖZBİL

Hükümet ile eğitimde örgütlü sendikalar arasındaki okulların saat tartışmasının bedelini öğrenciler ve veliler ödedi.

Bazı okullarda eğitim dün saat 08.00'de başlarken, bazılarında ise 08.30’da başladı. Hatta aynı okul içinde sınıflardaki ders başlangıç saati bile farklılık gösterdi.

Bir sınıfta eğitim saat sabah 08.00'de başlarken aynı okul içindeki diğer bir sınıfta saat 08.30'da başladı. Hükümetin saat uygulamasını dikkate alarak saat 08.30'da okullarına giden bazı öğrenciler, ilk derse giremedi.

banner134

Sendikaların uyarısını dikkate alarak okula 08.00'de giden bazı öğrenciler ise derslerin başlaması için okulda boş boş yarım saat beklemek zorunda kaldı.-

Çocuklar da veliler de kapıda kaldı

Özellikle çocukları ilkokula giden veliler, okul çıkışlarında çocuklarının beklememesi için saat 12.30’da okulların kapısına gitti.

Ancak bazı öğrencilerin derslerinin 13.10'da bitmesi nedeniyle yarım saatten fazla beklemek zorunda kaldı.

Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı saate güvenip çocuğunu saat 12.40'ta okuldan almaya girmeyen velilerin çocukları ise okul kapısında bekledi.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan veliler isyan etti ve "böyle saçma sapan bir uygulama olamaz" dedi.

Veliler ne dedi?

Hasan Sapsızoğlu:

Okul saatleriyle ilgili çok büyük bir karışıklık var. Bazı çocuklar saat 13.10'da bazıları 12.40'ta çıkıyor. Arada yaklaşık yarım saatlik bir fark var. Bu arada kalan çocuklar ne yapacak? Hadi bir şekilde sabah yaşanan sorun çözüldü. Çıkış saatlerindeki nasıl çözülecek? Bir okul içinde sınıflardaki ders saatleri bile farklı. Bir öğretmen çocukları saat 12.40'ta bırakıyor, diğeri 13.10'da. Halkın artık bu düzensizliklere ses çıkarması gerekiyor. Birçok veli çocuğunu saat kaçta okuldan gelip alacağını bilemiyor.

Hasan Atlar:

Sendika ile hükümet arasındaki kavganın bedelini çocuklar ödüyor. Hükümet okullardan çıkış saatini 13.10 olarak açıkladı, sendika ise 12.40. Peki ne yapalım? Ne saat gelip çocuklarımızı okuldan alalım? Çocuk dışarıda kalmasın diye 12.30'da okulun önüne geldim. Gerekirse bekleyeceğim. Ancak bekleyemeyecek durumda olan aileler var. Özel sektörde çalışanlar ne kadar işlerinden izin alabilecek?

Hüseyin Topal:

Sendikaların ve hükümetin belirlediği saatler arasında yarım saat fark var. Bir saat geri çekseler sorun çözülüyor. Ben çocuğu almaya gelirken diğer velilere sorup geldim. Ancak bazı okullarda sınıfların bile saatlerinin farklı olduğunu duydum.

Selçuk Kara:

Bize okulların başlangıç saati 07.00 desinler biz çocuğumuzu o saat getirelim. Ancak bilelim çocuk okulda olacak, dersler var. Bu şekildeki uygulama doğru değildir. Bu çocuklar ilkokula gidiyor ve eğitimde en önemlisi ilkokuldur. Fakat bu saat belirsizliği nedeniyle birçok çocuk ilk derse giremedi.

Gönül Ünveren:

Çok saçma bir uygulama oldu. Çocuğumuzu okula kaçta getirip, kaçta alacağımızı bilemiyoruz. Bazı okullarda ders 08.00'de bazılarında ise 08.30'da başlıyor. Aynı durum çıkış saatleri için de geçerlidir. Bu duruma bir an önce bir çözüm bulunması gerekir.

Arzu Koskıran:

Okulların başlangıç saatini ya 08.00 yapsınlar ya da 08.30. Biz de çocuklarımızı ne saat okula getireceğimizi bilelim. Şu anda bir belirsizlik var ve biz de çocuğumuzu saat kaçta okula getirip, saat kaçta alacağımızı bilemiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88