Eğitimde “Vizyon 2030”

banner37

Talim ve Terbiye Dairesi Müdürlüğü, eğitim stratejik planı çalıştayı düzenliyor. 6 Aralık Cuma günü düzenlenecek çalıştay, eğitimde 2030 yılına kadar olan süreçle ilgili stratejiler belirlenecek

Eğitimde “Vizyon 2030”
banner90
banner99

BEYİN FIRTINASI GERÇEKLEŞTİRİLECEK… Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Talim ve Terbiye Dairesi Müdürlüğü, eğitimde 2030 yılına kadar olan sürece yönelik farklı meslek grupları ve birliklerle bir araya gelerek çalıştay yapıyor. 6 Aralık Cuma günü Golden Tulip Hotel’de düzenlenecek çalıştayda, eğitimde 2030 yılına kadar ne tür bireylere ihtiyaç olunacağı, hangi iş kollarında yetişmeleri gerektiği, ticaret alanında 2030’da oluşacak görüntü, sağlıkta 2030’daki yapının ne olması gerektiği gibi konular ele alınarak beyin fırtınası gerçekleştirilecek

Serap ŞAHİN

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Talim ve Terbiye Dairesi Müdürlüğü, eğitimde 2030 yılına kadar olan sürece yönelik farklı meslek grupları ve birliklerle bir araya gelerek çalıştay düzenleyecek.

6 Aralık Cuma günü Golden Tulip Hotel’de gerçekleşecek olan çalıştayda, eğitimde 2030 yılına kadar ne tür bireylere ihtiyaç olunacağı, hangi iş kollarında yetişmeleri gerektiği, ticaret alanında 2030’da oluşacak görüntü, sağlıkta 2030’daki yapının ne olması gerektiği gibi konular ele alınarak, beyin fırtınası gerçekleştirilecek.

“Vizyon 2030” ismiyle düzenlenecek çalıştaya, 80 civarı katılım bekleniyor. Çalıştaya, çeşitli meslek grupları ve birliklerin yanında siyasi partiler de katılacak.

Devlet üniversitesi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) akademisyenleri de çalıştaya katkı koyacak.

“Adını ‘Vizyon 2030’ koyduk”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Murad Aktuğ, eğitimle ilgili uzun zamandır devam eden bir takım aksaklıklar olduğuna işaret ederek, bu sorunlara çözüm yöntemi bulmak amacıyla, dış paydaşlar olarak tanımlanan kesimlerle 6 Aralık Cuma günü Golden Tulip Hotel’de bir araya gelerek çalıştay düzenleneceğini belirtti.

Aktuğ, çalıştaydaki amacın, eğitimin geleceğiyle ilgili detaylar, günümüzün mevcut durumu, neler yapılması gerektiği ve geleceğe yönelik planlamanın ve stratejinin oluşturulmasına yönelik olduğuna işaret ederek “Gerçekleştirilecek çalıştayın adını Vizyon 2030 koyduk” dedi.

Genelde stratejik planlamaların 5 yıl olarak yapıldığına dikkat çeken Murad Aktuğ, 2015 yılında Kore’de yayınlanan bir bildirgede, 2030’a kadar küresel olarak eğitimin nasıl dönüşüm geçirmesi gerektiğinin ortaya konulduğunu ve 5 yıllık bir gecikmeyle dahi olsa ülke olarak bu bildirge çerçevesinde ileriye doğru çalışma başlatılmasının amaçlandığını kaydetti.

“Dünyada eğitim anlamında bir dönüşüm var”

Aktuğ, gerçekleştirilecek çalıştaya devlet üniversitesi olan DAÜ ve LAÜ’nün akademisyenlerinin de katkı koyacağını belirterek şunları kaydetti:

“Ülkenin lokomotif sektörleri dediğimiz turizm ve sağlık sektörlerinde bakış açısı nasıl olacak? Onu öğrenmek için bu sektörlerin temsilcilerine davet gönderdik.

banner134
Eğitim sendikalarının da görüşleri bizim için çok önemli.

Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Tabipler Birliği, Mimar ve Mühendisler Odası ve Gazeteciler Birliği gibi meslek odalarının yanı sıra siyasi partileri de çalıştaya davet ettik.

