banner6

En büyük başarı!

banner37

“Non-Hodgkin lenfomu” hastalığına yakalanan Mehmet Ali Erdem, ilkokul yıllarının büyük bir bölümünü yurt dışındaki tedavilerde geçirdi. Ancak buna rağmen koleji kazanmayı hedef çizdi, çalıştı ve başardı

En büyük başarı!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Girne bölgesi köylerinden Dikmen’de yaşayan Meryem - Mücahit Erdem çiftinin 13 yaşındaki oğlu Mehmet Ali Erdem, halk arasında “lenf kanseri” olarak bilinen “Non-Hodgkin lenfomu” hastalığına yakalanmasına rağmen hayallerinin peşini hiç bırakmadı. İki tam yıl hiç okula gidemedi... İlik nakli yapıldı, aylarca tedavi gördü... Hastalığı süresince, gücü yettiği kadar test kitapları çözdü. İkinci ve dördüncü sınıfta hiç okula gidemedi.

İngilizce derslerine olan ilgisi nedeniyle hep İngilizce öğretmeni olmayı hedefledi... Hedefinden şaşmadı...

Erdem, koleji kazanmak istiyordu... Bunun için çalıştı ve başardı.

13 yaşındaki Mehmet Ali Erdem, tedavi gördüğü süre boyunca ve kendisine kemik iliği nakli yapıldığı dönemde okula gidemedi ve bu nedenle de iki yıl kaybetti.

Ancak tüm bu olumsuzluklar, Mehmet Ali’yi hayallerinden koparmadı. Hayallerine sımsıkı sarılan Mehmet Ali evinde test kitapları çözdü, çalıştı ve koleji kazanmayı başardı.

İlkokul dördüncü sınıfı, Kemal Saraçoğlu Vakfı aracılığıyla öğretmen Emir Emirkanı’nın evine gelerek ders vermesiyle tamamlayan küçük Erdem, beşinci sınıfa ise Dikmen İlkokulu’nda devam etti.

Kardeşiyle birlikte hazırlandı

Hayallerine giden yolda bir basamak olan koleji kazanmayı başaran Mehmet Ali Erdem, özel ders almak istemedi.

Ailesi kendisini özel derse göndermek istemesine rağmen ilk başlarda karşı çıkan küçük Mehmet Ali, 11 yaşındaki kız kardeşi Sultan Erdem de özel derse başlayınca bir süre özel ders almayı kabul etti.

Sınav heyecanını birlikte yaşayan iki kardeş de koleji kazanmayı başardı.

Herkese mesaj gönderdi

KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan küçük Mehmet Ali, çocuklara mesaj göndermeyi de ihmal etmedi. “Hedefi olan çocuklar hiç pes etmesin, çalıştıktan sonra hiç bir şey zor değildir” diyen Mehmet Ali, kendisi gibi birçok çocuğun da bunu başarabileceğin söyledi.

Mehmet Ali bu sınava katılırken başaracağına inandığını ve başarmak için elinden geleni yaptığını da vurguladı.

İkinci ve dördüncü sınıfta okula hiç gidemedi

13 yaşındaki Mehmet Ali Erdem’in annesi Meryem Erdem, yaşadıkları o zor günleri KIBRIS Gazetesi’ne anlattı.

Mehmet Ali’nin hasta olduğunda henüz 7 buçuk yaşında olduğunu kaydeden anne Erdem şu şekilde konuştu:

"Mehmet Ali’nin lenfleri şişmişti. Doktora götürdük. Oradan Ankara’ya götürdük. Öpücük hastalığı diye bir hastalığa yakalandığını söylediler ve kortizon tedavisi başlattılar. Kortizon tedavisi bitince vücudundaki şişlikler artmıştı. Yeniden doktora götürdük. Gerekli tahliller yapıldı ve “Non-Hodgkin lenfomu” hastalığına yakalandığı tespit edildi. O sürede okula gidemedi. İkinci sınıftı ve tedavi için ikinci sınıfı okuyamadı. Ardından iyileşti fakat bir süre sonra hastalığı tekrarladı."

Kemik iliği nakli yapıldı…

Anne Erdem, Mehmet Ali’nin hastalığının tekrarlamasının ardından ise kemik iliği nakli gerektiğini söyledi ve bu nedenle dördüncü sınıfı da okuyamadığını anlattı.

Bu süre zarfından öğretmen Emir Emirkanı’nın evlerine gelerek, Mehmet Ali’ye eğitim verdiğinden söz eden anne, Emirkanı’ya ve her zaman yanında olan Kemal Saraçoğlu Vakfı’na çok teşekkür etti.

Anne, “Vakıf bizi Türkiye’de de burada da hiç yalınız bırakmadı. Ayrıca Kıbrıs’taki doktor ve hemşirelerimizden de çok memnunuz, onları çok seviyoruz” dedi.

Mehmet Ali Erdem önümüzdeki yıl Girne'deki 19 Mayıs Türk Maarif Koleji'nde okuyacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 08:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104