banner6

En kapsamlı, en donanımlı eğitim kurumuyuz

banner37

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, dünya standartlarında eğitim ve alt yapı olanaklarına sahip olduklarını vurguladı:

En kapsamlı, en donanımlı eğitim kurumuyuz
banner151 banner143

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, 1988 yılından bugüne hızla gelişim gösteren üniversitenin, ülkenin en kapsamlı ve donanımlı eğitim kurumu haline geldiğini vurguladı.

Üniversitenin, dünya standartlarındaki eğitim ve alt yapı olanaklarının yanı sıra değerli, yetkin öğretim kadrosuyla, uluslararası kimlikte etkinlik gösterdiğinin altını çizen Günsel, yaptıkları bilimsel araştırma ve yayınlarla, bölge coğrafyasında bilim üreten bir merkez olmak için çalıştıklarını söyledi.

Günsel, yılda bin yayın hedefinde olan üniversitenin, bu doğrultuda yayınlar üreten, inovasyon konusunda ciddi yatırımlar yapan, robotik teknolojileri, güneş enerjisi ve otomotiv teknolojileri alanında önemli, ciddi yatırımları hayata geçirdiğini sadece teorik bilgi üreten değil, pratik bilgiyi de hedef alan anlayışla geleceği şekillendirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Günsel, üniversitenin, kendine güvenen, sorumluluğunu her şeyin üzerinde tutan, akılcı, yaratıcı, yenilikçi, araştırmacı, özgür ve eleştirel düşünceye sahip bireyler yetiştirmeyi ilke edindiğinin altını çizerek öğrencileri akademik, sosyal ve kültürel tüm imkânlarla inşa edilmiş bir kampus alanı içinde bir araya getirdiğini söyledi.

26 bin 77 öğrenci, bin 489 öğretim görevlisi

Günsel, 2016-2017 öğretim yılı güz döneminde 26 bin 77 öğrencileri olduğunu belirterek 5 bin 469’unun KKTC, 14 bin 250’sinin TC, 6 bin 358’inin de üçüncü ülke vatandaşı olduğunu söyledi.

Günsel, üniversitenin bir önceki döneme oranla bu dönemde öğrenci sayısını yüzde 10 artırdığını ifade etti.

Üniversitede bin 489 öğretim görevlisi ve üyesi bulunduğunu belirten Günsel, bu rakamın 467’sinin KKTC, 752’sinin TC ve 260’ının yabancı uyruklu olduğunu söyledi.

“Zengin ve bütünlüklü akademik hayat sunuyoruz”

İrfan Günsel, şöyle devam etti:

“Üniversitemiz, fakülteleri, Yüksekokulları, Enstitüleri, uluslararası akreditasyona sahip Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Diş Hekimliği Hastanesi, Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi, Laboratuarları, araştırma merkezleri, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri ve daha birçok alandaki yenilikleri takip ederek, bu yönde hizmetler sunarak öğrencilerine zengin ve bütünlüklü bir akademik hayat sunuyor. Yakın Doğu Üniversitesi, büyük fikirlerin tartışıldığı ve hayata geçirildiği bir üniversite olma hedefinin yanı sıra dünya ile bütünleşen eğitim olanakları ile Akdeniz’in eğitim ve kültür merkezi haline gelmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi olarak uluslararası akreditasyona büyük önem vererek bu alanda atılan adımların kaliteli eğitime zemin hazırladığı düşüncesindeyiz.

Üniversiteler, toplumların dokuma tezgâhıdır. Yakın Doğu Üniversitesi olarak biz de toplumumuzun gelişmesi için yaşam boyu eğitim programlarımızla her kesimin ihtiyaç duyacağı alanlarda çözümler sunuyor ve toplumun gelişmesine ciddi oranlarda katkı sağlıyoruz. Bugüne kadar ‘adada kıtalı gibi yaşamak’ sloganıyla hareket ettik. Kıtada olan ancak ülkemizde olmayan tüm yenilikleri ve toplumun ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri getirmek için çalışarak, toplumumuza ve ülkemize yatırım yaptık. Bizler inanıyoruz ki adada kıtalı gibi yaşayan, kıtalılar kadar da başarılı olan bireyler yetiştiriyoruz, yetiştirmeye de devam edeceğiz.”