Bu meslek kolları dolaylı da olsa eğitimle iç içe olan kurumlardır. Onların görüşleri bizim için çok önemli.”

Okulların çevreci bir yapı ile inşa edilmesi konusunda mimar ve mühendislerin görüşlerinin önemli olduğuna dikkat çeken Aktuğ, okullardaki sağlık koşullarıyla ilgili tabiplerin, sanayide gelecek beklentiler için sanayi odasının, ticaretteki gelecek için ticaret odasının, ara elemanlar için Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’nın görüşlerinin önemli olduğunu vurguladı.

Aktuğ, tüm detayların beyin fırtınası şekli ile çalışılıp, çalıştaydan sonra bir sonuç bildirgesi halinde açıklanacağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“Amacımız, dünyada eğitim anlamında kalkınma, sürdürülebilirlik, kapsayıcılık, anlamında bir dönüşüm var. Biz de ülkemizin bunun neresinde olması gerektiğini, bunun için de neleri yapması gerektiğini toplumsal paydaşlarımızla tartışmayı planladık.”

“Çalıştay iki oturumda gerçekleştirilecek”

Geçmiş hükümet döneminde de Eğitim Bakanlığı’nda çalıştayın temellerinin atıldığını ve bununla ilgili öğretmenler ve velilerle anket yapıldığını belirten Aktuğ, anket sonuçlarının çalıştayın yapısı ile ilgili ciddi anlamda bir taban oluşturduğunu ifade etti.

Müdür Aktuğ, çalıştayın iki oturumda gerçekleştirileceğini belirterek, ilk oturumda ihtiyaç analizi çalışması yapılacağını ve ikinci oturumda da 2030’a yönelik vizyonun ne olması gerektiğini konusunda durulacağının altını çizdi.

Küresel olarak toplumların eğitimde geleceğe dönük planlamaları başlattıklarını ve ülke olarak bizim de bunun kararını vermemiz gerektiğine işaret eden Aktuğ, şöyle devam etti:

“2030 yılına kadar ne tür bireyler istiyoruz? Hangi iş kollarında yetişmiş olmaları gerekiyor? Ticaret alanında 2030’da oluşacak görüntü ne olacak? Sağlıkta 2030’daki yapımızın ne olması gerekir ki sağlık turizmi veya sağlık hizmetleri ile ilgili dünya içinde belli bir noktada olabilelim. Katılımcılarla bunun vizyonunu elde etmeye çalışacağız.”

Talim ve Terbiye Müdürü Murad Aktuğ, 2020 yılı içinde yeni bir eğitim şurası yapılması planlandığını ve çalıştayda elde edilecek sonuçlarla planlanan eğitim şurasına ışık tutacağını kaydetti.

“Çalıştaydan iyi sonuçlar alacağız”

Çalıştayın eğitim sistemindeki istikrarın sağlanmasına yönelik işbirliği ortamı yaratılacağını ve bunun üzerine eğitim şurasını da koyarak ciddi bir yol kat edileceğini vurgulayan Aktuğ, “Bu çalıştaydan iyi sonuçlar alacağız” dedi.

Özellikle meslek odalarının çalıştaya çok fayda sağlayacağına işaret eden Murad Aktuğ, “Tabipler Birliği’nin, Mimar ve Mühendisler Odası’nın ciddi katkıları olacak. Gazeteciler Birliği’ne de çağrı yaptık onlar da katılacak. Basın da eğitimle ilgili dolaylı paydaşlarımızdan biri ve basının da katkı koyacağına eminiz” ifadelerini kullandı.

Çalıştayın sonucunda bir eylem planı ortaya çıkacağını ve bu eylem planı hazırlandıktan sonra metin haline getirilerek uygulamaya konulabileceğini kaydeden Aktuğ açıklamasında, “Farklı paydaşların katılımıyla oluşacak bir belge ortaya koymalıyız. Geniş yelpazede bir meslek örgütü çağrısı yaptık. Sonuçta eğitim hepimizin ortak sorumluluğu. Gelecek için çalışıyorsak birlikte çalışıp sonuca ulaşmamız gerekiyor. Eğitimdeki dönüşüm beklemiyor. Dünya sürekli olarak ilerliyor ve biz de bu ilerlemeye ayak uydurmalıyız” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75