banner6

Eğitimde yapılacak çok şey var

banner37

Lefkoşa Ara Bölge’de ‘Federal Sistemlerde Eğitim: Kıbrıs İçin Dersler’ konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta Kıbrıs’ta çözümün ardından eğitimde karşılaşılabilecek zorluklar ve olasılıklar konusundaki araştırmalarla ilgili çalışmalar ele alındı. Federal ve merkezden yönetilen yapı altında, federal eğitim politikalarının şekillenmesi ile ilgili önerilerin ortaya konulmasına çalışıldı.

Eğitimde yapılacak çok şey var
banner151

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs sorununun çözümünün ardından kurulacak olan federal sistemde, eğitimin önemli bir yer tutacağı, Kıbrıs’ta eğitimdeki endişelere yönelik çok şey yapılması ihtiyacı bulunduğu bildirildi.

Lefkoşa Ara Bölge’de ‘Federal Sistemlerde Eğitim: Kıbrıs İçin Dersler’ konulu bir konferans düzenlendi. Konferans, PRIO Cyprus Centre and the Friedrich-Ebert-Stiftung tarafından organize edildi.

Konferansın açılış konuşmalarını Harry Tzimitras (PRIO Cyprus Center), Hubert Faustmann (Friedrich-Ebert-Stiftung) ve Olga Demetriou (PRIO Cyprus Center) yaptı.

İki panel şeklinde düzenlenen konferansta, Eğitim ve Çatışma Toplumları başlığı ve Federal Yapılarda Eğitim başlığı konularında sunumlar yapıldı.

Konferansın sonunda ise Kıbrıslı Türk ve Rum eğitimcilerin katıldığı, ‘Kıbrıs İçin Dersler’ başlıklı yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

“Eğitim etkili bir alan”

Kıbrıs sorununu çözme yönünde yürütülen müzakerelerde eğitimin etkili bir alan olduğunun,  2015 Kasım ayında Eğitim Teknik Komitesi’nin kurulmasıyla kabul edildiği belirtildi.

Konferansta, Kıbrıs’ta çözümün ardından eğitimde karşılaşılabilecek zorluklar ve olasılıklar konusundaki araştırmalarla ilgili çalışmalar ele alındı. Konferansa, uluslararası ve yerli akademisyenler davet edilerek, federal eğitim sistemindeki bulgular paylaşıldı.

Konferansın amacı, federal ve merkezden yönetilen yapı altında, federal eğitim politikalarının şekillenmesi ile ilgili önerilerin ortaya konması olarak belirlendi. Bu önerilerin Kanada, İspanya ve İrlanda’da uygulanan sistemlerle kıyaslamalı tartışması yapılmaya çalışıldı.

Konferans, federal eğitim politikası ile ilgi endişeler yanında, çatışma sonrası durumlarda ortaya çıkan özel konuların ele alınması amacını da taşıdı. Bu sistemlerin tartışılarak, avantajların ve kusurların değerlendirilmesi neticesinde, Kıbrıs durumunda somut önerilere temel sağlanması hedeflendi.

“İki toplum arasındaki boşluk eğitimle kapatılabilir”

Konferansta, çözümle birlikte yeni bir devletin de ortaya çıkacağı ve eğitimin önemli bir kurum olduğu belirtilerek, iki toplum arasındaki boşluğun eğitimle kapatılabileceği düşüncesi ortaya kondu.

Kıbrıs’ta eğitimdeki endişelere yönelik olarak çok şey yapılması ihtiyacının vurgulandığı konferansta,   eğitimin iki toplum arasında ayrıldığını, bu nedenden dolayı Türkiye ve Yunanistan etkisiyle stereotip ve ulusal kimliğin oluştuğuna dikkat çekildi.

“Federalizm, farklılıklar içinde birlik anlamına geliyor, bu denge sağlanmalı”

Konferansta, geçtiğimiz yıl kurulan Eğitim Teknik Komitesi’nin eğitimde yapılması gerekenler olduğuna dair görünür bir işaret olduğu belirtildi.

Kıbrıs, federalizm altında birleşecekse federalizmin farklılıklar içinde birlik anlamına geldiği ve bu dengenin sağlanmasının önemli olduğu kaydedildi. Federal Kıbrıs’ta, yeniden uzlaşı ve birlikteliği artırmada, yeni bir eğitim sisteminin etkili olabileceği de aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 09:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110