“Eğitim kalitesi açısından farkındalık yaratacağız”

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, üniversitenin bünyesinde 16 fakülte ve 5 yüksekokula bağlı toplam 188 bölüm olduğunu söyledi.

Günsel, fakülteleri şöyle sıraladı: Atatürk Eğitim Fakültesi. Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Fen- Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sahne Sanatları Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi ile Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi.

Eğitim kalitesi açısından farkındalık yaratarak yükseköğretimde öncülük yapacakları bölümler açılmasının hedefleri arasında olduğunu ifade eden Günsel, “Sağlık alanında gösterdiğimiz öncü hareketle Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi bünyesinde disiplinler arası yeni bölümler açma hedeflerimiz için çalışmalarımız sürüyor. Hali hazırda 218 yüksek lisans ve doktora programlarımızda eğitim ve araştırma çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

İrfan Günsel, uluslararası akreditasyon çalışmalarını tüm fakültelerde tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Günsel marka araç ve giyilebilir sağlık teknolojileri çalışmaları

İrfan Günsel, “Hedeflerimizden en önemlisi, KKTC’de üretimi gerçekleşecek bir araba markasına sahip olmaktı. Günsel markasındaki aracımızı tanıttık. Yeni dönemde de hedefimiz, Günsel otomobilinin prototiplerinin tamamlanması ve görücüye çıkmasıyla birlikte ilk 1000 aracın üretilmesini sağlayacak üretim tesislerinin inşaat sürecini tamamlamaktır” dedi.

Giyilebilir sağlık teknolojileri konusundaki çalışmaların da tamamlamış olup, 2017 yılı içerisinde seri üretime geçmeyi planladıklarını ifade eden Günsel, bunun ülkede bilime ve ekonomiye önemli katkı koyacağını belirtti.

İrfan Günsel, “Teknolojik alanda ortaya koyduğumuz yenilikleri inovasyon alanında zenginleştirerek çeşitlendireceğiz. 2016’da başta Harvard ve Oxford gibi üniversitelerle yürüttüğümüz ortak projeler oldu. 130 civarında yurt dışı bağlantılı projeler yürütüyoruz. YDÜ olarak yılda 2 kez bilimsel araştırma projesi çağrısına çıkıp, kabul edilen projelere destek veriyoruz” dedi.

Yılda 2 kez yüksek lisans ve doktora burs çağrısı yaparak, seçilen öğrencilere de yüzde 100 eğitim bursu sağlayarak, gelecek vadeden gençlere akademik kariyerlerinde ilerleme imkânı sağladıklarını belirten Günsel,

öğretim üyesi yetiştirme programı oluşturarak, akademik kariyer hedefi olan gençlere imkân sağladıklarını, öğretim üyesi yetiştirme programına kabul edilen öğrencilerin tam burslu ve maaşlı olarak eğitim aldığını belirtti. Günsel, “Bu konuda hedefimiz, yurt dışından öğretim üyesi getirmektense yurt dışına öğretim üyesi ihraç etme konumuna gelmektir” dedi.

“Devlet-üniversite-yerel yönetim üçgeni daha üst seviyeye çıkarılmalı”

Yükseköğrenimin KKTC’nin en önemli sektörlerinden biri olduğunu ifade eden İrfan Günsel, “KKTC’nin tanınmamışlığını da göz önünde tutarsak, 130 ülkeden 90 binin üzerinde öğrencinin ülkemizde öğrenim görmesi önemli bir başarı hikâyesidir. Yükseköğretimde her geçen gün artan rekabet, bilimsel araştırmalar ve yayın sayısı oranında hedeflerin ülke yükseköğreniminde de kendini göstermesi için planlamanın şart olduğu inancındayız” dedi.

Günsel, yükseköğretimde devlet-üniversite-yerel yönetim üçgeninin daha üst seviyeye çıkarılacak şekilde işbirliklerine imza atarak, bu alandaki ortaklıkları geliştirmenin önemli olduğunu vurguladı. Ülkeye daha iyi hizmet vermek için bu eksen üzerindeki işbirliklerinin önemine değinen Günsel, işbirliğinin öğrencilerin ihtiyaç duyduğu hizmetlerin çeşitlendirilmesi ve hızlandırılması açısından önemli olduğunu söyledi. Günsel, “Kurulacak her işbirliği sadece yükseköğretimde değil aynı zamanda ülkenin gelişmesinde de çok büyük roller oynayacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 09:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104